OMEGA i Szwajcarski Federalny Instytut Metrologii (METAS) prezentują nowy certyfikat dotyczący zegarków
Podczas dzisiejszej konferencji w Genewie ogłoszono współpracę pomiędzy Omegą i METAS, w ramach której od 2015 każdy zegarek z mechanizmem Master Co-Axial otrzyma specjalny certyfikat.
Zaprezentowany w 2013 roku antymagnetyczny mechanizm Omegi trafił w tym roku do kilku modeli z regularnej kolekcji szwajcarskiego producenta, a w ciągu kilku najbliższych lat – jak zapewniał nas podczas niedawnego wywiadu prezydent marki Stephen Urquhart – zasili wszystkie zegarki sygnowane logo Ω. Problem pól magnetycznych wielu z nas może wydawać się błahostką, ale wystarczy przyłożyć do koperty czasomierza magnesik z portfela, żeby przekonać się jak – nawet tak niewielkie pole – może zadziałać na mechanizm (w wielu przypadkach na czas przyłożenia magnesu do koperty, werk się zatrzyma). Nic dziwnego, że skoro Omedze udało się uporać z tym problemem, to zamierza odporne na pola większe od 15.000 Gaussów mechanizmy Master Co-Axial promować i wyróżnić. Między innymi poprzez wprowadzenie specjalnego certyfikatu.
O certyfikat ten będzie mógł ubiegać się każdy producent zegarków, do czego zachęca sam Nick Hayek (CEO Swatch Group): „Kalibry Master Co-Axial są na tę chwilę nie do pobicia, ale chcemy by wysoko zawieszona poprzeczka zmotywowała inne marki do spełnienia narzuconych kryteriów. Przyniesie to korzyść całej branży – nie tylko w Szwajcarii, ale i Chinach, Japonii i innych krajach”. O jakich kryteriach mowa? Każdy zegarek będzie testowany pod kątem precyzji chodu podczas i po ekspozycji na pola magnetyczne o natężeniu większym niż 15.000 Gaussów. Musi przy tym zachować dokładność od 0 do +5 sekund na dobę, a także zadeklarowaną przez producenta rezerwę chodu i wodoodporność. Właściciele certyfikowanych mechanizmów – póki co tylko Master Co-Axial – będą mogli sprawdzić on-line wartości uzyskane przez ich zegarek podczas testów.
Podczas konferencji Dr Christian Bock, Dyrektor METAS objaśnił, że jego instytut odgrywa w szwajcarskim rządzie decydującą rolę we wszystkich sprawach dotyczących pomiaru i procedur pomiarowych. Sam proces certyfikacji da Omedze i innym producentom okazję udowodnienia wysokiej precyzji chodu wytwarzanych zegarków. Bock zaznaczył jednocześnie, że METAS to instytucja kompletnie niezależna i zgodził się na pracę nad tym projektem mając przekonanie, że jej neutralność nie zostanie w żaden sposób naruszona. Porozumienie z Omegą nie nosi znamion wyłączności – każda inna firma może starać się o taki sam certyfikat dla swoich czasomierzy.