Dzieje zegarmistrzostwa Momenty, które na zawsze zmieniły zegarkowy świat
Pojawienie się zegarka kwarcowego i jego dramatyczne skutki, szaleństwo na punkcie zegarków fashion i w końcu cudowne odrodzenie się zegarków mechanicznych – każdy z tych trzech przełomowych momentów historii miał wpływ na to, jak dzisiaj wygląda branża zegarkowa.
Zastanawialiście się kiedyś, czemu świat zegarków wygląda dzisiaj tak jak wygląda i co miało na to najistotniejszy wpływ? W najbliższym czasie przyjrzymy się przełomowym wydarzeniom z przeszłości w specjalnym cyklu „Dzieje zegarmistrzostwa”. Seria artykułów została podzielona na 3 części: rewolucja kwarcowa, zegarki fashion oraz odrodzenie mechanicznych zegarków. Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę wspomnianych okresów, a szczegółowe opracowania poświęcone każdemu z nich będą pojawiać się sukcesywnie na CH24.PL.
Rewolucja kwarcowa
Do połowy lat 60. XX w. zegarkowy świat był w miarę poukładany. Nic nie zapowiadało rewolucji, którą później Szwajcarzy nazwali kwarcową. W połowie lat 70. XX w. świat oszalał na punkcie japońskich zegarków na baterię. Dlaczego? Po pierwsze zegarki kwarcowe były czymś nowym, po drugie miały oryginalne funkcje dodatkowe, po trzecie dokładniej chodziły i po czwarte były dużo tańsze niż szwajcarskie zegarki mechaniczne.
Od czasów tak zwanego amerykańskiego kryzysu z 1876 r., była to pierwsza katastrofa, która potrząsnęła szwajcarskim przemysłem zegarkowym. Dalekowschodnia ofensywa kwarcowa doprowadziła do bankructwa setki producentów zegarków i ich dostawców. Tysiące zegarmistrzów musiało z dnia na dzień szukać nowego zajęcia, a niektóre firmy przestały istnieć…
Czytaj: Rewolucja kwarcowa (część 1)
Czytaj: Rewolucja kwarcowa (cześć 2)
Zegarki modowe (fashion)
Szwajcarską branżę pomógł wyprowadzić z kryzysu jeden produkt – plastikowy zegarek Swatch, dzięki któremu powróciły marki wcześniej skazane na upadłość. Sukces odniesiony przez Swatcha na całym świecie, a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, zmotywował do działania kilku naśladowców. Dzięki temu narodził się nowy typ zegarków, czyli zegarki fashion.
W tej kategorii ważną rolę odegrali Amerykanie, zwłaszcza firmy Fossil i Guess, które jako pierwsze wykupiły licencje od znanych projektantów, dzięki czemu mogły produkować zegarki sygnowane nazwiskami słynnych designerów. Wraz z panującą modą na tego typu czasomierze w Europie zaczęły powstawać dużo droższe modele, wytwarzane przez znane domy mody pokroju Chanel czy Louis Vuitton.
Czytaj: Zegarki fashion (część 1)
Czytaj: Zegarki fashion (część 2)
Odrodzenie mechanicznych zegarków
W połowie lat 80. XX w. coś drgnęło w tradycyjnym zegarmistrzostwie: na rynek trafiły skomplikowane zegarki Astrolabium Galileo Galilei firmy Ulysse Nardin i Da Vinci Perpetual Calendar marki IWC.
W tym samym roku w Zurychu powstała Akademia Niezależnych Twórców Zegarmistrzostwa (Académie Horlogère des Créateurs Indépendants – AHCI), co było wyraźnym sygnałem, że jest duża szansa na powolne odradzanie się zegarków mechanicznych. Stopniowo, na rynek trafiało coraz więcej tradycyjnych czasomierzy, aż do 1989 r. – roku niespotykanego dotychczas popytu na zegarki mechaniczne. Druga połowa lat 90. XX w. i początek XXI w. to z kolei okres tworzenia się wielkich koncernów i wielu transferów.
Czytaj: Jak odradzały się mechaniczne zegarki (część 1)
Czytaj: Jak odradzały się mechaniczne zegarki (część 2)
Czytaj: Jak odradzały się mechaniczne zegarki (część 3)
10 trendów w branży zegarkowej
Jak świat zegarków będzie wyglądać za 10-20 lat? Czy skomplikowane zegarki mechaniczne nowej generacji będą musiały konkurować z coraz inteligentniejszymi smartwatchami? O tym wszystkim dowiecie się z ostatniej części cyklu „dzieje zegarmistrzostwa”.
