Zegarek Roku 2021 – laureaci 12. edycji!
Przed Wami najciekawsze zegarkowe premiery minionych 12 miesięcy, wyłonione spośród 60 czasomierzy, nominowanych przez międzynarodowe jury w konkursowych kategoriach, na czele z „Grand Prix” Zegarka Roku.
Niestety – i mówimy to z nieukrywanym smutkiem – 12. edycja „Zegarka Roku CH24” ponownie odbywa się w całości online. Pandemiczna sytuacja na całym świecie nadal jest tak dynamiczna, że ponownie uniemożliwiła nam organizację wieńczącego plebiscyt wydarzenia, które stało się już nierozerwalnym elementem zegarkowego krajobrazu w Polsce. Na fizyczną galę musimy poczekać kolejne 12 miesięcy, a tymczasem skupmy się na głównych bohaterach tegorocznego „Zegarka Roku CH24”. Laureatów jest w sumie siedmiu – sześciu wyłonionych w wyniku głosowania jury (pełną listę jurorów znajdziecie TUTAJ) oraz siódmy, którego wybrali internauci w otwartym głosowaniu na oficjalnej stronie wydarzenia.
Jury wskazało także dwie dodatkowe nagrody: „Grand Prix Zegarka Roku 2021” dla najlepszego czasomierza (wybranego spośród zwycięzców wszystkich kategorii) oraz „Nagrodę Specjalną Jury”, dedykowaną osobie, marce lub wydarzeniu o szczególnym wkładzie w rozwój i kultywowanie sztuki zegarmistrzowskiej. Poprzedni laureaci tej kategorii to m.in. Jean-Claude Biver, Walter Lange, Francois-Paul Journe, Edouard Meylan oraz MB&F.
Bez zbędnego przedłużania zatem – bo jak mówi przysłowie „czas to pieniądz” – oto przed Wami „Zegarki Roku 2021” CH24.
Zegarek Klasyczny – Patek Philippe Calatrava Ref. 6119G
W kategorii klasyki Calatrava od Patek Philippe zajmuje jakże istotne miejsce w całej zegarkowej historii. Dla wielu ta forma czasomierza jest kwintesencją klasyki, rozumianej i przez pryzmat eleganckiego zegarka do garnituru i z perspektywy minimalistycznego projektu, sprowadzonego do podstaw. W najnowszej odsłonie – Ref. 6119G – w kopercie z białego złota z giloszowanym bezelem i szarą tarczą, ozdobioną szlifem słonecznym, Calatrava jest klasykiem uniwersalnym, który sprawdzi się zarówno w bardziej jak i mniej formalnych okazjach.
Łukasz Bernacki – CEO W.Kruk – o otrzymanej nagrodzie.
Zegarek Sportowy – Zenith Chronomaster Sport
Pozycja Zenitha w kategorii zegarków sportowych jest niekwestionowana, bo to jedna z tych manufaktur, która kawał swojej historii poświęciła najbardziej sportowej z komplikacji – chronografowi. Mechaniczny stoper w wydaniu Zenitha to rzecz jasna kultowy El Primero. W Chronomasterze Sport zamknięto go w formie rasowego zegarka ze sportowym sznytem, ceramicznym bezelem i tarczą z trzykolorowymi totalizatorami – jednym ze znaków rozpoznawczych El Primero. Do kompletu Zenith dodał funkcję w pełni wykorzystującą możliwości mechanizmu – centralny sekundnik, mierzący czas z dokładnością do 1/10 s.
Julien Tornare – CEO Zenith – o otrzymanej nagrodzie.
Zegarek Damski – Vacheron Constantin Historiques American 1921 36,5 mm
Dyskusja w temacie tego, czy kobiety szukają w zegarkach dobrej klasy zegarmistrzostwa, czy raczej skłaniają się w kierunku designu i sztuki jubilerskiej trwa i trwać będzie nadal, ale żadna kobieta nie powinna przejść obojętnie obok inspirowanego historią zegarka od genewskiego Vacheron Constantin. Nietuzinkowa stylistyka z przekręconą tarczą oraz koronką w prawym, górnym rogu idzie w Historiques American 1921 w parze ze znakomitej klasy mechaniką i wykończeniem w najdrobniejszych detalach, godnych wyrafinowanego gustu.
Clémence Charrier – Brand Director Switzerland & Northern Europe – Vacheron Constantin – o otrzymanej nagrodzie.
Innowacja w Zegarmistrzostwie – Jaeger-LeCoultre Reverso Hybris Mechanica Calibre 185 Quadryptique
Już sama liczba komplikacji zawartych w jednej, prostokątnej kopercie Reverso Hybris Mechanica Calibre 185 przyprawia o konkretny zawrót głowy. Zegarmistrzowie z manufaktury w Le Sentier na w sumie czterech tarczach zegarka rozplanowali aż 11 różnych funkcji. Wszystkie napędza równocześnie jeden, zamknięty w złotej kopercie mechanizm z tourbillonem. Złożoność projektu jest imponująca i dalece innowacyjna, a w parze z nim idzie wykonanie, po raz kolejny udowadniające, że Jaeger-LeCoultre nadal jest jedną z wiodących manufaktur szwajcarskiego zegarmistrzostwa.
