
Skąd pochodzą nazwy firm zegarkowych?
Wiele firm zegarkowych swoje nazwy zaczerpnęło od nazwisk założycieli. Ale są też takie, które swoje miano zawdzięczają innym czynnikom – konkretnym rozwiązaniom technicznym, miejscom powstawania, czy wreszcie zbiegom okoliczności. Zastanawialiście się kiedyś, co oznacza nazwa Waszego zegarka?
Nazwiska (partnerów, założycieli, małżonków) lub imiona – Patek Philippe, Audemars Piguet, Breguet, Blancpain, Breitling, Vacheron Constantin, Frederique Constant, Casio, Bell&Ross, Girard-Perregaux
Zaczynamy od polskiego akcentu. Najbardziej prestiżowa i ceniona obecnie marka zegarkowa na świecie powstała w 1851 roku jako Patek Philippe & Cie. Swoją nazwę zawdzięcza nazwiskom dwóch założycieli i jednocześnie późniejszych partnerów biznesowych: Polakowi – Antoniemu Patkowi oraz Francuzowi – Jeanowi Adrienowi Philippe.

Podobna sytuacja miała miejsce w kontekście wielu innych firm zegarkowych, między innymi w Audemars Piguet. W tym przypadku za nazwą marki także kryją się jej twórcy: Jules Louis Audemars z Le Brassus oraz Edward August Piguet z Vallee de Joux, którzy powołali do życia wspólną oficynę w 1881 roku.
Zdecydowana większość marek zegarmistrzowskich swoje nazwy zaczerpnęło od nazwisk założycieli. Tak również jest z legendarną firmą Breguet, której czasomierze na nadgarstku nosił między innymi Napoleon Bonaparte czy Maria Antonina. Twórcą manufaktury był urodzony w 1747 roku w Neuchâtel Abraham Louis Breguet. Uznawany za największego zegarmistrza wszech czasów zapisał się na kartach historii jako wynalazca tourbillonu oraz charakterystycznych wskazówek (będących częścią logotypu), określanych do dziś mianem „breguetowskich”.

Także Blancpain – marka kojarzona głównie z diverami Fifty Fathoms – swą nazwę zawdzięcza założycielowi, którym był Jehan-Jacques Blancpain. Podobnie jak związany z miejscowością Le Locle Tissot (Charles-Émile Tissot).
Do tej grupy warto dodać Breitlinga. Utworzona w 1884 roku przez Leona Breitlinga firma, współcześnie – wśród miłośników zegarków – budzi jednoznaczne skojarzenia z lotnictwem i modelami czasomierzy wyposażonymi w komplikację chronografu.

Najstarsza nieprzerwanie działająca manufaktura – Vacheron Constantin – swoje początki datuje na 1755 rok i wiąże się z osobą Jean-Marca Vacherona. Drugi człon nazwy to odwołanie do biznesmena Françoisa Constantina, z którym współpracę nawiązał wnuk założyciela – Jacques Barthélémi Vacheron.
Małżeństwo Aletta Stas-Bax oraz Peter Stas założyli w 1988 roku firmę Frederique Constant. Na przestrzeni zaledwie kilku dekad genewski producent zyskał popularność oraz uznanie, głównie za produkcję rozsądnie wycenionych zegarków z manufakturowymi mechanizmami. Nazwa pochodzi od imion pradziadków pary założycieli, a dokładniej Frédérique Schreiner (1881–1969) i Constant Stas (1880–1967).

Znana przede wszystkim z produkcji niezniszczalnych G-Shocków marka Casio swoją nazwę zawdzięcza zmodyfikowanemu nazwisku założyciela – Tadao Kashio. Pierwszym wprowadzonym przez niego produktem była… obrączka ze specjalnym elementem, w którym umieszczało się papierosa, mająca na celu zapobieganie zabrudzeniu palców podczas palenia. Natomiast przyjaciele Bruno Belamich (Bell) i Carlos Rosillo (Ross) dali nazwę założonej w latach 90. XX wieku firmie Bell & Ross.
Zdarzają się marki, których nazwy nawiązują do nazwisk małżonków. W 1852 roku Constant Girard powołał do życia w La Chaux-de-Fonds firmę Girard & Cie. Po ślubie z Marie Perregaux, w 1856 roku, nazwa została zmieniona na Girard-Perregaux.
Skróty – IWC, TAG Heuer, MB&F
Florentine A. Jones w 1868 roku powołał do życia International Watch Co.. Założona w Schaffhausen firma funkcjonuje dzisiaj pod skróconą nazwą IWC.
W przypadku TAG Heuera, TAG to akronim od Techniques d’Avant-Garde – należącego do Akrama Ojjeha przedsiębiorstwa, które w 1985 roku przejęło założoną w 1860 roku przez Edouarda Heuera firmę Heuer.

