Gyrotourbillon
Gyrotourbillon w zegarku kieszonkowym zastosował w 2003 roku Thomas Prescher. Projekt był zainspirowany wynalazkiem Anthony’ego Randalla, który w 1977 roku opatentował dwuosiowy tourbillon dla zegarka karetowego.
W 2004 roku dwuosoiowy tourbillon znalazł zastosowanie z zegarku naręcznym produkcji Perschera. Podczas wystawy Baselworld w 2004 roku firma Thomas Prescher Haute Horlogerie zaprezentowała trójosiowy tourbillon w zegarku naręcznym.
Tourbillon żyroskopowy w zegarku naręcznym zaprezentowany został w 2004 roku również przez firmę Jaeger-LeCoultre.
Koszyk tego sferycznego urządzenia obiegowego wychwytu posiada dwie klatki, które obracają się w dwóch płaszczyznach. Aluminiowa klatka zewnętrzna wykonuje jeden obrót na minutę, klatka wewnętrzna z tytanu i aluminium 2,5 obrotu na minutę. Konstrukcję chroni przed skutkami wstrząsów sześć systemów antywstrząsowych.
Gyrotourbillon I wykorzystano po raz pierwszy w mechanizmie JLC 177. Tytanowa konstrukcja tourbillonu wykonana została z 90 elementów o łącznej wadze 0,336 grama. 3-hercowy balans wykonano z 14-karatowego złota z obciążnikami regulacji odśrodkowej oraz wyposażono w swobodnie oscylującą breguetowską sprężynę.
Więcej: czytaj TUTAJ