Recenzja Certina DS PH200M [zdjęcia live, cena]

Trend na zegarki w klimacie retro na dobre zagościł na sklepowych półkach i naszych nadgarstkach. Nic dziwnego, że kolejne marki odświeżają swoje archiwa w poszukiwaniu inspiracji dla nowych modeli. Jedni producenci robią to lepiej, inni gorzej, a zdarzają się też tacy, którzy modelowo potrafią znaleźć kompromis pomiędzy jakością, świetnym designem, funkcjonalnością i ceną. Na przykład Certina.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że czytając artykuł na temat zegarków traficie na słowo vintage. Odmieniane przez wszystkie przypadki odnosi się często do nowości, które powstały na bazie modeli sprzed lat. Moda na reedycje trwa w najlepsze i szczerze mówiąc nie mam nic przeciwko niej. Tyle tylko, że spośród całego zalewu nowych-starych zegarków ciężko wyłowić „perełki”. Zwłaszcza takie, które nie zrujnują domowego budżetu. Ale choć zadanie jest ciężkie, nie oznacza, że niemożliwe. Dowody? Longines Legend Diver, Tudor Heritage Black Bay, a także pokazany rok temu Rado Captain Cook. Wszystkie je łączy to, że są zegarkami nurkowymi (właśnie zdałem sobie sprawę, że w swojej kolekcji posiadam niemal same divery), a ceną oscylują wokół 10.000PLN. Czy można jednak znaleźć zegarek sporo tańszy, który prócz dobrej jakości, da frajdę w codziennym użytkowaniu? Odpowiedź brzmi: tak. A dowód znaleźliśmy zupełnie niespodziewanie na stoisku Certiny, które odwiedziliśmy przy okazji targów Baselworld. Mowa o modelu DS PH200M – moim zdaniem jednemu z czarnych koni tego roku!

Certina DS PH200M
Certina DS PH200M

Certina historycznie i dzisiaj

Historię Certiny – w telegraficznym skrócie – przybliżyłem już przy okazji recenzji innego zegarka tej firmy (zobaczcie TUTAJ). Przypomnę tylko, że początki marki sięgają 1888 roku, a nazwa Certina – po raz pierwszy zarejestrowana w 1938 roku – pochodzi od łacińskiego certus i oznacza coś niezawodnego i pewnego. Jest jednocześnie wyznacznikiem tego, na co firma od samego początku bardzo mocno stawiała, czyli wytrzymałość i jakość. Obecnie Certina jest częścią Swatch Group, a jej oferta stanowi niższą półkę cenową w portfolio grupy, do której należą marki takie jak Breguet, Blancpain, Omega, Longines czy Tissot.

Recenzując nurkową Certinę nie wypada nie wspomnieć, że divery tej marki można było zobaczyć w przeszłości na nadgarstkach nurków U.S. Navy podczas misji SEALAB II. Towarzyszyły również nurkom Australijskiej Marynarki Wojennej (np. DS-3 Super PH1000m Military Diver).

DS = Double Security, czyli zegarek o podwyższonej wytrzymałości i wodoszczelności

Certina DS PH200M
Certina DS PH200M

Jeśli oglądając wybrane modele Certiny zastanawiacie się co oznacza napis DS, to spieszę z wyjaśnieniem. System DS (Double Security) zadebiutował w zegarkach Certina w 1959 roku i miał za zadanie zagwarantować wodoodporność oraz podwyższoną wytrzymałość na wstrząsy. Cel osiągnięto poprzez zastosowanie dość grubego, akrylowego szkiełka oraz odpowiedniej uszczelki. Ponadto mechanizm otaczała pokaźnych rozmiarów opaska, zdolna do zaabsorbowania siły, która wytwarza się np. na skutek upadku czasomierza. Rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę – Certina sprzedała ponad trzysta tysięcy wyposażonych weń zegarków, a w 1968 roku pokazała drugą generację DS-2. Wyróżniał ją masywniejszy dekiel mocowany na wzmocnione śrubki oraz druga uszczelka koronki. Obecnie przyjmuje się, że za systemem DS stoi pięć czynników. Wszystkie je opisaliśmy już przy okazji recenzji modelu Certina DS Eagle Chronograph Automatic TUTAJ.

Certina DS PH200M – pierwsze wrażenia

Certina DS PH200M z 1967 roku
Certina DS PH200M z 1967 roku

Recenzowana Certina to wizualnie zegarek niemal identyczny jak pierwowzór z 1967 roku. Tyle, że nową wersję dostosowano do współczesnych wymogów rynku, powiększając średnicę koperty do 42,8 mm. Z takim rozmiarem i wyprofilowaniem uszu zegarek bardzo dobrze dopasuje się do większości nadgarstków.