Czytaj: 10 trendów w branży zegarkowej
Desing / Projektanci zegarków
Uznani za najbardziej utalentowanych projektantów zegarków XX w. – Louis Cartier, Gérald Genta i Ferdynand A. Porsche – tworzyli przełomowe projekty nie zważając na panujące trendy.
Czytaj: Design / Najbardziej znani projektanci zegarków
Historia pierwszego mechanizmu z automatycznym naciągiem i chronografem
Kilku konkurentów, walka z czasem i jeden cel: skonstruowanie pierwszego mechanizmu z automatycznym naciągiem i stoperem. Kto został zwycięzcą? Każdy na swój sposób, bo ten wynalazek zmienił cały zegarkowy świat. W tym roku mija 50 lat od jego premiery.
Czytaj: Historia pierwszego mechanizmu z automatycznym naciągiem i chronografem (część 1)
Czytaj: Historia pierwszego mechanizmu z automatycznym naciągiem i chronografem (część 2)
Ochrona antymagnetyczna w zegarkach
Pola magnetyczne są dla zegarków tym, czym wilgoć dla starodruków. Jednak niektóre modele łączą wodę z ogniem – oto, w jaki sposób producenci próbowali i próbują walczyć z niebezpiecznym namagnesowaniem mechanizmów.
Czytaj: Ochrona antymagnetyczna w zegarkach (część 1)
Czytaj: Ochrona antymagnetyczna w zegarkach (część 2)
W blokach startowych – historia pomiaru czasu
Niektóre rzeczy wydają się tak oczywiste, że aż głupio o nich mówić. Słońce wschodzi i zachodzi, zimy są zimne, a lato gorące. Rekordowe czasy w sporcie? Każdy wie, że nie istniałyby bez precyzyjnych przyrządów pomiarowych. W skrócie to historia od stopera do komputera.
Czytaj: W blokach startowych – historia chronometrażu
Start, stop i reset – historia chronografów
Wszystko zaczęło się od zawodów sportowych – prawie 200 lat temu. Z czasem służyły pilotom i wojsku, a dzisiaj pociągają nie tylko zegarkowych freaków. Oto krótka historia zegarków ze stoperem alias chronografów.
Czytaj: Start, stop i reset – historia chronografów (część 1)
Czytaj: Start, stop i reset – historia chronografów (część 2)
Chronometry – kiedyś i dziś
Kilku konkurentów, walka z czasem i jeden cel: skonstruowanie pierwszego mechanizmu z automatycznym naciągiem i stoperem. Kto został zwycięzcą? Każdy na swój sposób, bo ten wynalazek zmienił cały zegarkowy świat. W tym roku mija 50 lat od jego premiery.
W tej historii hasłem przewodnim jest dokładność chodu i ciągła pogoń za perfekcją. Zaczęło się od czasomierzy, które pomagały ustalić pozycję statków na otwartym morzu, a skończyło na coraz dokładniejszych zegarkach naręcznych. Oto krótka historia chronometrów.
Czytaj: Chronometry – kiedyś i dziś (część 1)
Czytaj: Chronometry – kiedyś i dziś (część 2)
Zegarki z alarmem
Zawsze pozostawały niszą i nawet dzisiaj nie cieszą się taką popularnością jak chronografy czy tourbillony. W nowej rzeczywistości są trochę jak relikt z innej epoki, lecz wciąż istnieją – od ponad 100 lat zegarki z alarmem pełnią rolę przypominajki. Bardzo taktownej w porównaniu ze smartfonami.
Czytaj: Zegarki z alarmem (część 1)
Czytaj: Zegarki z alarmem (część 2)
mierny artykuł, ch24 zbyt wielkim poziomem tekstów nie grzeszy, ale to przesada nawet jak na ten portal
Przecież to tylko wstęp. Właściwe artykuły – opisujące każdy z przytoczonych okresów – pojawią się wkrótce.
Na samym końcu jest informacja, że to tylko zapowiedź cyklu choć przyznam, że nie jest to zbyt mocno zaakcentowane i sam po pierwszym „rozdziale” zdziwiłem się, że tak ubogi w treści.
Cytat z artykułu: „Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę wspomnianych okresów, a szczegółowe opracowania poświęcone każdemu z nich będą pojawiać się sukcesywnie na CH24.PL.”
Czekam niecierpliwie bo zapowiada się ciekawie.