Historia A.Lange&Söhne

Zachęcamy do zapoznania się z kalendarium wydarzeń związanych z manufakturą A.Lange&Söhne.


1815 – 18 lutego,w Dreźnie, przychodzi na świat Ferdinand Adolph Lange.

1830 – Lange rozpoczyna praktykę u sławnego zegarmistrza Johanna Christiana Friedricha Gutkaesa, późniejszego Zegarmistrza Królewskiego.

1837  – W latach młodości Lange podróżuje do Francji, Anglii i Szwajcarii.

1842 – Lange uzyskuje tytuł mistrza zegarmistrzostwa, staje się wspólnikiem Gutkaesa i poślubia jego córkę Antonię.

1843 – Lange przedstawia rządowi Saksonii propozycję założenia przemysłu zegarmistrzowskiego w ubogim górskim regionie.

1845 – 7 grudnia, Lange zakłada przedsiębiorstwo „Lange&Cie” w Glashütte, które staje się fundamentem przyszłego precyzyjnego zegarmistrzostwa Saksonii. Kilka dni później, przychodzi na świat jego pierwszy syn Richard.

1846 – Wdrożenie pomiarowego systemu metrycznego, pozwala Lange na prowadzenie dokładnych wyliczeń i precyzyjne wykonywanie elementów mechanizmów.

1848 – Lange zostaje burmistrzem miasta i angażuje się w pracę polityczną rozwoju Glashütte. Pełni tę funkcję przez 18 lat.

1864 – W celu poprawy działania mechanizmów, Lange wprowadza płytę trzyćwierciową.

1867 – Adolph Lange otrzymuje tytuł honorowego obywatela Glashütte.

1868 – Richard Lange zostaje współwłaścicielem firmy ojca i od tej chwili manufaktura produkuje zegarki pod marką „A.Lange&Söhne”. Jego młodszy brat, Emil, dołącza do niego kilka lat później.

1873 – Zostaje wybudowana siedziba manufaktury Lange.

1875 – 3 grudnia umiera Ferdinand Adolph Lange. Jego synowie przejmują zarządzanie firmą.

1895 – Z okazji 50 lat istnienia manufaktury, miasto Glashütte stawia pomnik dla uczczenia pamięci Lange.

1898 – Niemiecki cesarz Wilhelm II, będąc z oficjalną wizytą w Konstantynopolu, oferuje gospodarzowi miasta prestiżowy zegarek kieszonkowy A.Lange&Söhne.

1902 – W uznaniu za działalność dla usług zegarmistrzowskich, Emil Lange otrzymuje krzyż kawalerski Francuskiej Legii Honorowej.

1906 – Otto Lange, syn Emila, przedstawiciel trzeciego pokolenia Lange zaczyna pracę w firmie. Wkrótce na czele manufaktury stają również jego bracia Rudolf i Gerhard.

1924 – 29 lipca przychodzi na świat Walter Lange, który po ukończeniu nauki pracuje jako mistrz zegarmistrz w rodzinnej manufakturze.

1930 – Richard Lange odkrywa, że dodanie berylu do stopu poprawia właściwości sprężyny zegarka. Swoje odkrycie opatentowuje.

1945 – 8 maja, główny budynek produkcyjny Lange zostaje prawie całkowicie zniszczony przez bomby.

1948 – Rodzina Lange zostaje wywłaszczona przez komunistyczny reżim NRD. Walter Lange jest zmuszony do ucieczki na Zachód.

1990 – 7 grudnia, Walter Lange tworzy firmę ”Lange Uhren GmbH” i znak fabryczny „A.Lange&Söhne”.

1994 – Z zegarkami LANGE 1,SAXONIA, ARKADE i TOURBILLON ” Pour le Mérite”, Lange przedstawia pierwszą kolekcję nowej ery.

1997 – Z opatentowanym mechanizmem resetowania godziny ZERO-RESET, LANGEMATIK daje nowy dowód innowacyjności ducha manufaktury.

1999 – DATOGRAPH stawia nowe kamienie milowe w konstrukcji precyzyjnych chronografów.

2001 – Po kilku latach restauracji, siedziba Lange zostaje na nowo zainaugurowana. Obecnie znajduje się w niej również szkoła zegarmistrzowska firmy.

2003 Manufaktura rozwija produkcję własnych spirali w nowym Centrum Technologii i Rozwoju.

2007 – Wraz z LANGE 31, A.Lange&Söhne prezentuje pierwszy zegarek na rękę z 31-dniową rezerwą chodu. Dodatkowo powstają modele: LANGEMATIK PERPETUELLE i SAXONIA z kalibrem L941.1.

2007 – Zostaje otwarty pierwszy butik A.Lange&Söhne w Dresdner Neumarkt.

2008 – Zostaje wylansowany model Cabaret Tourbillon, z kalibrem L042.1, który posiada funkcję umożliwiającą zatrzymanie tourbillon i ponowne jego uruchomienie z dokładnością, co do sekundy.  W tym samym roku zostaje również wylansowany GRANDE LANGE 1.

2009 – zostaje wylansowany LANGE Zeitwerk z kalibrem manufaktury L043.1, nazywany „twarzą” nowej epoki, RICHARD LANGE « Pour le Mérite » z kalibrem L044.1 oraz klasyczny model La nouvelle 1815.

Źródło: alange-soehne.com
Tłumaczenie i opracowanie: Magdalena Kossakowska