Skąd pochodzą nazwy firm zegarkowych?

Wiele firm zegarkowych swoje nazwy zaczerpnęło od nazwisk założycieli. Ale są też takie, które swoje miano zawdzięczają innym czynnikom – konkretnym rozwiązaniom technicznym, miejscom powstawania, czy wreszcie zbiegom okoliczności. Zastanawialiście się kiedyś, co oznacza nazwa Waszego zegarka?

Nazwiska (partnerów, założycieli, małżonków) lub imiona – Patek Philippe, Audemars Piguet, Breguet, Blancpain, Breitling, Vacheron Constantin, Frederique Constant, Casio, Bell&Ross, Girard-Perregaux

Zaczynamy od polskiego akcentu. Najbardziej prestiżowa i ceniona obecnie marka zegarkowa na świecie powstała w 1851 roku jako Patek Philippe & Cie. Swoją nazwę zawdzięcza nazwiskom dwóch założycieli i jednocześnie późniejszych partnerów biznesowych: Polakowi – Antoniemu Patkowi oraz Francuzowi – Jeanowi Adrienowi Philippe.

Antoni Patek i Jean Adrien Philippe
Antoni Patek i Jean Adrien Philippe

Podobna sytuacja miała miejsce w kontekście wielu innych firm zegarkowych, między innymi w Audemars Piguet. W tym przypadku za nazwą marki także kryją się jej twórcy: Jules Louis Audemars z Le Brassus oraz Edward August Piguet z Vallee de Joux, którzy powołali do życia wspólną oficynę w 1881 roku.

Zdecydowana większość marek zegarmistrzowskich swoje nazwy zaczerpnęło od nazwisk założycieli. Tak również jest z legendarną firmą Breguet, której czasomierze na nadgarstku nosił między innymi Napoleon Bonaparte czy Maria Antonina. Twórcą manufaktury był urodzony w 1747 roku w Neuchâtel Abraham Louis Breguet. Uznawany za największego zegarmistrza wszech czasów zapisał się na kartach historii jako wynalazca tourbillonu oraz charakterystycznych wskazówek (będących częścią logotypu), określanych do dziś mianem „breguetowskich”.

Abraham-Louis Breguet
Abraham-Louis Breguet

Także Blancpain – marka kojarzona głównie z diverami Fifty Fathoms – swą nazwę zawdzięcza założycielowi, którym był Jehan-Jacques Blancpain. Podobnie jak związany z miejscowością Le Locle Tissot (Charles-Émile Tissot).

Do tej grupy warto dodać Breitlinga. Utworzona w 1884 roku przez Leona Breitlinga firma, współcześnie – wśród miłośników zegarków – budzi jednoznaczne skojarzenia z lotnictwem i modelami czasomierzy wyposażonymi w komplikację chronografu.

Leon Breitling
Leon Breitling

Najstarsza nieprzerwanie działająca manufakturaVacheron Constantin – swoje początki datuje na 1755 rok i wiąże się z osobą Jean-Marca Vacherona. Drugi człon nazwy to odwołanie do biznesmena Françoisa Constantina, z którym współpracę nawiązał wnuk założyciela – Jacques Barthélémi Vacheron.

Małżeństwo Aletta Stas-Bax oraz Peter Stas założyli w 1988 roku firmę Frederique Constant. Na przestrzeni zaledwie kilku dekad genewski producent zyskał popularność oraz uznanie, głównie za produkcję rozsądnie wycenionych zegarków z manufakturowymi mechanizmami. Nazwa pochodzi od imion pradziadków pary założycieli, a dokładniej Frédérique Schreiner (1881–1969) i Constant Stas (1880–1967).

Frederique Constant - Aletta i Peter Stas
Frederique Constant – Aletta i Peter Stas

Znana przede wszystkim z produkcji niezniszczalnych G-Shocków marka Casio swoją nazwę zawdzięcza zmodyfikowanemu nazwisku założyciela – Tadao Kashio. Pierwszym wprowadzonym przez niego produktem była… obrączka ze specjalnym elementem, w którym umieszczało się papierosa, mająca na celu zapobieganie zabrudzeniu palców podczas palenia. Natomiast przyjaciele Bruno Belamich (Bell) i Carlos Rosillo (Ross) dali nazwę założonej w latach 90. XX wieku firmie Bell & Ross.

Zdarzają się marki, których nazwy nawiązują do nazwisk małżonków. W 1852 roku Constant Girard powołał do życia w La Chaux-de-Fonds firmę Girard & Cie. Po ślubie z Marie Perregaux, w 1856 roku, nazwa została zmieniona na Girard-Perregaux.

Skróty – IWC, TAG Heuer, MB&F

Florentine A. Jones w 1868 roku powołał do życia International Watch Co.. Założona w Schaffhausen firma funkcjonuje dzisiaj pod skróconą nazwą IWC.

W przypadku TAG Heuera, TAG to akronim od Techniques d’Avant-Garde – należącego do Akrama Ojjeha przedsiębiorstwa, które w 1985 roku przejęło założoną w 1860 roku przez Edouarda Heuera firmę Heuer.

