Zegarek Roku 2023 – laureaci 14. edycji!
Przed Wami laureaci 14. edycji konkursu „Zegarek Roku CH24”. Międzynarodowe jury wyłoniło zwycięzców w 6 konkursowych kategoriach. Swojego wyboru dokonali również czytelnicy CH24.
Portal CH24 już od ponad dekady wybiera i nagradza najciekawsze zegarkowe premiery. Nadrzędnym celem wydarzenia – jednego z największych w tej części Europy – jest wyróżnienie najlepszych, najbardziej imponujących i innowacyjnych kreacji zegarmistrzowskich marek z pełnego przekroju rynku, od modeli z tzw. „entry-level” aż po najwyższą półkę i zegarkową sztukę.
6 konkursowych kategorii: „Zegarek męski”, „Zegarek sportowy”, „Zegarek męski do 15 000 zł”, „Zegarek damski”, „Zegarek damski do 15 000 zł” oraz „Wielki Zegarmistrzostwo”, to w sumie 60 nominowanych czasomierzy. Wyboru zwycięzców dokonuje międzynarodowe jury, złożone z branżowych ekspertów, kolekcjonerów i dziennikarzy z dużym stażem oraz imponującym doświadczeniem. Konkurs jest niezależnym plebiscytem.
Jak co roku – za wyjątkiem dwóch pandemicznych edycji – wielkim finałem „Zegarka Roku CH24” jest uroczysta gala w Warszawie – obszerną relację z jej przebiegu zaprezentujemy wkrótce. Podczas gali wręczenia konkursowych statuetek przyznane zostały także nagrody w dwóch dodatkowych kategoriach: „Nagroda Specjalna Jury” oraz „Grand Prix” Zegarka Roku CH24.
A oto laureaci tegorocznej edycji konkursu „Zegarek Roku CH24”.
„Zegarek męski” – Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph
Zaprojektowane w trzeciej dekadzie ubiegłego stulecia Reverso było nie tylko projektem rewolucyjnym, ale przede wszystkim użytkowym. Zegarek, który pierwotnie miał towarzyszyć graczom polo, szybko – ze swoją obrotową, prostokątną kopertą, którą trudno pomylić z czymkolwiek innym – przerodził się w prawdziwą ikonę zegarmistrzostwa. Choć Reverso z początku było zegarkiem o sportowym charakterze, to jego elegancja jest jedną z najważniejszych cech, umiejętnie podkreślanych przez manufakturę z Le Sentier. W wersji Tribute Chronograph, Reverso pokazuje swoje wszechstronne oblicze i wręcz idealne połączenie sportowej komplikacji z klasycznym czasomierzem o nienagannym wyglądzie.
„Zegarek sportowy” – A. Lange & Söhne Odysseus Chronograph
Sportowe zegarki ze stali o zintegrowanej konstrukcji koperty i bransolety niezmiennie cieszą się wielką popularnością. Ich uniwersalny charakter oraz wygoda sprawiają, że dobrej klasy czasomierz pragnie mieć w swojej kolekcji każda szanująca się firma. Kiedy A. Lange & Söhne pokazało Odyseusza, szybko zaskarbiło sobie sympatię kolekcjonerów ceniących oryginalność projektu. W wersji z manufakturowym chronografem zegarek przypomina, że Lange to przede wszystkim doskonałej klasy zegarmistrzostwo, łączące tradycję z innowacyjnością.
„Zegarek męski do 15 000 zł” – Longines Spirit Zulu 39
Funkcjonalność zegarka mechanicznego jest obok designu jednym z kluczowych elementów wpływających na jego wybór. W czasach gdy podróże stały się dla wielu osób codziennością, idealnie sprawdza się komplikacja GMT, która pozwala łatwo odczytać czas w dowolnym praktycznie miejscu na Ziemi, bez tracenia kontaktu z czasem domowym. Kolekcja Spirit od marki Longines zaprojektowana została jako współczesna interpretacja zegarka dla pilotów, ale nawet jeśli właściciel osobiście nie siada za sterami, może wygodnie skorzystać z komplikacji wskazania czasu w drugiej strefie. W zmniejszonej do 39 mm kopercie, Spirit Zulu jest wręcz idealnym zegarkiem na co dzień.
