
Zegarek Roku 2020 – zwycięzcy 11. edycji
Z przyjemnością prezentujemy Wam listę laureatów 11. edycji Zegarka Roku CH24. W konkursowych kategoriach – na czele z „Grand Prix” oraz „Wyborem Internautów” – rywalizowało w tym roku 60 nominowanych zegarków.
Z wiadomych powodów tegoroczna, 11. już edycja „Zegarka Roku CH24” w całości odbywa się w onlinie. Bardzo chcieliśmy zwieńczyć ją tradycyjną, uroczystą galą w Warszawie (która już na dobre wpisała się w zegarkowy kalendarz), ale tym razem nie było to możliwe. Świętowanie w jak zawsze zacnym gronie przekładamy w związku z tym na za rok, co nie oznacza, że zamkniemy 2020 bez wyłonienia najciekawszych nowości. 11-osobowe, międzynarodowe jury obradowało już od sierpnia, by 1 października ogłosić listę nominacji. 60 zegarków podzielono na 6 kategorii: „Zegarek klasyczny”, „Zegarek sportowy”, „Zegarek damski”, „Zegarek z komplikacjami”, „Innowacje w zegarmistrzostwie” oraz „Zegarek do 10 000 PLN”. Swojego faworyta wybrali również czytelnicy CH24.PL, głosując w kategorii „Wybór Internautów”. Jury przyznało również dwie dodatkowe nagrody: „Nagrodę Specjalną Jury” oraz „Grand Prix” dla bezwzględnie najlepszego zegarka roku. Nie przedłużajmy więc – oto przed Wami tegoroczni zwycięzcy, najciekawsze rynkowe debiuty minionych 12 miesięcy.
Wybór Internautów – Certina DS PH200M „Blue”

Certina DS PH200M w swojej premierowej wersji wygrała w 2018 roku statuetkę w kategorii „Zegarek do 10 000 PLN”. Teraz ulepszona wersja DS PH200M, utrzymana w stylistyce vintage i idealnie pasujących do tematu odcieniach niebieskiego, spotkała się z Waszym uznaniem, wyrażonym największą spośród niespełna 10 000 liczbą głosów. Certina w ciągu kilku ostatnich lat wykonała wielki krok naprzód w każdym niemal aspekcie budowania zegarków, a najnowszy model DS PH200 jest tego doskonałym przykładem.
Marc Aellen – CEO Certiny – o otrzymanej nagrodzie.
Zegarek z komplikacjami – A. Lange & Söhne Zeitwerk Minute Repeater white gold

Wśród wszystkich Wielkich Komplikacji repetycja minutowa od zawsze uznawana była za najbardziej imponującą, bo i najtrudniejszą do wykonania. Sprawienie, by w pełni mechaniczny zegarek „wygrywał” na żądanie aktualny czas odpowiednio nastrojonymi dźwiękami wymaga nie lada umiejętności, ale Lange stwierdziło, że to niewystarczające wyzwanie. Repetycja minutowa zaimplementowana została więc do Zeitwerka, wskazującego godziny i minuty cyfrowo, za pomocą odpowiednio przeskakujących dysków. Skomplikowana i wykonana na absolutnie najwyższym poziomie mechanika Lange idzie w parze z wyjątkową estetyką, tym razem opakowaną w białe złoto, zestawione z niebieską tarczą. Zegarek to bez cienia przesady wyjątkowy, pod każdym względem.
Wilhelm Schmid – CEO A. Lange & Söhne – o otrzymanej nagrodzie.
Zegarek klasyczny – Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Kingsman Knife

Przy okazji kolejnych edycji Zegarka Roku zawsze zastanawiamy się, jak szeroko pojęta może być kategoria zegarka klasycznego. Tegoroczny zwycięzca – Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Kingsman Knife – ze wszech miar emanuje elegancją – konserwatywną, ale ze smakiem. Złota, wyjątkowo płaska koperta ma koronkę z nietypową osłoną, ulokowaną na godz. 12. W jej wnętrzu zamknięto cieniutki, ręcznie nakręcany mechanizm, który napędza jedynie parę skromnych, niebieskich wskazówek poruszających się nad kremowo-beżowym cyferblatem. Zegarek nosić będą pod mankietami swoich idealnie skrojonych koszul i marynarek agenci „Kingsman”, a to znaczy, że projekt ma dodatkową aprobatę Savile Row – najbardziej eleganckiej ulicy świata.
Dominik Kaczmarek – Watch Department Manager, Apart – o otrzymanej nagrodzie.
Zegarek do 10 000 PLN – Doxa SUB 300 „Caribbean”

Wśród ikon zegarmistrzostwa ciężko znaleźć modele, które zapisały się w historii jednocześnie kosztując niewiele. SUB 300 przyszedł na świat w drugiej połowie lat 60. XX wieku, jako rasowy toolwatch, stworzony na potrzeby profesjonalnego nurkowania. W tym roku klasyczny SUB 300 powrócił w nielimitowanej, dostępnej w sześciu kolorach wersji, która stanowi rewelacyjne połączenie klimatów vintage ze współczesnym wykonaniem i dobrej klasy mechaniką, certyfikowaną przez COSC.
Jan Edöcs – CEO Doxa – o otrzymanej nagrodzie.
Zegarek damski – Vacheron Constantin Égérie Moon Phase

