Bell & Ross BR 05 [dostępność, cena]

Wkroczenie w świat stalowych, sportowych zegarków na co dzień to dla wielu marek marzenie. Francuski Bell & Ross właśnie je spełnia, prezentując zupełnie nową kolekcję BR 05.

Na tegorocznym, marcowym Baselworld obejrzeliśmy przez kilka dni przynajmniej kilkaset nowych zegarków. Jedne zrobiły na nas większe, inne mniejsze wrażenie. Jedne umieściliśmy w naszym TOP 10 Baselworld, o innych zapomnieliśmy chwilę po opuszczeniu targowych hal. Był też jeden zegarek, który zrobił na nas bardzo pozytywne wrażenie, ale nie mogliśmy go pokazać ze względu na premierę, zaplanowaną na wrzesień. Mowa o modelu Bell & Ross z zupełnie nowej linii czasomierzy, wprowadzających markę do elitarnego grona sportowego casualu.

Bell & Ross BR 05
Bell & Ross BR 05

BR 05 jest w gruncie rzeczy mariażem charakterystycznych elementów designu marki i połączeniem ich tak, by rezultat wpisał się w ogólne wyobrażenie o zegarku sport/casual. Dla przeciętnego kolekcjonera takie wyobrażenie reprezentuje Patek Philippe Nautilus, Audemars Piguet Royal Oak, IWC Ingenieur czy Vacheron Constantin Overseas. BR 05 raczej do konkurencji z tymi ikonami nie będzie pretendować, ale już w niższy nieco segment rynku ma szansę się wkomponować. Chęć posiadania sportowego, stalowego modelu jest w branży niesłabnącym trendem i w sumie trudno się temu dziwić – to chyba najbardziej uniwersalny typ zegarka, jaki można sobie sprawić.

Bell & Ross BR 05
Bell & Ross BR 05
Bell & Ross BR 05
Bell & Ross BR 05

Stalowy, niezwykle charakterystyczny BR 05, swoimi elementami będzie licznej grupie przypominał wiele ze wspomnianych już czasomierzy, ale de facto Bellowi udało się stworzyć całkiem oryginalny projekt. Jego kwadratowa koperta o obłych rogach, okrągłym szafirowym szkle, bezelu przykręconym czterema śrubkami oraz osłoniętej koronce reprezentuje design, z jakiego marka jest znana na zegarkowym rynku. Całość mierzy 40 x 40 mm, ma 10,4 mm grubości, 100 m wodoszczelności, wykończenie satynowaniem i polerowaniem na rantach oraz szafirowy dekiel od spodu. W płynnie wychodzących z obudowy uszach zintegrowano stalową bransoletę, złożoną z satynowanych i polerowanych elementów.

Bell & Ross BR 05
Bell & Ross BR 05

Na start zegarek oferowany jest w trzech podstawowych i dwóch specjalnych wersjach. Bazowy model można będzie kupić w opcji z szarym, czarnym albo niebieskim cyferblatem. Tarcza jest prosta, z zestawem nałożonych indeksów godzinowych z luminową, datownikiem i szlifem słonecznym dla dekoracji. Pojawi się także wariant opakowany w 18ct, różowe złoto, z tarczą w kolorze głębokiej czerni i złotymi aplikacjami. Kolekcję uzupełni limitowana w liczbie 500 egzemplarzy, stalowa wersja szkieletowana, z otwartym widokiem na mechanizm.

Bell & Ross BR 05
Bell & Ross BR 05

A skoro już o mechanizmie mowa. Bell & Ross na potrzeby linii pokusił się o zupełnie nowy kaliber. BR-CAL.321, stworzony na bazie Sellity SW300, ma automatyczny naciąg (w formie szkieletowanego wahnika, okalającego cały werk) i zestaw piaskowanych dekoracji na mostkach. W pełni nakręcony, mechanizm popracuje przez 40h, tykając z częstotliwością 4Hz.

Wszystkie 5 wersji BR 05 dostępnych będzie w opcji ze wspomnianą, zintegrowaną bransoletą albo z gumowym paskiem. W opcji z gumą cena to 3 990 EUR (~17 300 PLN), z bransoletą 4 500 EUR (~19 530 PLN). Model w zlocie wyceniono na 29 900 EUR (~130 000 PLN), a limitowaną wersję szkieletowaną na 5 900 EUR (~25 600 PLN). W sklepach zegarki pojawią się listopadzie.

Jak wspomniałem na wstępie, nowe B&R widzieliśmy już na żywo w Bazylei, dobrych kilka miesięcy temu. Trochę czasu minęło, ale pamiętam jak pozytywne wrażenie na nas zrobiły. Pomysł Bella zdecydowanie jest odważny i na pewno nie wszystkim się spodoba, ale docenić wypada choćby odwagę marki. Rynek sportowo-casualowych zegarków jest bardzo nasycony, lecz na korzyść BR05 może przemawiać stosunkowa niewygórowana cena i jednak oryginalny design, utrzymany w klimacie marki, lekko zahaczający o ducha lat 70.

Bell & Ross BR 05
Bell & Ross BR 05

Bell & Ross BR 05

Producent Bell & Ross
Nazwa modelu BR 05
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu BR-CAL.321
Rezerwa chodu (h) 40
Koperta stal
Średnica (mm) 40
Wysokość (mm) 10,4
Wodoszczelność 100m
Pasek bransoleta, gumowy