SIHH 2015: Baume & Mercier Clifton Big Date and Power Reserve oraz Hampton Automatic

Wśród nowych zegarków, które Baume&Mercier pokaże na najbliższych targach w Genewie, znajdzie się m.in. Clifton z dużą datą i wskaźnikiem rezerwy chodu oraz dwa modele z kolekcji, która obchodzi w tym roku 20. urodziny – Hampton.

Kolekcja Clifton, pomimo iż bardzo młoda (oficjalnie zadebiutowała w 2013 roku) jest moją ulubioną w portfolio marki B&M. Jest też najdynamiczniej rozwijającą się linią szwajcarskiego producenta. Po prostych dwuwskazówkowcach z małą sekundą mieliśmy okazję zobaczyć już chronografy, limitowaną wersję z tourbillonem oraz model z dniem, datą i wskaźnikiem rezerwy chodu. Całkiem niedawno firma pokazała model z 8-dniową rezerwą chodu, którą zapewnia mechanizm znany z IWC Portofino. Tempo rozwoju kolekcji można więc śmiało określić jako imponujące. Wkrótce jej szeregi zasili kolejny zegarek – tym razem z dużą datą i wskaźnikiem rezerwy chodu.

Baume&Mercier Clifton Big Date and Power Reserve
Baume&Mercier Clifton Big Date and Power Reserve

Wskaźnik wynoszącej 42h rezerwy znajdziemy na godz. 6. Zrealizowano go w postaci niebieskiej wskazówki poruszającej się po odpowiednio wyskalowanym łuku, którego czerwona końcówka przypomina o konieczności nakręcenia sprężyny. W górną część tarczy – na godz. 12 – wkomponowano z kolei okienko dużej daty (choć na zdjęciach sprawia wrażenie tylko nieco większej od standardowej). Wszystko to połączono z satynowaną, posrebrzaną tarczą, złoconymi wskazówkami, czarną skalą minutową oraz niebieskimi cyframi i zamknięto w 43mm kopercie (WR50m), której powierzchnię częściowo wypolerowano, częściowo wyszczotkowano.

Baume&Mercier Clifton Big Date and Power Reserve
Baume&Mercier Clifton Big Date and Power Reserve

Od strony mechanicznej zegarek napędza widoczny przez przeszklony dekiel mechanizm Soprod 9090 z automatycznym naciągiem. Jego rotor udekorowano pasami genewskimi oraz symbolem Phi, a mostki – groszkowaniem.

Baume & Mercier Clifton Big Date and Power Reserve trafi do sprzedaży na brązowym pasku ze skóry aligatora.


Druga z zapowiedzi dotyczy kolekcji Hampton. Do świętującej 20. urodziny rodziny zegarków dołączą – po wcześniejszych modelach kwarcowych – dwa stalowe czasomierze z mechanizmami automatycznymi.

Baume&Mercier Hampton
Baume&Mercier Hampton

Oba zegarki otrzymały charakterystyczną dla linii Hampton prostokątną, polerowaną kopertę (WR50m) o wymiarach 31mm x 47 mm i grubości 10mm. W jednym przypadku wskazówki o kształcie sztyletów są niebieskie (z indeksami w kolorze srebrnym), a w drugim złote (z indeksami w tym samym kolorze). Przyporządkowano im odpowiednio pasek czarny i brązowy.

Elementem wyróżniającym kolekcję Hampton jest wypukłe szkiełko, którego kształt widać doskonale patrząc z profilu na „wcięcie” w kopercie.

Baume&Mercier Hampton
Baume&Mercier Hampton

Za pracę zegarka odpowiadać będzie mechanizm z automatycznym naciągiem (ETA2892-A2) widoczny przez okrągłe okienko w deklu. „Tykający” z częstotliwością 4Hz werk zapewni 42 godziny rezerwy chodu.