Historia marki
1860
Giovanni Panerai (1825-1897), założyciel rodzinnego interesu, otwiera we Florencji (Ponte alle Grazie) pierwszy zakład zegarmistrzowski.
Nawiązuje również kontakt z najbardziej prestiżowymi i najdłużej działającymi szwajcarskimi manufakturami.
Firmę po Giovannim przejął jego syn Leon Francesco.
1890 – 1900
Guido Panerai (1873-1934), wnuk założyciela firmy, rozwija firmę dziadka.
Rozpoczyna produkcję precyzyjnych mechanizmów i staje się oficjalnym dostawcą dla Włoskiej Marynarki Wojennej (Royal Italian Navy)
1900
Na przełomie wieków, sklep przenosi się na Piazza San Giovanni we Florencji, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.
Podobnie napis na drzwiach „Orologeria Svizzera” podkreślający bliski związek pomiędzy zegarkami, a ich szwajcarskim pochodzeniem.
W tym okresie mają miejsce pierwsze dostawy instrumentów pomiarowych dla Ministerstwa Obrony.
1910
Rozpoczynają się pierwsze eksperymenty z materiałami luminescencyjnymi. Wypracowane rozwiązania użyte zostają do tarcz przyrządów pomiarowych.
Luminescencję osiągnięto dzięki połączeniu siarczku cynku i bromku radu znanych później jako Radiomir.
Substancja umieszczona w cienkich szklanych rurkach w celu zwiększenia odporności na działanie czasu została opatentowana przez Guido Panerai we Włoszech i innych krajach.
1915-1918
Włoska Marynarka Wojenna stosowała precyzyjne instrumenty pomiarowe dostarczone przez Panerai podczas Pierwszej Wojny Światowej.
Znalazły się Wśród nich urządzenia ułatwiające obsługę dział w nocy, mechanizmy odmierzające czas, wskazujące głębokość i mechaniczne kalkulatory służące do odpalania torped.
1934
Dzieci Guido Panerai – Giuseppe i Maria – kontynuowały biznes prowadzony przez ojca.
Maria skoncentrowała się głównie na prowadzeniu sklepu „Orologeria Svizzera”, podczas gdy Giuseppe niemal całkowicie poświęcił się dostarczaniu podwodnych przyrządów dla Włoskiej Marynarki Wojennej m.in. latarek, kompasów i mierników zanurzenia montowanych na nadgarstkach.
To właśnie on może przypisać sobie stworzenie słynnych zegarków Radiomir i Luminor.
1936
Po serii rozczarowujących testów przeprowadzonych na obecnych w tamtych czasach czasomierzach, Włoska Marynarka Wojenna zleciła firmie Panerai prace nad stworzeniem zegarka, który byłby w stanie przetrwać w najcięższych warunkach.
Prototym Radiomira został dostarczony do dowództwa jednej z Jednostek Łodzi Podwodnych, gdzie znakomicie przeszedł wszystkie testy.
1938
Produkcja zegarków Radiomir dla Włoskiej Marynarki Wojennej rozpoczęła się od dużej (średnica 47mm) kształtnej koperty, z „uszami” przyspawanymi do koperty, dokręcanej koronki, świecącej tarczy, z której łatwo można było odczytywać wskazania pod wodą czy w ciemności.
Mechanizm do zegarka dostarczyła firma Rolex.
Szeroki pasek został wykonany z natłuszczonej i dziurkowanej skóry, a dzięki swojej długości, mógł być zakładany wprost na kombinezon do nurkowania.
1943
Firma Officine Panerai zaprezentowała prototyp pierwszego chronografu Panerai, zaprojektowanego dla oficerów pokładowych.
Z powodu wydarzeń na wojnie, Mare Nostrum pozostał w fazie prototypu i nigdy nie wszedł do produkcji seryjnej.
Na początku lat 40-tych zabezpieczenie koronki zostało dopasowane do Radiomira tak, aby trzymać ją w jednej pozycji.
Ten element pozwolił zejść z zegarkiem na głębokość 200m i stał się niezwykłym odkryciem jak na owe czasy.
