SIHH 2013: Jaeger-LeCoultre Master
Trzy pochodzące z kolekcji JLC Master modele: Tourbillon, Full Calendar i Ultra Thin, doczekały się swoich nowych, odświeżonych wcieleń.
Pośród iście imponującego wachlarza nowości Jaeger-LeCoultre, pokazanego w ubiegłym miesiącu Genewie (na SIHH), znaczący udział miała kolekcja Master – obok Reverso najistotniejsza rodzina zegarków w portfolio manufaktury z Vallee de Joux.
Niekwestionowane gwiazdy serii to kolekcja Jubilee (powstała dla uczczenia 180 rocznicy istnienia marki i osobę Antoina Le Coultre) na czele z Gyrotourbillonem 3, Grande Tradition Tourbillon Cylindrique a Quantieme Perpetuel i Ulthra Thin – wszystkie w platynowych kopertach i mocno limitowanych edycjach (czytaj o nich TUTAJ). Poza tymi perełkami zegarmistrzowskiej sztuki (Gyrotourbillon 3 absolutnie powala!) trzy inne modele Master doczekały się swoich odświeżonych wersji.
Uznany za jeden z najlepszych troubillonów na świecie (zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chronometrycznego 2009) Master Tourbillon teraz dostępny będzie w wersji Dualtime z analogowym datownikiem, drugą strefą czasową i nową klatką tourbillona. Nowy element składającego się w sumie z 71 elementów regulatora wykonano z tytanu, co zredukowało masę (klatki) do 0.33g. Cały kaliber o numerze 978B ma 48h rezerwę chodu i duży balans taktowany z częstotliwością 28.800 A/h.
Ręcznie dekorowany werk zamknięto w 41.5mm kopercie z różowego złota ze srebrną tarczą (ozdobioną szlifem słonecznym), nakładanymi indeksami ze złota, 11 indeksami godzinowymi ze świecącej luminowy oraz złotymi wskazówkami (plus jedną niebieską, wskazująca czas drugiej strefy). Analogowy datownik to centralnie umocowana wskazówka z grotem w kształcie księżyca plus zewnętrzny ring tarczy z 31 dniami miesiąca. By nie zasłaniać pracującego w okienku na godz. 6 tourbillona, między 15 a 16 dniem każdego miesiąca wskazówka przeskakuje nad tym okienkiem dzięki specjalnemu mechanizmowi – ot taki drobny detal dbający o niewątpliwe walory estetyczne wirującego balansu.
Model Master Calendar inspirowany jest pokazanym w roku 1945 czasomierzem z modułem pełnego kalendarza o układzie, jaki stał się niepodważalnym niemal wzorcem dla tego typu zegarków mechanicznych po dziś dzień. Zegarek, dostępny teraz w pomniejszonej, 39mm kopercie ze stali lub różowego złota ze srebrną tarczą prezentuje – poza wskazaniem czasu – kalendarz ze wskazaniem dnia miesiąca (analogowo centralną wskazówką – podobnie jak w Master Tourbillon), miesiącem, dniem tygodnia i aktualną fazą księżyca. Funkcje te napędza automatyczny kaliber 866 z 43 godzinami rezerwy chodu i 4-Hercowym balansem. Obie wersje Master Calendar dostępne będą na pasku ze skóry aligatora z tradycyjną klamerką (wersja złota) lub motylkiem (stal).
Master Ultra Thin 41 to z kolei propozycja Jaeger-LeCoultre odpowiadająca na coraz mocniejszy ostatnimi czasy trend na bardzo płaskie zegarki mechaniczne (nie wspominając o bogatej tradycji JLC w tej dziedzinie). MUT 41 mierzy ledwie 7.48mm grubości (przy 41mm średnicy). Sam kaliber zamknięty w kopercie czasomierza (ze stali lub różowego złota) – 898C – ma ledwie 3.30mm wysokości przy zachowaniu pełnej funkcjonalności automatu z 43h rezerwą chodu.
Najbardziej klasyczny z możliwych zestaw wskazań zegarka sprowadza się do dwóch wskazówek typu Dauphine poruszających się po srebrnej (w wersji stalowej) lub białej („eggshell-white”, w wersji złotej) tarczy z 12 wypolerowanymi indeksami godzinowymi, ringiem minutowym i logo Jaeger-LeCoultre na godz. 12.
Opracowanie: Łukasz Doskocz