Laurent Ferrier Geneve – definicja klasyki
Gdyby w przepastnej ofercie branży zegarkowej szukać marki mogącej posłużyć za książkowy przykład tego, co określa się mianem „zegarmistrzowskiej klasyki”, Laurent Ferrier byłby kandydatem idealnym, ze wszech miar.
Bardzo rzadko zdarza się, aby poświęcony konkretnej marce zegarkowej artykuł ilustrowało zdjęcie nie całego zegarka (najczęściej en face), a napędzającego go mechanizmu. Przypadek Laurent Ferrier, założonej w 2008 roku w Genewie manufaktury zegarmistrzowskiej, to jednak właśnie ten specjalny wyjątek, kiedy zamykane pod szafirowymi deklami zegarków mechanizmy są wizytówką firmy i dowodem jej ponadprzeciętnej klasy. Zewnętrze i design schodzi na drugi, jeśli nie na trzeci plan.
Laurent Ferrier urodził się 66 lat temu w Genewie, mieście, z którym związana jest jego cała zegarmistrzowska kariera, włącznie ze studiami na tamtejszej Szkole Zegarmistrzowskiej. Gdyby zakładając 4 lata temu nazwaną swoim nazwiskiem manufakturę Ferrier napisał CV (załóżmy hipotetycznie – szukając pracy w branży), jedna tylko pozycja wystarczyłaby za wszystkie referencje, otwierające szeroko każde drzwi, każdej zapewne zegarkowej manufaktury świata. Przez 35 lat swojej pracy zawodowej (z małą przerwą na drugą z wielkich życiowych pasji – wyścigi samochodowe) Laurent Ferrier był pracownikiem działu rozwoju manufaktury Patek Philippe, przez wiele lat stojąc na czele departamentu technicznego. To niebagatelne doświadczenie, poparte wieloma fenomenalnymi projektami, tworzonymi wspólnie z ówczesnym szefem Patka – Philippem Sternem – pozwoliłoby zapewne Laurentowi Ferrier znaleźć pracę od ręki. Ambicje i własna wizja zegarkowej sztuki kazała jednak doświadczonemu zegarmistrzowi wykonać ryzykowny krok i w dobie trawiącego światową ekonomię kryzysu założyć własną, niezależną, kierującą się własnymi zasadami i wizją idealnego zegarka mechanicznego firmę – Laurent Ferrier Geneve.
Od początku firmę współtworzy syn Laurenta – Christian Ferrier oraz zegarmistrzowie Michel Navas i Enrico Barbasini, założyciele Fabrique Du Temps (wcześniej współtwórcy nieistniejącego już BNB Concept). Razem ta czteroosobowa ekipa o niebywałym potencjale zegarmistrzowskim, wspierana przez marketingowe doświadczenie Oliviera Mullera i około dziewięcioosobową (docelowo) grupę zegarmistrzów, tworzy w siedzibie manufaktury w Vernier (Genewa) na wskroś klasyczne i zaawansowane mikro-mechanicznie dzieła Haute Horlogerie (Wielkiego Zegarmistrzostwa). I choć określenie to często przypisywane jest mechanicznym zegarkom nieco na wyrost, w przypadku Laurenta Ferrier żadne inne nie oddałoby absolutnej genialności czasomierzy projektowanych i wykonywanych w Genewie.
Laurent Ferrier w swojej filozofii tworzenia mechanicznych czasomierzy kieruje się 5 żelaznymi zasadami:
– Neoklasyczna estetyka
Design kopert przywołuję stylistykę XIX wiecznych zegarków kieszonkowych. Laurent Ferrier stawia na elegancję, prostotę a przede wszystkim czytelność, wyrażaną maksymalnie przejrzystymi tarczami i obłą koronką zapewniającą pełny komfort użytkowania.
– Klasyczne wartości estetyczne, awangardowa technologia
Laurent Ferrier buduje most łączący zegarmistrzowskie tradycje, wyrażone bogactwem detali i wykończenia oraz industrialnych innowacji. Mechanizmy manufaktury charakteryzuje oryginalna konstrukcja i najnowocześniejsze materiały, gwarantujące jednocześnie klasyczną estetykę i niezawodną funkcjonalność.
