SIHH 2016: Baume&Mercier Clifton Chronograph Complete Calendar

Chronograf, kalendarz i wskazanie faz Księżyca – wszystkie te komplikacje firma Baume & Mercier połączyła w najnowszym zegarku z kolekcji Clifton.

Choć wieczny kalendarz pozostaje wciąż jedną z najbardziej pożądanych oraz najwyżej cenionych (i wycenianych) komplikacji, producenci starają się często zaoferować jego namiastkę w postaci pełnego kalendarza. W opisywanym zegarku mechanizm wskazuje dzień, miesiąc i datę, przy czym tę ostatnią, w przypadku miesięcy liczących mniej niż 31 dni, trzeba ręcznie skorygować. Wyrzeczenie nie jest wielkie, a oszczędność w portfelu – w stosunku do wiecznego kalendarza, który uwzględnia nie tylko luty jako krótszy miesiąc, ale i lata przestępne – bardzo duża. Zobaczmy, o jaką interpretację tej komplikacji pokusiła się firma Baume&Mercier w nowym modelu Clifton.

Baume&Mercier Clifton Chronograph Complete Calendar
Baume&Mercier Clifton Chronograph Complete Calendar

Na zdjęciach widać, że na zewnętrzną część ringu ze skalą sekundową stopera naniesiono cyfry, które w połączeniu z zakończoną grotem, centralną wskazówką dają datownik. Dzień tygodnia i miesiąc odczytamy z okienek znajdujących się we wnętrzu licznika 30-minutowego chronografu zlokalizowanego na godz. 12. Tarczka na godz. 9 to wskaźnik 24h, czyli również dnia / nocy, natomiast ta na godz. 6 to 12-godzinny licznik stopera ze zintegrowanym w jego górnej części okienkiem prezentującym aktualną fazę Księżyca. Cyferblat ma srebrny kolor, został poddany satynowaniu i ozdobiony lekkim szlifem słonecznym.

Wszystkie wskazówki powiązane ze stoperem otrzymały kolor niebieski (centralna sekundnika, licznika 30-minutowego i 12-godzinnego), a pomiar rozpoczyna i zatrzymuje oraz resetuje się standardowo przyciskami na godz. 2 i 4.

Baume&Mercier Clifton Chronograph Complete Calendar
Baume&Mercier Clifton Chronograph Complete Calendar

Od strony mechanicznej Cliftona napędzać będzie – widoczny przez przeszklony i dokręcany 4 śrubami dekiel – mechanizm z naciągiem automatycznym (Valjoux 7751). Jego wahnik ozdobiono wzorem „Côtes de Genève”, a płytę oraz mostki perłowaniem. Werk pracuje z częstotliwością 4Hz, a pełne naciągnięcie sprężyny zapewni energię na 2 dni (48h). Zamknięto go w stalowej, częściowo polerowanej, częściowo satynowanej kopercie o średnicy 43mm, wysokości 12mm i wodoodporności do 50m.

Baume&Mercier Clifton Chronograph Complete Calendar do sprzedaży trafi na pasku ze skóry aligatora zakończonym klamrą na zatrzask, zabezpieczoną przyciskami. Cena nie została jeszcze podana.