Zegarek Roku 2015 – najciekawsze zegarkowe premiery ostatnich 12 miesięcy
CH24.PL już 6 raz wybiera i nagradza to, co najciekawszego przygotowała i pokazała branża zegarkowa w ciągu minionych miesięcy. Tegoroczni laureaci reprezentują praktycznie cały przekrój zegarmistrzostwa.
Ostatni kwartał roku to na CH24.PL tradycyjnie już „Zegarek Roku” – nasz cykliczny plebiscyt na najlepsze, najbardziej interesujące i najważniejsze zegarkowe debiuty, jakie dane nam było zobaczyć przez ostatnie 12 miesięcy. Międzynarodowe Jury (tym razem liczyło 9 osób, pełny skład znajdziecie TUTAJ) zadanie miało nie łatwe, bo branża zegarkowa nadal jest bardzo płodną gałęzią rynku dóbr luksusowych. Płodną i potrafiącą nadal zaskoczyć nawet najbardziej wytrawnych koneserów. Zwycięzców wybraliśmy we w sumie 9 konkursowych kategoriach – 2 z nich poznamy przy okaz finałowej gali 5 listopada w Warszawie. Znajdzie się wśród nich Nagroda Specjalna Jury i Grand Prix 2015, którego laureata wyłonimy spośród zwycięzców sześciu konkursowych kategorii. A oto i oni w pełnej krasie.
Zegarek klasyczny
Ciężko jednoznacznie zdefiniować pojęcie zegarka klasycznego, tym bardziej, że to co dla jednego jest klasyką dla drugiego będzie zwykłym casualem. Każdy z 6 nominowanych zegarków spokojnie można by założyć do eleganckiego, miarowego garnituru. Każdy reprezentuje zegarmistrzowską sztukę w minimalistycznej, tradycyjnej formie. Nasz głos powędrował do marki, dla której ten rok jest wyjątkowym – Vacheron Constantin. Powszechnie uznawana za jedną z najlepszych na świecie manufaktura z Genewy obchodzi swoje 260. urodziny, stworzyła najbardziej skomplikowany zegarek mechaniczny świata (Ref. 57260) a na SIHH pokazała kolekcję, która urzekła prawie wszystkich. Harmony to linia beczułkowatych czasomierzy ze srebrnymi cyferblatami i manufakturowymi kalibrami mechanicznymi, na czele z komplikacja chronografu. „Zegarek klasyczny 2015” to Harmony Chronograph z przepięknym i genialnym zegarmistrzowsko kalibrem manualnym 3300 oraz czystą i vintage’ową tarczą ze skalą pulsometru.
Zegarek sportowy
W piłce nożnej zwykło się mówić, że gra w nią każdy, a na końcu i tak wygrywają Niemcy. W zegarkach o podobną analogię można pokusić się przy również pochodzącej z Genewy marce Rolex. Dla wielu to ideał sportowego zegarka ze świetnym poziomem wykonania i niezawodnym mechanizmem. Chociaż złoto być może nie jest materiałem idealnym dla czasomierza o sportowym zacięciu, nowy Yacht-Master daje radę, szczególnie, że zestawiono go ze znakomitym, gumowym paskiem Oysterflex. Rolex ma prawdziwego bzika jeśli chodzi o podejście do swoich nowinek, więc i gumowemu paskowi poświęcił tyle uwagi, co każdemu innemu elementowi zegarka.
Zegarek z komplikacjami
Powoli chyba powinniśmy przyzwyczaić się do obecności A. Lange & Söhne na liście laureatów kolejnych edycji Zegarka Roku. Jeśli chcemy wybierać absolutnie najlepszych z najlepszych, nie można się na taki stan rzeczy obrażać, a raczej czerpać przyjemność z tego, co oferuje niemiecka manufaktura. Rok temu statuetkę „komplikacji” zgarnęła Terraluna, tym razem powędruje ona do imponującego Zeitwerka Minute Repeater. Ilość zegarmistrzowskich detali, jakie wbudowano w ten model z minutową repetycją zestawioną z cyfrowym wskazaniem czasu już sama w sobie zasługuje na laury. To, że zegarek przy tym wizualnie pretenduje do miana jednej z najładniejszych awangardowych kreacji, tylko dopełnia dzieła.
Zegarek damski
Zapytajcie przeciętną kobietę o to, jaki powinien być damski zegarek idealny, a powie pewnie – ładny. Zapytajcie taką, która choć trochę interesuje się tematem, a do wizualnego piękna doda ciekawą mechanikę. Obie te wartości genialnie łączy w sobie Richard Mille RM 19-02 Tourbillon Fleur – zegarek, który podoba się też panom. W charakterystycznej, beczułkowatej kopercie wysadzonej diamentami zamknięto manualnie nakręcany mechanizm z tourbillonem. Jego romantyczna, kobieca interpretacja to zamknięcie mechanizmu pod otwieranymi pokrywami w formie kwiatu lotosu.
Innowacje w zegarmistrzostwie
O ile Zeitwerk Minute Repeater od Lange bazuje na tradycyjnych rozwiązaniach konstrukcji mechanizmu repetycji, Royal Oak Concept Acoustic Research redefiniuje go de facto na nowo. Aspekty konstrukcyjne w dużej mierze owiane są tajemnicą, ale zachwytu nie kryje każdy, kto miał szansę usłyszeć jego brzmienie. Koncepcyjne zegarmistrzostwo jest ważną częścią działalności współczesnego Audemars Piguet i przyznać trzeba, ze wychodzi marce znakomicie. Więcej o modelu Royal Oak Concept Acoustic Research przeczytacie TUTAJ.
Zegarek do 10.000PLN
Nikt nigdy nie powiedział (nikt rozsądny i rozumny), że porządny mechaniczny czasomierz musi kosztować równowartość małej fortuny. Oczywiście za komplikacje i topowe wykończenie trzeba płacić odpowiednio więcej, ale naprawdę dobry zegarek z klasą można znaleźć w czterocyfrowej cenie. 4 z nominowanych czasomierzy są mechaniczne, a łącznie stworzyłyby całkiem przyjemną i kompletną kolekcję z chronografem, dwoma diverami, czymś klasycznym na wieczór i wreszcie z elektronicznym ale klasycznie ukształtowanym smartwachtem. Wygrał zegarek, który był jednym z gorętszych tematów dyskusji tegorocznego BaselWorld – Oris Divers Sixty-Five. Za niecałe 7.500PLN można sprawić sobie stylistykę vintage we współczesnym wykonaniu, z automatycznym mechanizmem i datą.
Wybór Internautów
Patrząc na dotychczasowych laureatów kategorii „Wybór Internautów” – Waszego głosu w każdej edycji naszego konkursu – ciężko wysnuć jakikolwiek konkretny wniosek poza tym, że wybieracie po prostu to, co wam się w danym roku podoba. Nie ma znaczenia marka, skomplikowanie czy cena zegarka, liczy się tzw. „fun factor”. Rok 2015, podobnie jak ubiegły, należy do Longinesa. Heritage Diver 1967 jest połączeniem klasycznego nurka z chronografem – całość w stalowej kopercie z kontrastowym, czerwonym bezelem.
Finał konkursu „Zegarek Roku 2015” CH24.PL już niebawem. Naszymi partnerami już tradycyjnie są Klub Miłośników Zegarów i Zegarków i magazyn Manager MBA. Partnerem medialnym wydarzenia jest Esquire Polska.
Więcej o Zegarku Roku na 2015 na oficjalnej stronie www.zegarekroku.pl.