
A. Lange & Söhne Triple Split – przełomowy chronograf – SIHH 2018
Zegarmistrzowskie rewolucje są jak siła pchająca mechaniczne zegarki do przodu. Nowy chronograf prosto z manufaktury w Glashütte zapisze się w historii jako pierwszy z podwójnym licznikiem godzinowym.
Komplikacja chronografu nawet w swojej najprostszej wersji jest jedną z bardziej wymagających zegarmistrzowsko. Wersja Flyback – z powracającą wskazówką sekundową – jest stosunkowo rzadką odmianą stopera, a wersja Split-Seconds to wyższy stopień wtajemniczenia. W przeciwieństwie do standardowego chronografu, w tej wersji wskazówki sekundowe są dwie – można nimi mierzyć jednocześnie dwa czasy w maksymalnie 60-sekundowych odcinkach. Jeszcze rzadsza – prawie jak mityczne Yeti – jest wersja Double-Split, w której do podwójnego sekundnika dodany jest podwójny licznik minutowy. Mówiąc szczerze kojarzę taki model tylko od IWC (Aquatimer Split-Minute) i Lange właśnie – Double-Split z 2004 roku. Zegarek ten zapisał się w zegarmistrzowskiej historii i nie inaczej będzie z referencją pokazaną właśnie na SIHH 2018. Triple-Split jest pierwszym w historii mechanicznym stoperem na nadgarstek z podwójnym odliczaniem upływających godzin.
Zbudowanie chronografu z tak skomplikowanym systemem dwóch niezależnych stoperów sprzęgniętych w jeden mechanizm wymagało od Lange zaprojektowania zupełnie nowej konstrukcji. Co ciekawe, kaliber L132.1 udało się „upchnąć” w gabaryty kalibru L001.1, i to włącznie z dorzuceniem do zestawu komplikacji rezerwy chodu (55h, wskazanie Ab/Auf na cyferblacie) i funkcji Flyback, dla obu stoperów.
Całość zmontowano z 567 komponentów i zamknięto w 43.5 mm kopercie z białego złota (identycznej wielkością, co Double-Split) z zestawem 3 stoperowych przycisków – dwóch po prawej i jednym po lewej stronie obudowy.


Stylistycznie Triple Split jest kwintesencją elegancji w wyobrażeniu Lange, z najdrobniejszymi detalami dopieszczonymi ręcznie do perfekcji. Zamknięty pod szafirowym szkłem cyferblat ze srebra ma szary kolor i srebrne, kontrastowe liczniki w układzie godz.4 i 8. Do tego dochodzi licznik godzinowy na godz.12 i wskaźnik rezerwy na godz.6. By odróżnić od siebie wskazówki stopera, te od Triple Split są termicznie zabarwione na metaliczny, niebieski kolor. Pozostałe rodowano i wypolerowano na błysk, łącznie z małym sekundnikiem i parą wskazówek głównych z luminową.
A. Lange & Söhne Triple Split powstanie w limitowanej edycji 100 egzemplarzy..
6 cyferek ale jaka z przodu ?