SIHH 2014: Baume & Mercier (LIVE)
Rok 2014 w genewskim Baume&Mercier minie pod znakiem rozbudowy debiutującej w zeszłym roku kolekcji Clifton o modele z chronografem, wskazaniem daty w postaci retrograde oraz limitowanej edycji z tourbillonem.
Historia Baume&Mercier sięga XVI wieku i jest niezwykle ciekawa (opisywaliśmy ją TUTAJ). Mało kto pamięta, że jeszcze w 1919 roku czasomierze sygnowanej logo Φ marki otrzymywały najwyższe wyróżnienie – Pieczęć Genewską. Dziś firma jest częścią Richemont Group i zajmuje się raczej składaniem zegarków niż ich wytwarzaniem. Dział projektowy, któremu przewodzi Alexandre Peraldi, tworzy wzory kopert, tarczy, koronek, a następnie elementy te – wraz z akcesoriami jak paski – zamawiane są u zewnętrznych dostawców. Za napęd służą mechanizmy m.in. Valjoux, ETA, Val Fleurier czy Sellita.
Jako, że ta najbardziej budżetowa w portfolio Richemont Group marka może się współcześnie pochwalić wyłącznie dobrym projektem i wykończeniem czasomierza, mamy prawo oczekiwać ponadprzeciętnej kreatywności. I o tyle o ile w 2013 firma Baume&Mercier z kolekcją Clifton (zwłaszcza model w złocie z modyfikowanym mechanizmem La Joux-Perret) stanęła na wysokości zadania, to tegoroczne rozszerzenie tej rodziny nie wzbudziło mojego zachwytu.
Baume & Mercier Clifton 1892 Flying Tourbillon
Najbardziej skomplikowanym modelem w kolekcji jest 1892 Flying Tourbillon. Limitowany do 30 egzemplarzy Clifton nawiązuje do kieszonkowego zegarka z 1892 roku, który w rygorystycznych testach organizowanych przez Kew Observatory w Anglii uzyskał wynik 91,9 punktów. Tym samym B&M ustanowił rekord dokładności, którego nikomu nie udało się pobić przez 10 lat (kieszonka zwyciężała także wielokrotnie w międzynarodowych konkursach).
Patrząc na oryginał i zaprezentowaną podczas SIHH 2014 wersję trudno się oprzeć wrażeniu, że wspólną cechą obu zegarków jest wyłącznie układ bębna sprężyny oraz klatki tourbillona (przy czym tę ostatnią umieszczono na godz. 9, a nie jak w modelu kieszonkowym – na godz. 6).
Za napęd Cliftona odpowiada pracujący w 45,5mm kopercie z czerwonego złota kaliber P591 z tourbillonem (wykonującym obrót w pełną minutę). Jak zapewnia producent, każdy powstający w manufakturze Val Fleurier werk jest składany od A do Z przez jednego zegarmistrza. Kaliber – ozdobiony m.in. wzorem Côtes de Genève na mostkach i groszkowaniem na płycie głównej – gwarantuje 50h rezerwy chodu.
Front zegarka to srebrna, opalizująca tarcza z nakładanymi indeksami godzinowymi, które podobnie jak wskazówki (godzinową i minutową) wykonano ze złota. Na godzinie 9 znajdziemy otwór na wirujący balans, a tarczka małej sekundy (z niebieską wskazówką) została wkomponowana na godz. 6.
Clifton 1892 Flying Tourbillon stworzy całość z zakończonym klamerką, ręcznie szytym paskiem ze skóry aligatora. Wszystko to w bardzo wysokiej (jak na składany zegarek) cenie ~60.000USD.
Clifton 43mm Chronograph
Po sukcesie prostych Cliftonów, kwestią czasu było pojawienie się wersji ze stoperem. Informacje o wyposażonych w tę komplikację modelach prezentowaliśmy Wam już kilka miesięcy temu TUTAJ. A tak wyglądają „na żywo”.
Clifton Retrograde Date Automatic
Na koniec jeszcze jedna nowość – model ze wskazaniem daty zrealizowanej za pomocą powracającej wskazówki (retrograde). Komplikacja nie jest często spotykana ze względu na spory zastrzyk energii potrzebny do przeniesienia wskazówki po pełnym cyklu w miejsce początkowe. Drugim czynnikiem jest dość duża powierzchnia jaką na ogół zajmuje tego typu element na tarczy.
Tarcza mierzącego 43mm średnicy zegarka jest srebrna i ozdobiona szlifem słonecznym. Jej zewnętrzna część to skala minutowa, na której co 5 minut pojawiają się niebieskie, arabskie cyfry. Ich barwa koresponduje z niebieszczonymi wskazówkami dnia tygodnia (tarczka na godz. 9), rezerwy chodu (łuk na godz. 6) oraz datownika (wskaźnik retrograde na godz. 3). Z kolei indeksy godzinowe i centralne wskazówki poddano pozłacaniu.
Wodoodporna do 50m całość trafi do sprzedaży na brązowym pasku ze skóry aligatora zakończonym potrójną klamrą na zatrzask (z zabezpieczeniem w postaci przycisków).