– Wysoki poziom wykończenia
Wysoki poziom wykończenia podkreśla estetykę oraz funkcjonalne właściwości mechanizmu. Każdemu z detali poświecona jest nadprzeciętna uwaga, na czele z krawędziami wewnętrznymi i ręcznym polerowaniem (tzw. bassinage). Finezja wykończenia ukazana jest przez szafirowy dekiel. W zegarkach Lauren Ferrier techniczne innowacje i estetyczne detale idą w parze. To kombinacja tych elementów gwarantuje wydajny i funkcjonalny zegarek, dlatego też wykończenie gra tak istotną rolę.
– Chronometryczne osiągi
Kalibry Laurent Ferrier to precyzyjne instrumenty mierzące czas. Ich precyzja wynika z awangardowej, innowacyjnej konstrukcji. Dzięki wysokiej amplitudzie i ręcznej regulacji wychwytu dokładność modelu Tourbillon Double Spiral jest po prostu wyjątkowa, ze średnią odchyłką dobową nie przekraczającą 2 sekund (ostatnio testowany egzemplarz osiągnął odchyłkę 1.29 s/doba). Precyzja ta jest uznawana i certyfikowana przez obserwatorium w Besancon.
– Ekstremalnie limitowana produkcja
Wszystkie kalibry są projektowane i wykonywane w manufakturze Laurent Ferrier w Genewie. Wymogiem jest najwyższa jakość wykonania i wykończenia. Każdy etap procesu produkcji jest przerywany licznymi testami i kontrolą. Aby zagwarantować spełnienie restrykcyjnych kryteriów, marka produkuje ściśle ograniczoną ilość czasomierzy.
„Moim marzeniem było stworzenie czasomierza godnego szacunku zegarmistrzów, tzn. ponadczasowego zegarka wykończonego w najdrobniejszych detalach. Naszymi odbiorcami mają być wyedukowani zegarmistrzowsko kolekcjonerzy, którzy pokonali całą drogę od marki, aż po produkt. Wartości, których poszukują to m.in.: precyzja, niezawodność i piękno w jego najczystszej formie.” – Laurent Ferrier.
Przez 3 lata swojej bytności Laurent Ferrier Geneve zaprezentował 3 modele czasomierzy – każdy reprezentujący stricte klasyczne, wręcz książkowe podejście do zegarmistrzowskiej sztuki i wymienionych powyżej zasad. Galet Classic Tourbillon Double Spiral, Galet Secret i Galet Micro-Rotor to, zaryzykuje to stwierdzenie, najdoskonalsze klasyczne zegarki na rynku. Nawet wobec takich tradycyjnych ikon jak Calatrava od Patek Philippe, Patrimony od Vacheron Constantin czy Altiplano od Piageta, fenomenalne dzieła sztuki Laurenta Ferrier zachwycają swoją finezją, ponadczasowością i poziomem wykonania, które połączone ze sobą dają efekt, który przeszedł moje absolutnie najśmielsze oczekiwania, kiedy miałem okazję zapoznać się z nimi na żywo. Entuzjazm, jaki wywołuje Laurent Ferrier potwierdzają również liczne wyróżnienia branżowe, na czele z Grand Prix d’Horlogerie de Genève (Najlepszy zegarek męski – 2010), „Rising Star Award” dla najlepszej marki-debiutanta od magazynu Revolution (rok 2011) i oczywiście Zegarkiem Roku 2011 CH24.PL (w kategorii „Zegarek Klasyczny” dla modelu Galet Micro-Rotor).
Galet Classic Tourbillon Double Spiral
Tworząc swój pierwszy sygnowany własnym imieniem zegarek Laurent Ferrier postanowił zaprezentować się zegarkowej publiczności z wysokiego C… a właściwie wielkiego T. Debiutancki kaliber LF to skomplikowany, manualnie nakręcany tourbillon z niezwykle rzadko spotykanym rozwiązaniem balansu wyposażonego w dwie sprężyny włosowe. Wynaleziony przeszło 210 lat temu rękami i umysłem Abrahama-Louisa Bregueta tourbillon, to wirujące w zewnętrznej klatce koło balansowe, walczące z niekorzystnym wpływem grawitacji ziemskiej drogą niwelowania odchyłek powstających w wyniku zmiany położenia zegarka względem powierzchni ziemi. Choć w oryginale patent Bregueta dedykowany był zegarkom kieszonkowym (które, noszone zazwyczaj w pozycji pionowej, były na to negatywne działanie pola grawitacyjnego narażone szczególnie) zegarmistrzostwo w wydaniu nadgarstkowym zaadaptowało i rozwinęło wirujący balans do pozycji jednej z najwyżej cenionych i poszukiwanych komplikacji, o mniej więcej równoważnych zaletach mechanicznych i estetycznych.
