Baume & Mercier Clifton 8-Day Power Reserve

Na zbliżające się 185. urodziny firma Baume & Mercier przygotowała limitowany, elegancki model z kolekcji Clifton. Co najistotniejsze – zasili go manufakturowy mechanizm IWC, który znamy z 8-dniowego Portofino.

Kiedy Baume&Mercier po raz pierwszy pokazał w 2013 inspirowaną zegarkiem z lat 50. minionego stulecia kolekcję Clifton, od razu przepowiedziałem jej spory sukces. Widać zegarki przypadły do gustu nie tylko mi bo to tę linię marka będzie rozwijała i promowała w najbliższym czasie. Po zeszłorocznym modelu wyposażonym w specjalnie modyfikowany przez La Joux-Perret mechanizm z ręcznym naciągiem i tegorocznej odsłonie z tourbillonem, teraz przyszła pora na kolejną „perełkę” w kolekcji. Jest nią limitowana edycja Cliftona z 8-dniowym werkiem od IWC.

Baume & Mercier Clifton 8-Day Power Reserve
Baume & Mercier Clifton 8-Day Power Reserve

Zarówno IWC jak i Baume&Mercier należą do grupy Richemont, w której portfolio znajdują się także m.in. marki takie jak A.Lange&Sohne, Jaeger-LeCoultre, Cartier, Panerai, Roger Dubuis czy Montblanc. Z wymienionych firm najniżej spozycjonowaną pozostaje wciąż Baume & Mercier. Zabieg udostępnienia mechanizmu IWC ma z pewnością podnieść prestiż i nieco wzmocnić B&M, ja jednak zawsze w takich sytuacjach mam dylemat czy silniejsza marka pomaga słabszej, czy też niesiona pomoc bardziej osłabia pozycję tej silniejszej. I pomimo niezwykłej historii Baume & Mercier i wielu osiągnięć tej firmy w przeszłości, niestety skłaniam się ku drugiemu przypadkowi.

Baume & Mercier Clifton 8-Day Power Reserve
Baume & Mercier Clifton 8-Day Power Reserve

Wspomniany mechanizm IWC – kaliber 59210 – zamknięto w 45mm, polerowano-szczotkowanej kopercie (WR50m) z czerwonego złota, którą od góry wieńczy wypukłe szkiełko z szafiru. Widoczna przez nie srebrna, opalizująca tarcza jest również wypukła. Znajdujący się przy jej brzegu minutowy ring sąsiaduje z nakładanymi indeksami godzinowymi. Na godz. 6 wkomponowano ozdobioną wzorem ślimakowym tarczkę małej sekundy, na godz. 3 okienko daty, a wskaźnik wynoszącej 192h rezerwy chodu – na godz. 9. Rozkład „wskazań” – znany z modelu IWC Portofino Hand Wound 8 days – wymusiła konstrukcja mechanizmu. Sam kaliber IWC 59210 pracuje z częstotliwością 4Hz (28.800 wahnięć/h), a energia kumulowana jest w jednym bębnie widocznym w górnej części mechanizmu. Krawędzie mostków mierzącego 37.9mm średnicy werku są fazowane, natomiast ich powierzchnię udekorowano pasami genewskimi.

Baume & Mercier Clifton 8-Day Power Reserve
Baume & Mercier Clifton 8-Day Power Reserve

Baume & Mercier Clifton 8-Day Power Reserve będzie limitowany do 185 egzemplarzy. Liczba ta wynika z okrągłych 185. urodzin, które marka będzie świętowała w 2015 roku. Aby stać się posiadaczem jednego z zegarków, trzeba będzie zapłacić około 15.000CHF (~52.000PLN). Dla porównania 8-dniowe Portofino w złotej kopercie kosztuje mniej więcej 5.000CHF więcej.