Od kilku lat przyznając nagrodę w tej kategorii przekonujemy się, że kobiecy gust w kwestii zegarków jest bardzo wysublimowany i nie mniej wymagający niż męski. Spośród dziesięciu nominowanych w tym roku modeli jury wybrało Vacheron Constantin Égérie Moon Phase – zegarek manufaktury z Genewy, niezwykle umiejętnie łączący elegancką estetykę i doskonałej klasy zegarmistrzostwo (mechaniczne rzecz jasna). W projekcie Vacherona kobiety odnajdą zarówno szczyptę biżuteryjnego szyku jak i mechanicznej magii, bo komplikacja wskazania faz Księżyca z pewnością jest najbardziej poetycką ze wszystkich.
Christian Gasplmayr – Managing Director EMEA w Vacheron Constantin – o nagrodzie.
Zegarek sportowy – Omega Speedmaster Moonwatch 321 „Ed White”

Ponad pół wieku temu Omega – na nadgarstku Buzza Aldrina, członka dziewiczej misji Apollo 11 – wylądowała na powierzchni Księżyca. Speedmaster stał się ikoną zegarmistrzostwa i prawdopodobnie jednym z najbardziej pożądanych zegarków sportowych w historii. Pierwszego „Speediego” napędzał legendarny kaliber 321, który ku radości kolekcjonerów w tym roku powrócił do koperty zegarka. Speedmaster Moonwatch 321 „Ed White” – nasz tegoroczny zwycięzca w kategorii „Zegarek sportowy” – zainspirowany został modelem, z którym astronauta Ed White dokonał wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną, w czerwcu 1965 roku.
Innowacje w zegarmistrzostwie – Bulgari Octo Finissimo Troubillon Chronograph Skeleton

Jest wiele sposobów na wprowadzanie innowacji do jakże klasycznego przecież, mechanicznego zegarmistrzostwa: od nowoczesnych materiałów, przez nietuzinkowy design po niestandardowe formy wskazywania odmierzanego czasu. Bulgari od kilku lat łączy kilka z tych elementów pod wspólnym szyldem o nazwie Octo Finissimo. Octo wyróżnia nie tylko absolutnie świeży design i wiele nowoczesnych materiałów, ale przede wszystkim manufakturowe mechanizmy, które biją coraz to nowe rekordy. Kolejny pobił Tourbillon Chronograph Skeleton Automatic, najcieńszy w historii automatyczny chronograf z regulatorem w formie tourbillonu. Finissimo w każdej z wielu wersji imponuje świeżym, współczesnym podejściem do sztuki budowania zegarków, a nasza tegoroczna „Innowacja” jest jak przysłowiowa wisienka na torcie włosko-szwajcarskiej marki.
Jean-Christophe Babin – CEO Bulgari – o nagrodzie.
Nagroda Specjalna Jury – Jean-Christophe Babin

Na przestrzeni poprzednich 10 lat Nagrodą Specjalną Jury uhonorowani zostali m.in. Jean-Claude Biver, François-Paul Journe, Maximilian Büsser (i jego MB&F), Edouard Meylan i Walter Lange. Wszystkich laureatów łączy niepodważalny wkład w rozwój oraz pielęgnację zegarmistrzowskich tradycji oraz przyszłości. Rok 2020 zdecydowanie należał w tej materii do Jeana-Christophe’a Babina.
Urodzony 61 lat temu w Paryżu Babin od 2013 roku pełni funkcję CEO marki Bulgari (do której przeszedł z TAG Heuera). Pod jego wodzą włoska firma przeszła niezwykle dynamiczną metamorfozę, a wobec obecnie panującej pandemii czynnie włączyła w walkę z rozprzestrzenianiem wirusa.
Jean-Christophe Babin – CEO Bulgari – o nagrodzie.
Jean-Christophe Babin uczynił z marki Bulgari – kojarzonej głównie z biżuterią – pełnoprawnego gracza branży zegarkowej, łącząc włoski temperament i genialny design ze szwajcarskim wykonaniem. Octo Finissimo na stałe zapisze się kanonach, a jakby tego było mało, Babin wyszedł naprzeciw trudnym czasom i zainicjował organizację Geneva Watch Days – targów, które podobnie jak zegarki Bulgari, mogą zapisać nowy rozdział na kartach zegarkowej historii.
Grand Prix – Bulgari Octo Finissimo Tourbillon Chronograph Skeleton Automatic

Zegarkiem Roku 2020 głosami jurorów konkursu został rekordowo płaski chronograf od Bulgari. Żaden inny zegarek w tegorocznej plejadzie nowości tak umiejętnie nie łączy mechanicznej innowacyjności, profilu godnego zegarka garniturowego, sportowego ducha tytanu i komplikacji stopera połączonej z komplikacją wirującego w klatce koła balansowego.
Cała tytanowa koperta Octo Finissimo Tourbillon Chronograph Skeleton Automatic ma raptem 7,4 mm grubości, a to mniej niż znakomita większość nawet najprostszych zegarków mechanicznych na rynku, o chronografach nawet nie wspominając. Dodatkowo Bulgari zdołało upakować wszystkie funkcje i automatyczny naciąg w kaliber mierzący raptem 3,5 mm grubości, choć w tym wypadku lepiej pasującym określeniem była by „cienkość”. Fenomenalny to pokaz zegarmistrzowski, zasługujący na wszelkie laury.
Jean-Christophe Babin – CEO Bulgari – o nagrodzie.
Partnerami tegorocznej edycji konkursu Zegarek Roku CH24 były firmy Porsche Polska, Pernod-Ricard (The Glenlivet) oraz agencja eventowa eXPRESJA. Medialnie wsparły nas magazyny Men’s Health i Elle Man. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Szwajcarii w Polsce.