Wspomniany podwójny włos modelu Classic Double Spiral to dwie sprężyny koła balansowego (regulowanego mikro-śrubkami), których podstawowym zadaniem jest utrzymanie rzeczonego, 3-Hercowego balansu centralnie w swojej osi, a co za tym idzie, dodatkowo spotęgowaną dokładność i precyzję chodu. W pełni nakręcony (manualnie) zegarek ma 80-godzinną rezerwę chodu, zaś samo nakręcanie odbywa się koronką połączoną z mechanizmem systemem inspirowanym zegarami chronometrycznymi z XIX wieku. Cały kaliber (numer FBN 916.01), włącznie z misternie wyprofilowanym i wypolerowanym mostkiem, wykończono ręcznie.
Mechanizm zamknięty został w klasycznej, obłej kopercie o średnicy 41 i wysokości 12.5mm z różowego, białego lub żółtego złota. Warianty minimalistycznego cyferblatu z małą sekunda osadzoną na godzinie 6, to biała emalia grand feu, czarny onyks lub 18ct złoto w kolorze szarym z wertykalnym szlifem. Ostatnia opcja, szczególnie urodziwa w zestawieniu z różowo-złotą kopertą i delikatnymi wskazówkami assegai, jest ozdobiona nakładanymi, rzymskimi indeksami godzinowymi z polerowanego złota. Gdyby nie dyskretnie wkomponowana w tarczę nazwa modelu, ciężko byłoby zgadnąć z jak skomplikowanym czasomierzem mamy do czynienia.
Galet Secret
Galet Secret można śmiało nazwać propozycją bespoke szwajcarskiej manufaktury (na podobieństwo szytych na miarę garniturów bespoke). Wykonywany każdorazowo na indywidualne zamówienie czasomierz, to wariacja na temat modelu Classic Tourbillon Double Spiral (wykorzystany jest ten sam kaliber) z dołożoną, poetycką komplikacją ukrytego pod szafirową tarczą emaliowanego malowidła lub płaskorzeźby w praktycznie dowolnej formie.
Dołożony do bazowego mechanizmu z tourbillonem moduł obsługuje dwie szafirowe kurtyny, które na życzenie użytkownika (po naciśnięciu przycisku zintegrowanego z koronką) lub o wcześniej zaprogramowanym czasie (definiowanym przy zamówieniu zegarka) odsuwają się na boki, odsłaniając ukryty pod spodem obraz. Majestatyczny proces odkrywania drugiej, sekretnej twarzy o zdefiniowanej wcześniej godzinie zajmuje dokładnie 60 minut. Przyciśnięcie przycisku odkrywa zajmujące 240° całkowitej powierzchni tarczy okienko natychmiast.
Nieco większy niż Classic, Galet Secret prezentuje kopertę o nieco obszerniejszych wymiarach – dokładnie 42×15.2mm oraz tylko jeden wariant materiałowy – białe złoto. Szare, szafirowe kurtyny stanowiące górną tarczę modelu zdobi ozdobny, promienisty motyw. Odczytanie czasu ułatwiają zaś namalowane na spodniej stronie szafirowego szkła godzinowe indeksy rzymskie. Ostatni model z serii Secret prezentuje ukryty pod rozsuwaną kurtyną, emaliowany wizerunek chińskiego smoka na kremowym tle w kolorze kości słoniowej.
Galet Micro-Rotor Entre-Ponts
Ostatni i najnowszy (jak na razie) w kolekcji Laurent Ferrier model – Galet Micro-Rotor – to teoretycznie najmniej skomplikowana i najbardziej przystępna cenowo, choć zdecydowanie prezentująca wielki zegarmistrzowski kunszt, propozycja genewskiej firmy. Skierowany do wyedukowanych i pasjonujących się kunsztem zegarmistrzowskiej sztuki klientów Micro-Rotor Entre-Ponts prezentuje trzy kluczowe elementy mechanicznego designu: mikro-rotor zabezpieczony specjalnym mostkiem, krzemowy wychwyt z kołem balansowym o podwójnym, bezpośrednim impulsie oraz specjalny, cichy blok mikro-rotoru, absorbujący wstrząsy. Wszystkie trzy rozwiązania zawarto w kalibrze nr. FBN 229.01, którego łożyskowany kamieniem rubinowym bęben sprężyny głównej zapewnia pełne 80h rezerwy chodu. Za naciąg odpowiada tytułowy, złoty mikro-wahnik, zamocowany stabilnie dzięki górnemu mostkowi i zapadkom połączonym z O-ringami, zastępującymi tradycyjne łożysko.
