Swiss made
Znak wysokiej jakości (sygnatura) uregulowany przez prawo szwajcarskie (na podstawie Rozporządzenia regulującego korzystanie ze znaku jakości dla zegarków z dnia 23 grudnia 1971 roku – stan na 1 stycznia 2017 roku), określający pochodzenie zegarka bądź mechanizmu.
Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego podaje, że zegarek spełnia warunki „swiss made” gdy:
- mechanizm zegarka jest szwajcarski,
- zegarek został złożony w Szwajcarii,
- producent przeprowadził kontrolę końcową w Szwajcarii,
- co najmniej 60% kosztów produkcji wygenerowano w Szwajcarii
Mechanizm spełnia warunki „swiss made” gdy:
- został zmontowany w Szwajcarii,
- został sprawdzony przez producenta w Szwajcarii,
- co najmniej 60% kosztów produkcji wygenerowano w Szwajcarii,
- co najmniej 50% wartości wszystkich części składowych, z wyłączeniem kosztów montażu pochodzi ze Szwajcarii.
Ponadto zastosowanie mają dodatkowe kryteria:
- wyłącznie części, które zostały sprawdzone przez producenta w Szwajcarii i z których co najmniej 60% kosztów wytworzenia zostało wygenerowanych w Szwajcarii mogą być traktowane jako szwajcarskie części składowe,
- koszt montażu może zostać uwzględniony, gdy procedura certyfikacyjna określona w umowie międzynarodowej gwarantuje, że z powodu ścisłej współpracy przemysłowej części składowe zagraniczne stanowią jakościowy odpowiednik części szwajcarskich.
Koperta zegarka spełnia warunki „swiss made” gdy:
- została poddana w Szwajcarii co najmniej jednej istotnej operacji produkcyjnej: tłoczenie, toczenie lub polerowanie,
- została poskładana i sprawdzona w Szwajcarii,
- co najmniej 60% kosztów produkcji wygenerowano w Szwajcarii.
Nakłady związane z kosztami produktów naturalnych i surowców wtórnych nie występujących w kraju pochodzenia w dostatecznej ilości, kosztów logistyki (pakowania i transportu), dystrybucji oraz marketingu, koszty komercjalizacji, takie jak koszty promocji i obsługi posprzedażnej, a także koszty baterii nie będą podlegać wliczeniu w ogólny koszt wytworzenia.
Pierwszy zegarek ze znakiem „Swiss made” na tarczy pojawił się w 1922 roku, a spowodowane to było amerykańskimi przepisami dotyczącymi znakowania wyrobów importowanych. Na zegarkach i mechanizmach importowanych do Stanów Zjednoczonych wymagali wybitego (wygrawerowanego) kraju pochodzenia, marki oraz ilości rubinów (taryfa celna zależna była od tego czy mechanizm był wyregulowany). Amerykanie próbowali zapobiec w ten sposób przemytowi i chcieli chronić własny przemysł zegarmistrzowski. Sytuacja się jednak potoczyła w niepożądanym dla USA kierunku, bo „Swiss made” stał się szybko symbolem wysokiej jakości.
Od 1 stycznia 2017 Federation Horlogere zaostrzyła warunki przyznania prawa do znaku jakości „Swiss made” zwiększając procentowy udział wartości kosztów produkcji z dotychczasowych 50% do 60% w odniesieniu do zegarka i jego elementów, z ewentualnym wyłączeniem paska/bransolety. Patrz: FH.