Cartier Révélation d’Une Panthère – SIHH 2018

Wygląda jak współczesna interpretacja klepsydry. Tyle że zamiast piasku poruszają się w niej złote kulki. Po przechyleniu zegarka, kulki powoli opadają i układają się w obraz przedstawiający panterę – symbol marki Cartier. Révélation d’Une Panthère to wyjątkowy zegarek biżuteryjny chroniony dwoma patentami.

Genewski SIHH to najczęściej męski świat. Rzadko trafiają się na nim interesujące damskie modele. W tym roku było ich kilka, wśród nich Révélation d’Une Panthère – zegarek o tyle wyjątkowy, że przedstawiający w oryginalny sposób panterę, zwierzę nieodłącznie kojarzące się z marką Cartier. Firma Cartier zdążyła już przyzwyczaić swoje klientki do wciąż nowych interpretacji słynnej pantery, która do tej pory pojawiała się w różnych formach: była zrobiona z rzadkich materiałów (np. delikatnych słomek), malowana na emalii lub wysadzana szlachetnymi kamieniami. Tym razem pantera jest „interaktywna” – kiedy ustawimy zegarek w pionie, niewielkie, złote kulki zaczynają się powoli poruszać i po chwili tworzą nad tarczą ażurowy obraz.

Cartier Révélation d'Une Panthère
Cartier Révélation d’Une Panthère

To nie magia, lecz wyrafinowana konstrukcja chroniona dwoma patentami (w szkle znajdują się niewidoczne kanaliki, w których zatrzymują się kulki). Pierwszy z patentów obejmuje specjalną ciecz umożliwiającą powolne przemieszczanie się aż 900 złotych kulek, a drugi – rodzaj szkła, w którym znajdują się kulki oraz oleista ciecz. Cartier nie zdradza, jaki jest skład tej specjalnej zawiesiny. Wiadomo jedynie, że ciecz musi mieć odpowiednią lepkość oraz być odporna na zmiany temperatur. Poza tym nie może reagować ze złotem, ponieważ po jakimś czasie kulki zmieniłyby wygląd lub kształt. Prace nad tym oryginalnym zegarkiem, a właściwie nad „interaktywną” panterą, trwały 5 lat. Efekt jest zaskakujący: poruszając się, złote kulki przypominają ziarnka piasku w tradycyjnych klepsydrach. Kiedy poruszamy zegarkiem, kulki „układają się” w wizerunek pantery, po czym opadają w dół odsłaniając lakierowaną tarczę.

Cartier Révélation d'Une Panthère
Cartier Révélation d’Une Panthère

Zegarek Révélation d’Une Panthère jest dostępny w trzech wersjach: z czarną, zieloną lub czerwoną tarczą. Z tym, że modele z zieloną i czerwoną tarczą pochodzą z limitowanych serii po 100 egzemplarzy (wersja czarna jest nielimitowana). Każda z nich ma złotą kopertę (różowe złoto) o średnicy 37 mm, pierścień wysadzany 45 brylantami o wadze 1,64 kr i złotą koronkę z osadzonym brylantem (0,08 kr) w wersji z czarną tarczą (w pozostałych jest rubin lub szmaragd).

Cartier Révélation d'Une Panthère
Cartier Révélation d’Une Panthère

Wskazania godzin i minut obsługuje w tym zegarku tradycyjny, ręcznie nakręcany mechanizm (kaliber 430 MC), który ma 43-godzinną rezerwę chodu. Do koloru tarczy jest też dopasowany odcień paska uszytego ze skóry aligatora (czarny, zielony lub czerwony). Efektowny Révélation d’Une Panthère to jeden z najciekawszych zegarków pokazanych na SIHH. Prawdopodobnie będzie też jednym z najczęściej fotografowanych w tym roku.