Certina DS PH200M - wypukłe akrylowe szkiełko
Certina DS PH200M – wypukłe akrylowe szkiełko

Frontowe szkiełko wykonano z hesalitu wzmocnionego specjalną, utwardzającą powłoką. Jest mocno wypukłe i trzeba przyznać, że wygląda świetnie. Stary, dobry akryl ma to „coś”, czego brakuje szafirowi. Inaczej odbija światło, jest inny w dotyku. Trzeba się jednak pogodzić z tym, że będzie dość łatwo łapał rysy, co tak naprawdę nie stanowi większego problemu – wystarczy zaprzyjaźnić się z pastą do polerowania.

Certina DS PH200M - bezel z aluminiową wkładką
Certina DS PH200M – bezel z aluminiową wkładką

Szkiełko otacza obracający się w jednym kierunku nurkowy bezel z aluminiową wkładką. Pierścień jest dość szeroki, czarny i w całości zadrukowany podziałką. Jego skoki nie są może idealne (wyczuwa się lekkie luzy), ale w zegarku z tej półki cenowej nie oczekujmy cudów.

Certina DS PH200M
Certina DS PH200M

Pod szkiełko trafiła czarna, lakierowana tarcza z podziałką minutową, która stylistycznie współgra z tą z bezela. Niektórzy znajomi oglądając ten zegarek twierdzili, że „trochę za dużo tych podziałek”, ale jak dla mnie wszystko jest spójne i czytelne. Kompozycję tarczy uzupełnia logo Certiny, nazwa modelu oraz widoczne na godz. 3 okienko datownika. Projektanci postawili na spore, wypełnione Super-LumiNovą wskazówki, w tym godzinową o kształcie miecza (tzw. sword). Do kolorystycznego przełamania czarno-białej całości wykorzystano czerwony, centralny sekundnik oraz krzyż na tarczy.

Certina DS PH200M
Certina DS PH200M

Certina jest wodoszczelna do 200 metrów, o czym przypomina PH200M w nazwie (PH to skrót od „Pression Hydrostatique”). Oznacza to, że śmiało możecie z nią wyskoczyć na basen oraz nurkować w czasie wakacji. Do tego celu, w stylizowanym na nurkowy kuferek pudełku, z którym dostarczany jest zegarek, znajdziecie pasek NATO. Domyślnie natomiast zegarek ma założony skórzany, postarzany pasek z przeszyciami i stalową klamerką. Ta ostatnia dość często odpadała przy przy zakładaniu / ściąganiu, ale egzemplarz testowy, który do mnie dotarł ponoć sporo przeszedł. Poza tym zmiana klamerki to w dzisiejszych czasach żaden problem i niewielki koszt. Warto dodać, że pasek otrzymał system łatwej zmiany. Aby go ściągnąć nie trzeba żadnych dodatkowych narzędzi. Wystarczy paznokciem odciągnąć malutkie, odstające elementy widoczne po jego wewnętrznej stronie i… gotowe.

Mechanizm – Powermatic 80

Certina DS PH200M - dekiel
Certina DS PH200M – dekiel

Stalowa koperta jest w większości szczotkowana, a od dołu zastosowano pełny dekiel z grawerem żółwia. Pod nim pracuje mechanizm z automatycznym naciągiem Powermatic 80.111. Werk zadebiutował kilka lat temu w należących do Swatch Group zegarkach Tissot, a teraz wykorzystywany jest również przez inne marki z grupy. Jego główną zaletą jest 80-godzinna rezerwa chodu. Oznacza to, że po pełnym naciągnięciu sprężyny zegarek będzie wskazywał czas przez ponad 3 dni.

Ostatnie słowo

Certina DS PH200M
Certina DS PH200M

Chciałoby się powiedzieć, że Certina nie mogła lepiej trafić z wyborem modelu, który posłużył za bazę dla DS PH200M. Także do wykonania reedycji nie można się za bardzo przyczepić. Oczywiście jest sporo rzeczy, które można by zrobić lepiej, ale pamiętajmy, że recenzowana Certina kosztuje 2.840PLN. Szczerze mówiąc, dawno nie spotkałem zegarka, który za taką kwotę dawałby tyle radości w codziennym użytkowaniu. To jeden z moich faworytów 2018 roku w przedziale cenowym do 10.000PLN.

Certina DS PH200M
Certina DS PH200M
Certina DS PH200M
Certina DS PH200M
Certina DS PH200M
Certina DS PH200M
Certina DS PH200M
Certina DS PH200M
Certina DS PH200M
Certina DS PH200M
Certina DS PH200M
Certina DS PH200M
Certina DS PH200M
Certina DS PH200M
Zegarek do recenzji użyczyła firma Certina
Zdjęcia: Adam Gawenda
Za pomoc w realizacji sesji zdjęciowej dziękujemy lokalowi DESA gastro bar z Gliwic

Certina DS PH200M

Producent Certina
Nazwa modelu DS PH200M
Ref. C036.407.16.050.00
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Powermatic 80.111
Rezerwa chodu (h) 80
Tarcza czarna, lakierowana
Koperta stal
Średnica (mm) 42,8
Wodoszczelność 200m
Pasek skórzany, NATO
Cena (PLN) 2840