MB&F dla odmiany stanowi połączenie inicjałów założyciela (Maximilian Büsser) ze słowem Friends, czyli „Maximilian Büsser i przyjaciele”.
Słowo – Seiko, Movado, Corum, Eterna
Seiko – nazwa widoczna na tarczach znanych i cenionych zegarków – oznacza w tłumaczeniu z japońskiego 'sukces’. Movado to w języku Esperanto „zawsze w ruchu”, a Eterna nawiązuje do angielskiego słowa 'eternity’ – wieczność. Z kolei Corum pochodzi od łacińskiego 'Quorum’, czyli minimalnej liczby członków zgromadzenia, niezbędnej do prowadzenia obrad lub podjęcia wiążących decyzji.
Nazwa kalibru – Omega, Zenith
W roku 1894 Francois Chevillat zaprojektował niezwykły 19-liniowy kaliber. Jego unikatowość polegała na wykorzystaniu konstrukcji umożliwiającej łatwy serwis i wymianę wybranych komponentów (firma dostarczała części zamienne). Kaliber ten otrzymał nazwę OMEGA – od ostatniej litery greckiego alfabetu, będącej synonimem osiągnięcia doskonałości, perfekcji i trwałości. To właśnie on dał w 1903 roku „imię” całej firmie i uczynił ją jednym z wiodących producentów zegarków na terenie Szwajcarii, zarówno pod względem ilości jak i jakości.

Georges Favre-Jacot mechanizm swojego kieszonkowego zegarka z 1897 roku nazwał Zenith. Po sukcesie czasomierza weń wyposażonego, w 1911 roku, mianował tym określeniem całą firmę. Zenith nawiązuje do najwyższego punktu na niebie, które symbolizuje doskonałość. Jako logotyp szwajcarska marka wykorzystuje gwiazdę.
Otoczenie – Oris
Założony przez Paula Cattina oraz Georgesa Christiana w 1904 roku Oris, swoją nazwę wziął od potoku, który widać z okien głównego budynku firmy w szwajcarskiej miejscowości Hölstein.
Miejsce – Montblanc, Glashutte Original, Longines
Legenda głosi, że nazwa Montblanc powstała podczas gry w karty, kiedy jeden z krewnych właścicieli posłużył się barwnym porównaniem szczytu piśmienniczego kunsztu i precyzji piór Simplo Filler Pen Company z najbardziej majestatycznym i najwyższym szczytem Alp.

Glashutte Original odnosi się natomiast do niewielkiej, liczącej niespełna 10.000 mieszkańców miejscowości Glashutte, zlokalizowanej w niemieckiej Saksonii (niedaleko Drezna), gdzie producent ma swoją siedzibę.
Ostatnia z wymienionych firm, założona w 1832 roku przez Augusta Agassiza marka Longines swoją nazwę zawdzięcza zielonym terenom, na których stoi jej siedziba. W maju 1866 roku postanowiono zakupić pod budowę fabryki dwie sąsiadujące ze sobą parcele znajdujące się na południe od Saint-Imier, w miejscu zwanym przez mieszkańców „les longines”, czyli długie łąki. To od tej ziemi marka spod znaku uskrzydlonej klepsydry zaczerpnęła swoje miano.

Anagram – Hautlence
Założoną w 2004 roku przez Guillaume’a Tétu markę Hautlence cechuje nietypowe podejście do kwestii designu i budowy mechanizmu. Nie inaczej jest z nazwą firmy. Hautlence to anagram miejscowości: Neuchatel.
Inicjały – Ebel
Ebel to zbitek inicjałów Eugene Blum Et Levy. Marka została założona w 1911 roku przez Eugene’a Bluma oraz jego żonę Alice Levy w La-Chaux-de-Fonds.
Kombinacja liter – Rolex
Choć geneza nazwy Rolex nie jest jasna, wszyscy są zgodni, że założyciel firmy – Hans Wilsdorf – chciał, żeby była łatwa do wymówienia we wszystkich możliwych językach. Jedna z anegdot podaje, że określenie pochodziło od zlepka słów ROLling Export. Jest to bardzo możliwe z uwagi na działalność, jaką w tamtym czasie zajmował się twórca marki (sprowadzanie wysokiej jakości mechanizmów oraz sprzedaż kompletnych zegarków i akcesoriów). Jednakże sam Wilsdorf napisał we wspomnieniach, że nazwę podszepnął mu dobry dżin podczas jazdy piętrowym omnibusem konnym wzdłuż Cheapside w Londynie.

Funkcjonalność – Hublot
Hublot z języka francuskiego oznacza okno w kadłubie statków, które zapewnia dostęp światła i świeżego powietrza. Nawiązanie do kształtu tego właśnie elementu widać w praktycznie wszystkich zegarkach firmy Hublot.
Ciekawi mnie rodowód nazw marek takich jak Certina, Festina, Grovana, Davosa, Adriatica. Czy „a” na końcu oznacza, iż są rodzaju żeńskiego?
Certina – od słowa Certus z łaciny – pewny, bezpieczny.
Pozdrawiam
Eterna nie musi nawiązywać do angielskiego „eternity”, bo znaczy po łac. tyle co „wieczna” (nie wieczny, jako zegarek, bo firma zwałaby się wtedy aeternus – II deklinacja, tu I). No prawie, bo jest to uwspółcześniony dyftong „ae”. Stąd np. „lux aeterna” – światło wieczne.