Zawór helowy
Zawór automatyczny lub odkręcany, znajdujący się najczęściej w bocznej części koperty zegarka, służący do uwalniania cząstek helu z zegarka, przedostających się i gromadzących się w jego wnętrzu pod wpływem występowania długotrwałego wysokiego ciśnienia powietrza.
Jest przydatny jedynie w przypadku pracy na bardzo dużych głębokościach, wyłącznie w suchym kombinezonie, batyskafie, bądź w dzwonie kesonowym.
Kompletnie nieprzydatny do bezpośredniego nurkowania w wodzie przy użyciu akwalungu (czyli butli i aparatu oddechowego).
Podczas nurkowania w dzwonach, suchych skafandrach itp., aby uniknąć toksyczności powietrza stosuje się atmosferę nasyconą helem, czyli gazem o niskiej rozpuszczalności w osoczu krwi, który z racji tego, iż jest najmniejszym atomem z łatwością przedostaje się przez uszczelki koperty do jej wnętrza. Podczas dłuższego przebywania w takich warunkach ciśnienie w zegarku zrównuje się z tym panującym na zewnątrz. Podczas wynurzania się na powierzchnię, nagromadzony w zegarku hel będzie gwałtownie szukał ujścia, gdyż wysokie ciśnienie w zegarku będzie musiało szybciej znaleźć upust niż okres, przez który hel dostawał się do środka zegarka. Umożliwia to właśnie zawór helowy.