„Zegarek damski” – Cartier Privé Tank Normale
Jedną z niezaprzeczalnych zalet klasycznych zegarków Cartier jest ich uniwersalność – świetnie sprawdzają się zarówno na męskim jak i damskim nadgarstku. Ikoniczny Tank, za sprawą swej absolutnie ponadczasowej stylistyki oraz nieprzesadzonym gabarytom, chętnie wybierany jest przez osoby ceniące sobie walory tradycyjnego zegarmistrzostwa. W nowej odsłonie – Privé Normale – to na wskroś klasyczny Tank w minimalistycznym, eleganckim wydaniu, dodatkowo podkreślonym powracającym do łask, żółtym złotem.
„Zegarek damski do 15 000 zł” – Seiko Presage Cocktail Time SRE007J1
Budżetowo przyjazny zegarek na damski nadgarstek w idealnym wydaniu powinien łączyć ponadczasową stylistykę z funkcjonalnością i odrobiną niewymuszonej elegancji. Japońskie Seiko od lat oferuje modele, które idealnie wpisują się w ten schemat, choć zwyczajowo są one dedykowane panom. Presage Cocktail Time z jasnoniebieskim, giloszowanym cyferblatem i odrobiną błysku w postaci diamentowych indeksów trafi szczególnie w gusta kobiet, które cenią sobie stylową formę stalowej koperty oraz mechaniczne, tykające serce.
„Wielkie zegarmistrzostwo” – Ferdinand Berthoud Chronomètre FB 3SPC1
Działająca pod auspicjami marki Chopard manufaktura Ferdinand Berthoud stawia na klasyczne, mechaniczne zegarmistrzostwo najwyższej próby. Zamiast innowacyjnych komplikacji Berthoud skupia się na tradycyjnych, zegarmistrzowskich rozwiązaniach w najdoskonalszej postaci. W modelu Chronomètre FB 3SPC1 jest to precyzyjny pomiar czasu, osiągnięty m.in. dzięki cylindrycznej sprężynie balansu. Również od strony estetycznej to zegarek stawiający na pokazanie piękna misternie wykończonego mechanizmu i jego pracujących elementów.
„Wybór Internautów” – TAG Heuer Carrera Chronograph Glassbox
Chronograf Carrera jest bez wątpienia jednym z najbardziej kultowych zegarków mechanicznych ze stoperem w historii zegarmistrzostwa. Projekt Jacka Heuera starzeje się doskonale, a w najnowszej odsłonie „Glassbox” wraca do korzeni. Umiejętnie połączona estetyka oryginalnych modeli i szerokie, mocno wypukłe szafirowe szkło dają w rezultacie model, który spodoba się zarówno fanom historii jak i szczypty nowoczesności, a nawet awangardy, z której TAG uczynił swego czasu swoje motto.
„Nagroda Specjalna Jury” – Gerd-Rüdiger Lang
Kiedy branża zegarkowa pogrążała się w kwarcowym kryzysie na przełomie siódmej i ósmej dekady XX wieku, ledwie garstka pasjonatów wierzyła w renesans mechanicznego zegarmistrzostwa. Jednym z nich był Gerd-Rüdiger Lang, założyciel marki Chronoswiss, wyróżniającej się charakterystycznym designem, oryginalnymi komplikacjami (na czele z regulatorem) i poszanowaniem tradycji. Lang był wizjonerem i z pewnością jednym z twórców, bez którego współczesne zegarki nie wyglądałyby tak samo, jak dzisiaj. To jemu zawdzięczamy przeszklone dekle, przez które podziwiać można mechaniczne, tykające serce zegarka. Gerd-Rüdiger Lang odszedł w marcu 2023 roku, ale jego dziedzictwo na zawsze zapisało się na kartach zegarmistrzowskiej historii.
„Grand Prix” Zegarka Roku 2023 – zdaniem jury najciekawszy zegarek minionych 12 miesięcy – to Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.
Partnerem konkursu „Zegarek Roku CH24” jest Porsche Centrum Warszawa Okęcie, a patronem medialnym Vogue Polska. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Szwajcarii w Polsce.
Wszystkie informacje o wydarzeniu znajdziecie na oficjalnej stronie konkursu Zegarek Roku CH24 – zegarekroku.pl.