Zegarek z Komplikacjami – A. Lange & Söhne Turbograph Perpetual Honeygold „Homage to F. A. Lange”
Drugi rok z rzędu nagroda dla najlepszego zegarka z komplikacjami wędruje do Niemiec, a konkretnie do malowniczego Glashutte niedaleko Drezna. A. Lange & Sohne słynie ze znakomitej klasy komplikacji tworzonych in-house, z poszanowaniem tradycji i historii. Tourbograph Perpetual łączy w sobie dwie wielkie komplikacje: tourbillon i wieczny kalendarz, z dodatkiem chronografu, w nagrodzonej wersji zamknięty w kopercie z „miodowego” złota ze specjalnym cyferblatem. Tarczę ozdobiono ręcznie tak, by zyskała chropowatą strukturę, wyjątkowo odbijającą światło.
Wilhelm Schmid – CEO A.Lange & Söhne – o otrzymanej nagrodzie.
Zegarek do 10 000 PLN – Longines Heritage Classic „BoR”
Pozycja Longinesa w segmencie tzw. „affordable luxury” jest niepodważalna, ale co ciekawe marka zawdzięcza to równie mocno współczesnym modelom jak i interpretacjom tych historycznych, wyciąganych z archiwów. Longines nie tworzy wiernych kopii, ale stawia na reinterpretacje, projektowane na bazie referencji sprzed lat. Hertiage Classic w umiejętny sposób odtwarza klasyczną, sektorową tarczę, która w zestawieniu z ciemnoszarym kolorem i stalową bransoletą „Beads of Rice” nadaje zegarkowi zupełnie nowego charakteru, gdzieś idealnie między codziennym casualem, a wieczorową elegancją.
Matthias Breschan – CEO Longines – o otrzymanej nagrodzie.
Wybór Publiczności – Tissot PRX Powermatic 80
Niesłabnąca popularność marki Tissot w naszym kraju idzie w parze z mądrze rozwijaną kolekcją, która oferuje zegarki praktycznie pod każdy gust i na każdy nadgarstek. PRX w automatycznej wersji Powermatic 80 pojawił się dość niespodziewanie, ale z miejsca zyskał oddane grono fanów. Trend na sportowy zegarek ze zintegrowaną bransoletą nie słabnie, a Tissot pokazał najbardziej przystępna finansowo wersję, która w dodatku jest świetnie wykonana i dostępna w szerokiej gamie wariantów kolorystycznych. Ten z niebieską, giloszowaną tarczą spodobał się Wam szczególnie, zdobywając tytuł „Wybór Publiczności Zegarka Roku 2021”.
Sylvain Dolla – CEO Tissot – o otrzymanej nagrodzie.
Nagroda Specjalna Jury – Jack Heuer
Jack Heuer dołączył do rodzinnej firmy w 1958 roku. Jest wielkim fanem wyścigów samochodowych oraz zegarków, którym poświęcił niemal całe życie. To jemu zawdzięczamy sukces inspirowanego motoryzacją i lotnictwem chronografu Autavia oraz jednego z najbardziej kultowych, sportowych chronografów w historii – Carrera. Zasługą młodego Heuera była także przebłysk marketingowego geniuszu – obecność marki w filmie „Le Mans”. Na nadgarstku Steva McQueena wylądowało kwadratowe Monaco z niebieską tarczą – jedna z najbardziej charakterystycznych ikon zegarmistrzostwa. Jack Heuer do dzisiaj angażuje się w działania TAG Heuera, a 19 listopada obchodził swoje 89 urodziny.
Grand Prix – Jaeger-LeCoultre Reverso Hybris Mechanica Calibre 185 Quadryptique
Można dyskutować o tym, co stanowi prawdziwą kwintesencję zegarmistrzostwa, ale jeśli zgodnie uznamy, że to sztuka budowania zegarków, to nasz tegoroczny laureat „Grand Prix” jest sztuką przez wielkie SZ. Zestaw prawie tuzina komplikacji, które zegarmistrzom JLC udało się zmieścić w jednej, stosunkowo niewielkiej kopercie, imponuje nie mniej niż elegancki styl, w jakim to uczyniono. Reverso przeszło do zegarkowej klasyki, stając się jedną z niekwestionowanych ikon. W wersji Hybris Mechanica Calibre 185 Quadrityque zapisze się na kartach historii nie tylko samego modelu, ale i zegarmistrzowskich fajerwerków z absolutnie topowej półki. Nie wypada już nie traktować Jaeger-LeCoultre jako jednego z najpoważniejszych graczy zegarkowej branży, bo choć ma w ofercie modele w stosunkowo niewygórowanych cenach, potrafi jednocześnie pokusić się o takie cuda. Chapeau bas.
Partnerami konkursu Zegarek Roku 2021 CH24 były firmy Porsche Polska oraz Pernod Ricard (The Glenlivet). Medialnie wspierają nas magazyny Men’s Health i Elle Man. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Szwajcarii w Polsce.
Wszystkie informację o wydarzeniu znajdziecie na dedykowanej, oficjalnej stronie Zegarka Roku 2021.