1949
Przyznano patent dla Luminora, substancji świecącej bazującej na trycie, która zastąpiła Radiomira tworzonego w latach 1910 – 1915.
Zegarki Radiomir i Luminor wzięły swoje nazwy od substancji luminescencyjnych, które wchodziły w ich skład.
1956
Na prośbę Marynarki Egipskiej, Panerai stworzył duży zegarek Radiomir bazujący na mechaniźmie Angelous, z 8-dniową rezerwą chodu i obracanym bezelem z 5-minutowym interwałem do pomiaru czasu zanurzenia.
Dla innych Marynarek, Panerai tworzy limitowane serie, składające się z około 30 egzemplarzy każda.
W tym samym roku we Włoszech przyznany zostaje patent na element ochraniający koronkę, która po dociśnięciu pozostaje na swojej pozycji i gwarantuje wodoszczelność zegarka.
Cześć ta zostanie opatentowana w U.S.A. w roku 1960.
1972
Po śmierci Giuseppe Panerai’a, władzę nad wywodzącą się z Florencji firmą przejął Dino Zei, a rodzinna firma przekształciła się w Officine Panerai.
Bliska współpraca w zakresie dostarczania zegarków, przyrządów i skomplikowanych urządzeń dla Włoskiej Marynarki Wojennej wciąż trwała.
1980
Zaprojektowano zegarek naręczny, mogący wytrzymać ciśnienie panujące na głębokości 1000m.
Jedyny stworzony prototyp miał tytanową obudowę, mechanizm z automatycznym naciągiem, gumowy pasek i świecące indykatory (co osiągnięto dzięki umieszczeniu na podziałce tarczy i wskazówkach małych rurek z trytem).
1993
Officine Panera tworzy numerowaną serię w obrębie limitowanych edycji przeznaczonych na rynek cywili: Luminor, Luminor Marina i edycję chronografu Mare Nostrum.
1995
Stworzona zostaje specjalna linia zegarków „Slytech”. Sly to pseudonim aktora Sylvestra Stallone, będącego wielkim fanem zegarka.
Zamówił on specjalną wersję o nazwie Submersible, aby następnie wykorzystać ją na planie filmu „Daylight”.
Następnie Stallone zamówił wersję z białym cyferblatem, nazwaną „Daylight” i spersonalizowaną reedycję Mare Nostrum.
Wszystkie te zegarki mają wygrawerowany podpis aktora na deklu.
1997
The Vendôme Group, znana teraz jako RICHEMONT przejęła firmę Officine Panerai.
Wraz z rozpoczęciem nowej produkcji, odnotowano znaczącą poprawę jakości.
Oficjalny zegarek Włoskiej Marynarki Wojennej zaczął ekspansję na cały świat.
1998
Po raz pierwszy automatyczne zegarki Panerai zaprezentowano szerokiej publiczności.
Były to: profesjonalny zegarek dla nurków Luminor Submersible, Luminor GMT z drugą strefą czasową oraz Luminor Power Reserve ze wskaźnikiem rezerwy chodu.
1999
Podczas międzynarodowej wystawy Haute Horologerie w Genewie, Panerai zaprezentował nową serię zegarków.
Panerai Luminor, który wyposażono w kopertę o średnicy 40mm, a przyciski chronografu zintegrowano z elementem chroniącym koronkę w sposób estetyczny i odwołujący się do historii zegarka;
2000
Panerai tworzy Luminor Submersible 1000 metres, profesjonalny zegarek dla nurków o wodoszczelności 1000m, zaprojektowany zgodnie ze specyfikacją NIHS (Normes de l’Industrie Horlogere Suisse).
Zegarek zaopatrzony jest w zawór helowy niezbędny podczas dekompresji, kryształowe szkiełko o grubości 5,1mm i stalową kopertę o grubości 3mm.
2001
W historycznym miejscu, na Piazza San Giovanni we Florencji, otwarty zostaje butik Panerai.
