A. Lange & Söhne 1815 „Homage to Walter Lange” – SIHH 2018 [dostępność, cena]

Motywem wiodącym przyszłorocznej kolekcji manufaktury z Glashütte będzie postać nieodżałowanego Waltera Lange. Pierwszy z nowych zegarków wyposażono w nie jeden a dwa sekundniki.

Walter Lange odszedł w wieku 92 lat niespełna rok temu. Wiadomość o nagłej śmierci seniora rodu Lange spadła na wszystkich, kiedy w Genewie trwał właśnie SIHH. Na stoisku marki wyłożono księgę pamiątkową, do której wpisała się większość uczestników targów, łącznie z szefami największych manufaktur. Wpisaliśmy się również my, a samego Waltera Lange na zawsze zapamiętamy jako przemiłego człowieka, do samego końca z dumą i uśmiechem na twarzy nadzorującego poczynania swojej marki.

od lewej: Łukasz Doskocz, Miguel Seabra, Walter Lange, Frank Geelen, Kristian Haagen
od lewej: Łukasz Doskocz, Miguel Seabra, Walter Lange, Frank Geelen, Kristian Haagen

Ta odwdzięczała mu się kontynuując nieprzerwanie tradycję niemieckiej szkoły zegarmistrzowskiej, a teraz wykona jeszcze jeden, bardzo symboliczny gest. Cała przygotowana na SIHH 2018 kolekcja zadedykowana będzie pamięci Waltera Lange, a pierwszy z pokazanych właśnie modeli z pewnością wywołałby uśmiech radości na jego twarzy.

1815 „Homage to Walter Lange” to w sumie prosta, minimalistyczna i typowo niemiecka konstrukcja z jednym, a właściwie dwoma detalami – podwójnym sekundnikiem. Na małej tarczy na wysokości godz.6 zamocowano tradycyjną wskazówkę sekundową która porusza się zgodnie z taktowaniem mechanicznego kalibru (21.600 A/h). Drugi sekundnik umieszczony został w centralnej osi zegarka. Jego wskazówka wykonuje jeden równy skok co każdą upływającą sekundę. Można ją dodatkowo dowolnie resetować przyciskiem na godz.2 koperty i wykorzystać np. do zmierzenia pulsu.

A. Lange & Söhne 1815 „Homage to Walter Lange”
A. Lange & Söhne 1815 „Homage to Walter Lange”

Komplikacja skaczącego sekundnika w zegarkach Lange po raz pierwszy pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku. Wymyślił ją Ferdinand Adolf Lange, a do zegarka zaimplementował Emil Lange, w okolicach roku 1877.

A. Lange & Söhne 1815 „Homage to Walter Lange”
A. Lange & Söhne 1815 „Homage to Walter Lange”

Współczesną konstrukcję tego mechanicznego patentu zawarto w ręcznie nakręcanym kalibrze L1924 (liczba nawiązuje do roku urodzenia Waltera Lange). Podobnie jak w oryginale, tak i tu zegarmistrzowie zaimplementowali dodatkowy moduł, który ładuje i uwalnia wskazówkę skaczącego sekundnika o każdej pełnej sekundzie. Werk ma 60h rezerwy chodu i łącznie 253 elementy, wykończone ręcznie w Glashütte.

Oficjalnie zegarek zadebiutuje na SIHH 2018, w trzech limitowanych i jednej unikatowej wersji. Limitowane będą modele w białym, różowym i żółtym złocie – wszystkie ze srebrną tarczą i niebieskimi wskazówkami. Kopertę zwymiarowano na 40.5 mm średnicy oraz 10.7 mm grubości. Limitacja wyniesie odpowiednio 145, 90 i 27 egzemplarzy. Niezależnie od koloru złota, za sztukę trzeba będzie zapłacić 47.000EUR (~197.500PLN).

Powstanie także jeden, unikatowy egzemplarz 1815 „Homage to Walter Lange” – z czarną tarczą i w kopercie ze stali. Lange zlicytuje go na cel charytatywny w 2018 roku.

A. Lange & Söhne 1815 „Homage to Walter Lange”
A. Lange & Söhne 1815 „Homage to Walter Lange”