Spring Drive Seiko
Rodzaj mechanizmu hybrydowego Seiko, którego cechą charakterystyczną jest poruszanie się (ślizganie) wskazówki w sposób płynny, a nie skokowo, w małych odstępach, jak to ma miejsce w tradycyjnych zegarkach mechanicznych.
Istotną zmianą w budowie jest zastąpienie klasycznego balansu kołem ślizgowym o średnicy 6 mm. Porusza się ono zgodnie z ruchem wskazówek zegara i jest częścią systemu regulacji zwanego Tri-Synchro, który zastępuje klasyczny wychwyt kotwicowy. Do regulacji dokładności chodu wykorzystano w Tri-Synchro jednocześnie trzy rodzaje energii: mechaniczną, elektryczną oraz elektromagnetyczną.
Podobnie jak w zegarkach automatycznych, sprężyna jest naciągana za pomocą koronki bądź wahnika. Następnie sprężyna przekazuje energie na koła zębate, których prędkość jest regulowana za pomocą koła ślizgowego. Magnes, który znajduje się w dolnej części koła ślizgowego poprzez polaryzację przylegającego korpusu cewki, indukcyjnie wytwarza napięcie. Energia mechaniczna jest zmieniana na elektryczną, która dalej przekazywana jest do układu przełączającego i jednostki kwarcowej, wywołując drgania kryształu. Na podstawie tych ruchów zintegrowany układ przełączający określa natężenie elektromagnetycznego impulsu, który zamontowany jest w drugim korpusie cewki. Impuls hamuje koło ślizgowe.
Ciągłe hamowanie powoduje, iż koło ślizgowe obraca się dokładnie osiem razy na sekundę. Przekładnia chodu, a tym samym wskazówki poruszają się jednostajnym ruchem, ponieważ koło ślizgowe nie jest stopniowo hamowane i zwalniane, tylko jest stale zazębione.
28 800 obrotów, które wykonuje koło ślizgowe w ciągu godziny odpowiada liczbie wahnięć, które wykonuje balans w zegarkach z wychwytem kotwicowym.
Cechami charakterystycznymi technologii Spring Drive są jednostajnie poruszające się wskazówki oraz brak „tykania” mechanizmu.
Zaletami są duża dokładność chodu (porównywalną z zegarkami kwarcowymi; w znaczący sposób ograniczono tarcie, które jest powodem niedokładności chodu) szybki, bardzo efektywny naciąg oraz duża rezerwa chodu (72 godziny).