
Zegarek Roku 2018 – zwycięzcy
Przed Wami laureaci 9. edycji Zegarka Roku CH24.PL – czyli to, co najciekawszego, najlepszego, najbardziej skomplikowanego i najładniejszego zegarkowa branża zaprezentowała przez ostatnich 12 miesięcy.
Na początku września wystartowała kolejna edycja Zegarka Roku – naszego corocznego konkursu, który wyłania najciekawsze rynkowe debiuty minionych 12 miesięcy. W 6 konkursowych kategoriach: zegarek klasyczny, zegarek sportowy, zegarek z komplikacjami, zegarek damski, innowacja w zegarmistrzostwie i zegarek do 10.000PLN konkursowe jury nominowało w sumie niemal 60 czasomierzy. Na liście znalazł się pełen przekrój modeli, od prostych klasyków, przez napakowane komplikacjami cudeńka i designerskie popisy. 11 członków jury (jego skład znajdziecie TUTAJ) przedyskutowało, a następnie zagłosowało, wybierając 6 laureatów poszczególnych kategorii. To z nich wyłoniony zostanie wkrótce Grand Prix – Zegarek Roku 2018. Zwycięzcę poznamy niebawem, na wieńczącej konkurs gali wręczenia nagród w Pałacu Sobańskich, w Warszawie. Na razie jednak poznajmy laureatów wszystkich kategorii oraz triumfatora nagrody, którą wybraliście Wy – Wybór Internautów.
Wybór Internautów – Tissot Seastar 1000 Automatic
Tradycyjnie już głos w jednej z najważniejszych kategorii Zegarka Roku – „Wybór Internautów” – należał do Was, czytelników CH24.PL. Tradycyjnie również wybrać mogliście jeden ze wszystkich nominowanych zegarków, głosując na dedykowanej stronie zegarekroku.pl. Nagroda publiczności od zawsze odzwierciedla Wasze sympatie w kierunku konkretnych marek, które na naszym (choć nie tylko) rynku cieszą się największą popularnością – i nie inaczej jest w tym roku. Wygrywa, drugi rok z rzędu, Tissot. Tym razem doceniliście nową odsłonę modelu Seastar 1000 Automatic – divera w stalowej kopercie z niebieską tarczą i automatycznym mechanizmem Powermatic 80 w środku.

Zegarek Klasyczny – A. Lange & Söhne 1815 „Homage to Walter Lange”
Klasyczne zegarmistrzostwo charakteryzuje prostota formy, wskazań i stylistyki… co nie znaczy, że na pewne ekstrawagancje nie pozostawia miejsca. A. Lange & Söhne 1815 „Homage to Walter Lange” ma dwa sekundniki, a i tak zachowuję tradycyjny charakter całości. Jeden z nich, w formie małej sekundy, ulokowano na wysokości godz.6 tarczy. Drugi zamocowany jest centralnie i skacze w równych, sekundowych odstępach. Co więcej, można go dowolnie zatrzymywać oraz zastartować przyciskiem w kopercie. Komplikacja powstała w hołdzie zmarłemu rok temu Walterowi Lange i opakowano ją w klasyczną formę zegarka Lange. Walter Lange byłby dumny.

Zegarek Sportowy – Rolex GMT Master II „Pepsi”
Jakkolwiek szeroko rozumieć kategorię zegarka sportowego, najprościej uznać, że to czasomierz idealny na co dzień – wytrzymały na możliwie wszystko, co możemy napotkać na swojej drodze. Tegoroczny laureat – Rolex GMT Master II „Pepsi” – swój pseudonim zawdzięcza kolorowi wkładki ceramicznego bezela, ale poza tym akcentem to absolutnie rasowy toolwatch z kawałem zegarkowej legendy. Na GMT Mastera „Pepsi” w stali czekała przynajmniej połowa kolekcjonerów, i nie zawiodła się ani trochę.

Zegarek z Komplikacjami – A.Lange & Söhne Triple Split
Rolą zegarkowych komplikacji niekoniecznie jest tworzenie dodatkowych, funkcjonalnych wartości zegarka. To bardziej pokaz zegarmistrzowskiego kunsztu w budowaniu jeszcze bardziej złożonej, kompletnej i imponującej mechaniki. Triple Split od Lange & Söhne jest chronografem rozbudowanym do granic możliwości, prawdopodobniej najdoskonalszym tego typu zegarkiem, jaki kiedykolwiek powstał. Choć pewnie z jego funkcji podwójnego stopera nie często przyjdzie korzystać, zegarmistrzowsko to absolutny top.

Zegarek Damski – Cartier Révélation d’une Panthère
Zegarki damskie ewoluują dużo szybciej, niż te męskie, ale jedno pozostaje niezmienione. Kobiety, nawet te ceniące zegarmistrzowską mechanikę, potrzebują tego „czegoś”. Czegoś, co sprawi, że zegarek który zapną na swoim nadgarstku będzie wyjątkowy nie tylko w środku ale i – a może przede wszystkim – na zewnątrz. Panie są estetkami, a pojawiająca się oraz zanikająca z tarczy Cartiera Révélation d’une Panthère pantera niewątpliwie jest pełna uroku, którego nie brakuje i całemu, świetnie zaprojektowanemu zegarkowi.

Innowacje w Zegarmistrzostwie – Bulgari Octo Finissimo Tourbillon Automatic
Niektórzy mówią, że innowacjami nie da się budować rozwoju, bo i tak większość z nich kończy się gdzieś na poziomie koncepcji. Z Bulgari Octo Finissimo Tourbillon Automatic jest inaczej – to gotowy produkt, gotowy zegarek, który jest najcieńszym automatycznym tourbillonem w historii zegarmistrzostwa. To wymierna, namacalna innowacja przez wielkie „I”, a do tego opakowana w oryginalną, nakreśloną włoskim piórem stylistykę linii Octo. I pomyśleć, że tyle może, a ma raptem 3,95 mm grubości.

Zegarek do 10.000PLN – Certina DS PH200M
Często nazywamy tę kategorię „zegarkami budżetowymi”, ale nie sam budżet jest tu najważniejszy. Kluczowa jest relacja jakość/cena, czyli to ile zegarka w zegarku otrzymujemy za relatywnie niewielkie pieniądze. DS PH200M od Certiny ma stylistykę retro i już samym tym faktem może wygrać walkę o nadgarstki. Kosztuje przy tym niewiele, oferując w zamian kawałek solidnie zrobionego zegarka, który po prostu znakomicie wygląda, a to przy kupowaniu nowego czasomierza często kwestia absolutnie pierwszej wagi.

Finał 9. edycji konkursu „Zegarek Roku” już w październiku. Statuetki powędrują w ręce zwycięskich manufaktur tradycyjnie już w gościnnych wnętrzach Pałacu Sobańskich, siedziby Klubu Polskiej Rady Biznesu. Partnerami wydarzenia są firmy Porsche Polska oraz Martell. Patronem medialnym został magazyn Men’s Health.
Zapraszamy na oficjalną stronę Zegarka Roku – TUTAJ.
Relację z gali wręczenia nagród będziecie mogli śledzić na naszym Instagramie, a pełny raport znajdziecie wkrótce na CH24.PL.