Edouard Heuer
Edouard Heuer

MB&F dla odmiany stanowi połączenie inicjałów założyciela (Maximilian Büsser) ze słowem Friends, czyli „Maximilian Büsser i przyjaciele”.

Słowo – Seiko, Movado, Corum, Eterna

Seiko – nazwa widoczna na tarczach znanych i cenionych zegarków – oznacza w tłumaczeniu z japońskiego ‚sukces’. Movado to w języku Esperanto „zawsze w ruchu”, a Eterna nawiązuje do angielskiego słowa ‚eternity’ – wieczność. Z kolei Corum pochodzi od łacińskiego ‚Quorum’, czyli minimalnej liczby członków zgromadzenia, niezbędnej do prowadzenia obrad lub podjęcia wiążących decyzji.

Nazwa kalibru – Omega, Zenith

W roku 1894 Francois Chevillat zaprojektował niezwykły 19-liniowy kaliber. Jego unikatowość polegała na wykorzystaniu konstrukcji umożliwiającej łatwy serwis i wymianę wybranych komponentów (firma dostarczała części zamienne). Kaliber ten otrzymał nazwę OMEGA – od ostatniej litery greckiego alfabetu, będącej synonimem osiągnięcia doskonałości, perfekcji i trwałości. To właśnie on dał w 1903 roku „imię” całej firmie i uczynił ją jednym z wiodących producentów zegarków na terenie Szwajcarii, zarówno pod względem ilości jak i jakości.

Omega
Omega

Georges Favre-Jacot mechanizm swojego kieszonkowego zegarka z 1897 roku nazwał Zenith. Po sukcesie czasomierza weń wyposażonego, w 1911 roku, mianował tym określeniem całą firmę. Zenith nawiązuje do najwyższego punktu na niebie, które symbolizuje doskonałość. Jako logotyp szwajcarska marka wykorzystuje gwiazdę.

Otoczenie – Oris

Założony przez Paula Cattina oraz Georgesa Christiana w 1904 roku Oris, swoją nazwę wziął od potoku, który widać z okien głównego budynku firmy w szwajcarskiej miejscowości Hölstein.

Miejsce – Montblanc, Glashutte Original, Longines

Legenda głosi, że nazwa Montblanc powstała podczas gry w karty, kiedy jeden z krewnych właścicieli posłużył się barwnym porównaniem szczytu piśmienniczego kunsztu i precyzji piór Simplo Filler Pen Company z najbardziej majestatycznym i najwyższym szczytem Alp.

Montblanc
Montblanc

Glashutte Original odnosi się natomiast do niewielkiej, liczącej niespełna 10.000 mieszkańców miejscowości Glashutte, zlokalizowanej w niemieckiej Saksonii (niedaleko Drezna), gdzie producent ma swoją siedzibę.

Ostatnia z wymienionych firm, założona w 1832 roku przez Augusta Agassiza marka Longines swoją nazwę zawdzięcza zielonym terenom, na których stoi jej siedziba. W maju 1866 roku postanowiono zakupić pod budowę fabryki dwie sąsiadujące ze sobą parcele znajdujące się na południe od Saint-Imier, w miejscu zwanym przez mieszkańców „les longines”, czyli długie łąki. To od tej ziemi marka spod znaku uskrzydlonej klepsydry zaczerpnęła swoje miano.

Longines
Longines

Anagram – Hautlence

Założoną w 2004 roku przez Guillaume’a Tétu markę Hautlence cechuje nietypowe podejście do kwestii designu i budowy mechanizmu. Nie inaczej jest z nazwą firmy. Hautlence to anagram miejscowości: Neuchatel.

Inicjały – Ebel

Ebel to zbitek inicjałów Eugene Blum Et Levy. Marka została założona w 1911 roku przez Eugene’a Bluma oraz jego żonę Alice Levy w La-Chaux-de-Fonds.

Kombinacja liter – Rolex

Choć geneza nazwy Rolex nie jest jasna, wszyscy są zgodni, że założyciel firmy – Hans Wilsdorf – chciał, żeby była łatwa do wymówienia we wszystkich możliwych językach. Jedna z anegdot podaje, że określenie pochodziło od zlepka słów ROLling Export. Jest to bardzo możliwe z uwagi na działalność, jaką w tamtym czasie zajmował się twórca marki (sprowadzanie wysokiej jakości mechanizmów oraz sprzedaż kompletnych zegarków i akcesoriów). Jednakże sam Wilsdorf napisał we wspomnieniach, że nazwę podszepnął mu dobry dżin podczas jazdy piętrowym omnibusem konnym wzdłuż Cheapside w Londynie.

Rolex - Hans Wilsdorf
Rolex – Hans Wilsdorf

Funkcjonalność – Hublot

Hublot z języka francuskiego oznacza okno w kadłubie statków, które zapewnia dostęp światła i świeżego powietrza. Nawiązanie do kształtu tego właśnie elementu widać w praktycznie wszystkich zegarkach firmy Hublot.