Basel 2011: Patek Philippe Ref. 5208P
Pośród wielu zaprezentowanych w tym roku nowości manufaktura Patek Philip przedstawiła zegarek, który śmiało można określić mianem arcydzieła. Model Ref. 5208P to fenomenalne Grand Complication łączące w sobie chronograf, wieczny kalendarz i repetycję minutową – wszystko w jednym czasomierzu.
Jeśli chcieć by wskazać zegarkową manufakturę, która skupia swoje działanie nie na podążaniu za nowymi trendami czy stylistycznej odrębności, a na hołdowaniu zegarmistrzowskiej tradycji najwyższego sortu, bez cienia wątpliwości wielu wskazałoby firmę Patek Philippe. Kierowana obecnie przez Thierrego Sterna marka, całą swoją 172-letnią historię opiera na przywiązaniu do tradycji z jednoczesnym poszukiwaniem nowych możliwości i rozwiązań w dziedzinie zegarkowej mechaniki. Czasomierze wychodzące spod rąk zegarmistrzów z Genewy charakteryzują się purystycznym, klasycznym designem i – przede wszystkim najwyższej klasy mechanicznymi kalibrami, których jakość wyniosła firmę na szczyt piramidy prestiżu światowych manufaktur zegarkowych. Jednym z popisowych dzieł Patka są i były tzw. Grand Complications – Wielkie Komplikacje. Pod pojęciem tym kryją się zegarki wyposażone w dwie lub więcej zegarmistrzowskich komplikacji zaliczanych do miana tych największych, tzn. najbardziej skomplikowanych i najtrudniejszych do wykonania. Do całej gamy mniej i bardziej złożonych Wielkich Komplikacji stworzonych przez markę, na czele z ciągle obecnym w ofercie Sky Moon Tourbillon, dołączył oficjalnie pokazany w Bazylei model Ref. 5208P. Stawiany przez manufakturę PP na drugim miejscu w hierarchii stworzonych przez siebie Grand Compications (zaraz za Sky Moon’em) czasomierz prezentuje zamknięte w jednej kopercie trzy wyjątkowe komplikacje: repetycję minutową, chronograf z jednym przyciskiem (tzw. Monopusher) oraz wieczny kalendarz z błyskawiczną zmiana wskazań i fazami księżyca. Wszystko napędzane automatycznie nakręcaną sprężyną oraz wykorzystujące patentowe, krzemowe komponenty Silinvar®. Jeśli za wyznacznik zegarmistrzowskiej klasy brać umiejętność zaprojektowania i skonstruowania maksymalnie złożonego mechanizmu o klasycznych funkcjach, manufaktura Patek Philippe stworzyła zegarek bliski ideałowi.
Clou Ref.5208P jest oczywiście jego mechaniczne serce – in-house’owy kaliber R CH 27 PS QI. Napędzany złotym mikro-rotorem mechanizm (jeden z niewielu istniejących, tak skomplikowanych mechanizmów z naciągiem automatycznym) prezentuje imponującą listę technicznych rozwiązań, świadczących jednocześnie o stopniu trudności, przed jakim postawiono zespół zegarmistrzów Patka. Trójwarstwowy kaliber skonstruowano układając kolejno, patrząc od spodu (strony dekla) mechanizm repetycji z mikrowahnikiem, mechanizm chronografu z kołem kolumnowym i wreszcie mechanizm wiecznego kalendarza z fazami księżyca. Inspiracją dla kolejnych modułów były mechanizmy już dostępne w ofercie, które bezpośrednio lub po pewnych modyfikacjach umożliwiły złożenie jednego, spójnego, perfekcyjnie działającego kalibru na miarę standardów PP. Kaliber R CH 27 PS QI składa się z 701 komponentów, z czego bazowy kaliber repetycji ma ich 331, chronograf 160, a wieczny kalendarz pozostałe 210. Cała konstrukcja mierzy jedynie (biorąc pod uwagę stopień złożoności) 10.35mm grubości i 32mm średnicy. Po raz pierwszy w zegarku z kategorii Grand Complication zastosowane zostały komponenty krzemowe z Silinvaru®: wychwyt Pulsomax® oraz sprężyna włosowa Spiromax® (pisaliśmy o nich więcej TUTAJ).
