Baume&Mercier Clifton Perpetual Calendar [cena]

Genewski Baume&Mercier – bazując na mechanizmach od zewnętrznych dostawców – co jakiś czas prezentuje zegarki z komplikacjami z „wyższej półki”. Tym razem komplikacją taką jest wieczny kalendarz zamknięty w złotej kopercie modelu Clifton.

Po limitowanej wersji z tourbillonem oraz rocznicowym modelu z 8-dniową rezerwą chodu na bazie kalibru IWC, teraz do grona najbardziej skomplikowanych zegarków z kolekcji Clifton dołączy Perpetual Calendar.

Baume&Mercier Clifton Perpetual Calendar
Baume&Mercier Clifton Perpetual Calendar

Czasomierz otrzymał elegancko zaprojektowaną, lekko wypukłą, srebrną tarczę z nakładanymi cyframi i indeksami oraz ładnie rozłożonymi tarczkami odpowiadającymi za wskazania roku przestępnego i miesięcy (na godz. 12), daty (godz. 3), dnia tygodnia (godz. 9) oraz małej sekundy i faz Księżyca (godz. 6). Bardzo podoba się to, że tarczki nie są zbyt małe i ściśnięte blisko centralnej osi cyferblatu. Podoba mi się też to, że Baume&Mercier jasno komunikuje pochodzenie mechanizmu, darując sobie przy tym próby określania go jako własny.

Baume&Mercier Clifton Perpetual Calendar
Baume&Mercier Clifton Perpetual Calendar

Wspomniany werk to Vaucher 5401 z modułem wiecznego kalendarza Dubois Depraz 5100. Przypomnę, że Vaucher to firma produkująca mechanizmy m.in. dla Hermesa (który posiada większościowy pakiet jej akcji).

Sam mechanizm ma grubość zaledwie 4,2mm, a za nakręcanie gwarantującej 48h rezerwy chodu sprężyny odpowiada mikrorotor z wygrawerowanym Φ (czyli logo B&M). Płytę o główną udekorowano groszkowaniem, natomiast mostki zdobią rozchodzące się od koła balansowego pasy genewskie. Całość pracuje na 29 kamieniach z częstotliwością 3Hz i została zamknięta w złotej kopercie o średnicy 42mm i klasie wodoodporności 50m.

Baume&Mercier Clifton Perpetual Calendar
Baume&Mercier Clifton Perpetual Calendar

Stali czytelnicy wiedzą, że Clifton to obecnie moja ulubiona kolekcja w ofercie Baume&Mercier. Niestety złote czasy tego genewskiego producenta już dawno minęły (zegarki B&M kiedyś jako jedne z nielicznych posiadały np. Pieczęć Genewską), a marka pozostaje obecnie chyba najbardziej „budżetową” w ofercie Richemont Group. Złoty Perpetual Calendar ma z ceną 22.900USD (~90.000PLN) wpisywać się w tę tezę.