„Bottega d’Arte” (warsztat sztuki) stał się symbolem i miejscem spotkań entuzjastów i kolekcjonerów marki, którzy mogą tu znaleźć prócz aktualnej kolekcji, wersje specjalne i produkty, które Panerai zarezerwował do sprzedaży wyłącznie za pośrednictwem swoich butików.
Sklep pełni także rolę gospodarza Archiwum Historii Panerai, w którym znajdują się wybrane modele zegarków, kompasów, mierników zanurzenia, latarek i przyrządów do pomiaru czasu.
2002
Pierwszy butik Panerai w Azji zostaje otwarty w Budynku Księcia (Prince’s Building) w Honk Kongu.
Officine Panerai otwiera manufakturę w Neuchâtel. Mieści się tam całe zaplecze związane z rozwojem i produkcją zegarków.
2003
W pięknym nadmorskim kurorcie – Portofino – otworzony zostaje kolejny butik.
Można w nim podziwiać ekskluzywne i unikatowe modele ale oprócz tego, także zegarki z aktualnej kolekcji.
2004
Kolekcja Radiomir została wzbogacona o model „8 Days”.
To powrót do przeszłości połączony z ręcznie nakręcanym mechanizmem z 8-dniową rezerwą chodu, który poddany był przez Officine Panerai licznym eksperymentom.
Kaliber użyty do produkcji w latach 40-tych to Angelus, podczas gdy nowy model bazuje na Jaeger-LeCoultre.
Koperta ma 45mm średnicy i jest dopasowana do opatentowanych uszu, a dokręcany dekiel i koronka gwarantują wodoszczelność do 100m.
2005
Zaprezentowany został pierwszy własny mechanizm firmy Panerai: kaliber P.2002.
To ręcznie nakręcany mechanizm z 8-dniową rezerwą chodu.
Składa się z 245 części (191 jest różnych) a masywna rezerwa chodu nadała mu całkiem nowy design. Mechanizm oscylujące z częstotliwoścą 4Hz (co odpowiada ilości 28.800 wahnięć / godzinę).
Poziomy wskaźnik rezerwy chodu zlokalizowany został na tarczy, na godzinie 6-tej.
Kaliber P.2002 pokazuje także godziny, minuty, sekundy, datę oraz zawiera indykator a.m. – p.m..
System zmiany czasu wykorzystuje zerowanie sekundnika, który zatrzymuje balans i ustawia wskazówkę na pozycji 0 w momencie odciągnięcia koronki, zapewniając tym samym wyjątkowo precyzyjny sposób synchronizacji zegarka z czasem wzorcowym.
W związku z dużym stopniem skomplikowania, wynalezienie tego mechanizmu zajęło 4 lata.
2006
W roku 2006, podczas SIHH (Salon International de la Haute Horlogerie) w Genewie zaprezentowano nowe modele z kolekcji Panerai i Ferrari.
Przyszłość Panerai jako manufaktury, zainaugurowana 2005 roku kalibrem P.2002 i zegarkiem Radiomir 8 Days GMT została potwierdzona poprzez zaprezentowanie Manifattura Collection, rodziny zegarków, które korzystają w 100% z mechanizmów wyprodukowanych przez Panerai.
Ta kolekcja oddaje cześć standardom firmy Panerai: sile, wysokiej jakości technicznej i unikalnemu, charakterystycznemu wyglądowi.
Zaprezentowana została również nowa kolekcja zegarków zaprojektowanych dla Ferrari.
Silny wpływ na pokazane modele zegarków Ferrari miały charakterystyczne linie samochodów (są dwie kolekcje Granturismo i Scuderia).
2007
Dokładnie 10 lat po zwieńczonym sukcesem starcie marki Officine Panerai i po prezentacji kalibru P.2002 w 2005 roku, OP z dumą zapowiedział trzy nowe kalibry (P.2003, P.2004, P.2005) w całości zaprojektowane i produkowane przez swoją Manufakturę.
2008
Otworzono nowe butiki Panerai w Azji, Japonii, USA i Europie.
Tłumaczenie: Tomasz Kiełtyka