Patrząc na mechaniczne cudeńko Patka, nawet zegarmistrzowski laik śmiało uzna nie tylko całość, ale i każdy z modułów osobno za małe dzieło sztuki. Repetycja minutowa wybija, na życzenie, kolejno godziny, kwadranse oraz minuty od ostatniego kwadransa na dwóch gongach wykonanych ze specjalnego stopu stali. Chronograf typu Monopusher – czyli obsługiwany jednym przyciskiem – wyposażony w koło kolumnowe i sprzęgłowe (clutch wheel), pozwala odmierzać czas płynnie poruszająca się po tarczy centralna wskazówka sekundową oraz dwie małe tarcze: 60-minutowa i 12-godzinna. Wreszcie wieczny kalendarz, specjalnie przeprojektowany na potrzeby tego czasomierza, pokazujący aktualny dzień tygodnia, miesiąca, miesiąc, rok przestępny, dzień/noc oraz fazy księżyca, dzięki funkcji „instantaneous jump” (dosłownie tłumacząc – natychmiastowy skok) gwarantuje zmianę odpowiednich wskazań kalendarza w jednym momencie – Patek określa margines czasu zmiany na +/- 2minuty od północy.
W zgodzie z najwyższym standardem mechanizmu i wymogami pieczęci Patek Philippe Seal (własna pieczęć jakości kompletnego zegarka) idzie również jego zewnętrze. Koperta, jak przystało na zegarek z absolutnie topowej półki, wykonana jest z najcenniejszego obecnie stosowanego w branży kruszcu – platyny typu 950 – z charakterystycznym dla marki i kopert platynowych małym diamencikiem pomiędzy uszami na godzinie 6. Co godne podkreślenia, jej rozmiary pozwalają na swobodne noszenie zegarka na ręku – średnica to 44 a grubość 15.7mm. Niby sporo, lecz zważywszy na ilość komplikacji, a więc i elementów kalibru, zaskakująco niewiele. Polerowana koperta składa się z trzech części: bezela, części środkowej i zakręcanego, szafirowego dekla. Ekstrawagancko i niezwykle jak na markę Patek Philippe rozwiązane zostały uszy, w modelu Ref.5208P mocno wycięte dla uzyskania, trzeba przyznać, dość ciekawego efektu.
W kopercie, pod szafirowym szkłem, zamknięto ozdobioną szlifem słonecznym i nakładanymi, złotymi indeksami stalowo-szarą tarczę z białym ringiem opisanym podziałką sekundową chronografu. Na tarczy umiejętnie rozłożone są wskazania kalendarza z głównymi ulokowanymi w 3 okienkach u góry (identycznie jak w modelach Patka z rocznym kalendarzem). Wskazanie roku przestępnego wkomponowano w tarczę 60-minutową stopera, zaś wskaźnik dnia/nocy w totalizator 12-godzinny. Okienko z aktualną fazą księżyca połączone jest z tarczą małej sekundy zegarka, na godzinie 12.
Choć Patek Philippe Ref.5208P nie jest edycją limitowaną, stopień trudności wykonania sprawia, że będzie limitowany możliwościami zegarmistrzów. Zegarek można zamówić jedynie w butikach firmowych Patek Philippe w Genewie, tylko w określonym przedziale czasu (nie określonym konkretną datą).Każdy egzemplarz dostarczony zostanie na ręcznie szytym czarnym pasku ze skóry aligatora z platynowym zapięciem.
Majętnych miłośników wielkiego zegarmistrzostwa przez wielkie Z zachęcać z pewnością nie trzeba. Jeśli jednak, dodatkowym smaczkiem niech będzie fakt, że każdy stworzony w manufakturze Patek Philippe czasomierz repetycją jest osobiście testowany i zatwierdzany przez CEO firmy Thierrego Sterna oraz jego ojca, honorowego prezydenta Philippa Sterna.
Informacje techniczne:
Mechanizm: automatyczny, R CH 27 PS QI
Funkcje: wskazania godzin, minut; mała sekunda; wieczny kalendarz, chronograf, repetycja minutowa
Koperta: platyna, 44×15.7mm
Wodoodporność: brak danych
Bransoleta: pasek z aligatora, zapięcie z platyny
Nr ref.: 5208 P
Limitacja: —
Opracowanie: Łukasz Doskocz