Tajemniczy dwuimpulsowy balans Galet Micro-Rotor to rozwiązanie, podobnie jak tourbillon, wywodzące się z zegarmistrzowskiego dorobku Abrahama Louisa Bregueta. Laurent Ferrier tłumaczy obrazowo działanie dwuimpulsowego systemu na przykładzie zwykłej, dziecięcej huśtawki. Normalnie huśtawkę wprawia się w ruch odpychając ją, a następnie czekając, aż po wykonaniu jednego wahnięcia powróci do pozycji wyjściowej. Wychwyt zastosowany w zegarku LF działa tak, jakby ową huśtawkę najpierw odepchnąć z jednej strony, a potem ponownie popchnąć z drugiej, czyli przykładając siłę (impuls) dwukrotnie na jedno pełne wahnięcie. Ze ściśle mechanicznego punktu widzenia patent taki zapewnia bardziej wydajny energetycznie wychwyt, który pozwolił na zmniejszenie wartości tarcia występującego w mechanizmie naciągu sprężyny głównej, a dzięki temu zoptymalizowaną wydajność samego automatycznego naciągu. Koło balansowe kalibru 229.01 pracuje z klasyczną częstotliwością 21.600 A/h, zaś kotwica wychwytu to szturmujący nowoczesne zegarmistrzostwo, nie wymagający smarowania, trwały i wytrzymały krzem.
Podobnie jak poprzedni członkowie kolekcji Laurent Ferrier, Galet Micro-Rotor oferowany jest w delikatnej 40mm kopercie z jednego z trzech kolorów złota lub limitowanej w ilości 18 egzemplarzy edycji platynowej. Tożsama dla wszystkich modeli marki tarcza, z małym sekundnikiem na godzinie 6, tutaj dostępna jest w wersji ze szlifowaną srebrną lub szarą powierzchnią i prostymi, eleganckimi indeksami z białego złota. Unikatowa, stalowa wersja Micro-Rotor Entre-Ponts zlicytowana została na aukcji Only Watch 2011 za kwotę 41.000 Euro.
Definicja klasyki – tak mogłoby brzmieć idealne hasło reklamowe manufaktury Laurent Ferrier Geneve. Nie jestem w stanie przywołać bardziej tradycyjnego i genialnego przykładu branżowej działalności w 100% hołdującej podstawom zegarmistrzowskiego fachu: powściągliwej i funkcjonalnej estetyki stanowiącej tło dla klasycznego, precyzyjnego i pięknego mechanizmu. Innowacje mają w zegarmistrzostwie służyć poprawie właściwości chronometrycznych, nie absurdalnym niekiedy rozwiązaniom i zbędnym bajerom, a nowe technologie i rosnące możliwości zbliżyć do doskonałości i perfekcyjnej precyzji, nie łamania irracjonalnych barier. Wielu znawców tematyki twierdzi, że złotym i najciekawszym okresem historii zegarmistrzostwa były czas przełomu XVIII i XIX wieku, Abrahama Louisa Bregueta i najistotniejszych zegarkowych wynalazków, które ukształtowały sztukę tworzenia mechanicznych czasomierzy, jaką znamy dzisiaj. Laurent Ferrier to marka jakby zawieszona w tamtym okresie, kompletnie oderwana od podążania za nieustannie zmieniającymi się trendami i modą. Poza obszernym portfelem (najtańszy LF Micro-Rotor to wydatek 44.000 CHF) potencjalnego klienta Laurent Ferrier Geneve definiuje zegarkowa pasja, wiedza i wysublimowany gust, skierowany zdecydowanie w kierunki historii i tradycji.
„Naszym celem jest zbudowanie marki reprezentującej to co najlepsze w Wielkim Zegarmistrzostwie poprzez respektowanie wartości tradycji i ekskluzywności zegarmistrzowskiego fachu. Nie ustaniemy w projektowaniu i rozwijaniu nowych, własnych mechanizmów łączących w sobie innowacje i jednocześnie ponadczasowy design.” – Laurent Ferrier
Materiały pomocnicze: Laurent Ferrier