Chopard Alpine Eagle [dostępność, cena]

Chopard jest kolejną zegarkową marką, która poddała się trendowi na sportowy zegarek ze zintegrowaną konstrukcją koperty i bransolety. Model Alpine Eagle został oparty na archiwalnym St. Moritz i inspiracjach szwajcarskimi Alpami.

Trend na sportowe, zintegrowane zegarki ze stali zdaje się nie mieć końca, bo i co rusz piszemy Wam o kolejnej marce, która prezentuje swój nowy zegarek. Testowaliśmy Piageta Polo S, pisaliśmy o kontrowersyjnym One od Urbana Jürgensena, w detalach zrecenzowaliśmy Zenitha Defy Classic (lekko odstającego od schematu), a obecnie testujemy Bell & Rossa BR 05. Stworzony dekady temu, a spopularyzowany przez projekty Geralda Genty wzorzec przeżywa swego rodzaju renesans, chociaż ciężko nie zgodzić się, że Audemars Piguet Royal Oak czy Patek Philippe Nautilus to ciągle wielce popularne i „żywe” ikony zegarmistrzostwa. Inni czerpią z nich całymi garściami, wykorzystując i ogólną koncepcję, i specyficzne elementy designu. Chopard poszedł własną drogą, choć zegarek oparł o historyczny model z lat 80.

Chopard St. Moritz
Chopard St. Moritz

Pierwowzorem Alpine Eagle jest pokazany w roku 1980 model St. Moritz. Był on oryginalnym, autorskim projektem wtedy 22-letniego Karla-Friedricha Scheufele, dzisiaj CEO manufaktury. Reaktywacja to podobno zasługa jego syna Karla-Fritza, dodatkowo „doinspirowana” emocjami, jakimi rodzina Scheufele darzy szwajcarskie Alpy. To od nich, i królującego w górach orła, model wziął swoją oryginalną, nową nazwę.

Chopard Alpine Eagle
Chopard Alpine Eagle

Podobnie jak St. Mortiz i cała wspomniana plejada sportowych czasomierzy w stali, Alpine Eagle ma zintegrowaną konstrukcję, płynnie łączącą ze sobą kopertę i bransoletę. Model powstanie w dwóch rozmiarach, 41 mm – na którym skupimy się dalej – i 36 mm wersji dla Pań. Na potrzeby zegarka Chopard przygotował we własnej manufakturze (którą odwiedziliśmy TUTAJ) nowy stop stali – Lucen Steel A223. Cyfra w nazwie oznacza odporność na ścieranie materiału, o 50% wyższą niż standardowej stali używanej w zegarmistrzostwie. Dodatkowo stop ten ma znacznie mniej nieczystości w swojej strukturze, a to owocuje czystszą barwą i błyskiem charakterystycznym raczej dla białego złota.

Chopard Alpine Eagle
Chopard Alpine Eagle
Chopard Alpine Eagle
Chopard Alpine Eagle

Koperta i bransoleta Alpine Eagle wykończone są satynowaniem na wszystkich płaskich powierzchniach oraz polerowaniem zaaplikowanym na wszystkie ranty. Bransoleta, zwężająca się płynnie ku zatrzaskiwanemu zapięciu, składa się z prostych, satynowanych ogniw z wciśniętymi w środek, wypolerowanymi wstawkami. Łącznie tworzą symetryczny wzór, biegnący przez całą długość bransolety.

Zamocowany na wierzchu koperty, nieregularny bezel ma zestaw czterech par wkręconych weń, ułożonych symetrycznie, wypolerowanych śrubek. Ulokowana po prawej stronie koronka jest osłonięta i od góry ozdobiona różą wiatrów. Niebieski lub ciemnoszary cyferblat, zamknięty pod płaskim szkłem z szafiru, zdobi koncentryczny motyw, nawiązujący do tęczówki orlego oka. Na jego powierzchnię nałożono zestaw indeksów godzinowych, wypełnionych luminową. Luma znalazła się także na prostych wskazówkach. Kompozycję uzupełnia dość nietypowe okienko datownika, nachylone pod kątem, między indeksem na godz.4 a 5.

Chopard Alpine Eagle
Chopard Alpine Eagle

Szafirowa, spodnia strona koperty odsłania pracujący wewnątrz, nowy kaliber automatyczny. Model 41 mm napędza kaliber 01.01-C z 60h rezerwą chodu, 4Hz balansem i certyfikatem chronometru COSC. W mniejszej wersji pracuje kaliber sygnowany numerem 09.01-C z 42h rezerwą.

kaliber 01.01-C
kaliber 01.01-C

Premierowo Alpine Eagle dostępny będzie w 10 wariantach, także w bi-kolorze (stal-złoto), złocie oraz złocie z diamentami (w wersjach damskich). Mniejsze modele pozbawiono też datownika. Na razie Chopard powstrzymał się od wersji z paskiem, czemu zresztą nie ma się co dziwić – w końcu zintegrowany design to koperta połączona płynnie z bransoletą.

Na koniec ceny. Stalowy Chopard Alpine Eagle to koszt 12 200 EUR (~53 430 PLN). Bi-kolor wyceniono na 18 700 EUR (~81 885 PLN). Mniejsze wersje mieszczą się w przedziale od 9 530 EUR (~41 730 PLN) do 42 800 EUR (~187 500 PLN) za model w złocie z diamentami.

Chopard Alpine Eagle

Producent Chopard
Nazwa modelu Alpine Eagle
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 01.01-C
Rezerwa chodu (h) 60
Koperta stal
Średnica (mm) 41
Wysokość (mm) 9,7
Wodoszczelność 100m
Pasek bransoleta