Baume&Mercier Clifton GMT Power Reserve z niebieską tarczą – SIHH 2017 [cena]

W 2017 roku kolekcja Clifton wzbogaci się o model dedykowany osobom często podróżującym – GMT Power Reserve. Zegarek prócz wskazania czasu w drugiej strefie otrzymał modny, niebieski cyferblat.

Jeśli w ramach marek należących do Richemont Group (m.in. Cartier, Jaeger-LeCoultre, IWC, Vacheron Constantin, Panerai) szukacie firmy produkującej jedne z najbardziej przystępnych cenowo i klasycznych zegarków, to z pewnością traficie na Baume&Mercier oraz kolekcję Clifton. W zaledwie kilka lat od debiutu (2013 rok), Clifton stał się niemal kompletną rodziną czasomierzy, oferując pełen wachlarz modeli – od prostych po bardzo skomplikowane tzn. z małą sekundą, chronografem, datą w formie retrograde, tourbillonem, wskazaniem (8-dniowej) rezerwy chodu, dużą datą, kalendarzem i fazą Księżyca, czy wiecznym kalendarzem. Teraz do znanej z wcześniejszych modeli funkcji wskazania rezerwy chodu dołożono komplikację GMT, a stosowane najczęściej srebrne lub czarne tarcze zastąpiono granatem.

Baume&Mercier Clifton GMT Power Reserve
Baume&Mercier Clifton GMT Power Reserve

Wspomniane wskazanie GMT zrealizowano w postaci wskazówki oraz „półtarczy” na godz. 12. Wskazówka ma jedno ramie (białe) krótsze, a drugie (czerwone) dłuższe. Dłuższe porusza się po zewnętrznej skali z czerwonym 24, krótsze po wewnętrznej z białym 12. W ten sposób otrzymujemy funkcję GMT 24h. Choć wszystko wygląda ładnie, odczytanie czasu może nie należeć z początku do najłatwiejszych…

Przeciwwagą dla wskazania GMT jest półkolisty wskaźnik rezerwy chodu (godz. 6). Na niebieski, ozdobiony szlifem słonecznym cyferblat trafiło także okienko daty (godz. 3) oraz nakładane indeksy godzinowe. Zmiany wszystkich ustawień można dokonać z koronki, a odpowiada za nie automatyczny mechanizm Soprod 9035. Pracujący z częstotliwością 4Hz werk otrzymał udekorowany wzorem Côtes de Genève wahnik oraz groszkowaną płytę główną i mostki. Konstrukcja gwarantuje – po pełnym naciągnięciu sprężyny – 40h nieprzerwanej pracy. I do takiej wartości wyskalowany jest wskaźnik rezerwy na tarczy.

Baume&Mercier Clifton GMT Power Reserve
Baume&Mercier Clifton GMT Power Reserve

Stalowa, 43mm koperta o klasie wodoszczelności 50m jest częściowo szczotkowana, a częściowo polerowana. Zegarek trafi do sprzedaży na czarnym pasku ze skóry aligatora zakończonym klamrą na zatrzask i choć cena nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzona, przewiduje się, że nie przekroczy 14.000PLN.