Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Enamel Tourbillon oraz Perpetual Calendar – SIHH 2019 [zdjęcia live, cena]
Kolekcja Master Ultra Thin rozszerzyła się o trzy nowe modele z niebieskimi, emaliowanymi tarczami. Mowa o wariancie z fazami Księżyca, tourbillonem i wiecznym kalendarzem.
Pierwszy z zegarków – Moonphase – firma Jaeger-LeCoultre pokazała już w grudniu, o czym możecie przeczytać TUTAJ. Teraz, przy okazji SIHH, światło dzienne ujrzały dwa pozostałe modele.
Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Tourbillon Enamel
Cechą wyróżniającą wszystkie nowe zegarki z linii Maser Ultra Thin jest niebieska, emaliowana tarcza ozdobiona ręcznym giloszowaniem. Efekt końcowy jest rzadko spotykany – światło odbija się od „pofalowanego” cyferblatu, a jego kolory przechodzą od jasnoniebieskiego do granatu.
W otworze w dolnej części tarczy widać wirujący balans. Choć zasadność stosowania tourbillonów jest w dzisiejszych czasach mocno dyskusyjna (kiedyś, w zegarkach kieszonkowych ograniczał wpływ grawitacji na precyzję chodu mechanizmu), to prawda jest taka, że pracę pięknie wykończonej klatki można śledzić godzinami. Ta z modelu Master Ultra Thin Tourbillon Enamel wykonuje jeden pełny obrót w minutę, a towarzysząca jej strzałka z grotem (i powiązana z nimi podziałka) pełni rolę sekundnika.
Górna część cyferblatu należy do datownika, który – podobnie jak w modelu Master Ultra Thin Moon Enamel – stworzono w dość nietypowy sposób, grawerując ring do momentu, kiedy widoczne pozostały jedynie „wystające” cyfry.
Limitowany do 50 egzemplarzy Master Ultra Thin Tourbillon Enamel ref. Q13234E1 otrzyma 40 mm kopertę z białego złota o grubości 12,3 mm i klasie wodoszczelności 50 m. W jej wnętrzu zamknięto nowy mechanizm – Caliber 978 – z 48-godzinną rezerwą chodu. Cena na metce to 88 500 USD (~340 000 PLN).
Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Perpetual Enamel
Ostatni z trójki to utrzymany w podobnej do poprzedników stylistyce model z wiecznym kalendarzem. Jego wskazania rozłożono trzech tarczkach: na godz. 12 (rok oraz miesiąc), godz. 3 (dzień tygodnia) oraz na godz. 9 (data). Uzupełnienie projektu stanowi dysk ze wskazaniem faz Księżyca, otoczony podziałką, z którą skojarzona jest dodatkowa wskazówka. Dzięki tej tarczce możliwy jest odczyt fazy naszego naturalnego satelity – zarówno na półkuli północnej jak i południowej.
Mechanicznym napędem zegarka jest kaliber 868A/2, czyli automatyczny werk z 70-godzinną rezerwą chodu, widoczny przez przeszklony dekiel.
Pomimo wysokiego stopnia skomplikowania zegarek Master Ultra Thin Perpetual Enamel ref. Q13035E1 udało się zamknąć w 39 mm kopercie (WR50m) z białego złota o grubości 10,44 mm. Powstanie 100 egzemplarzy – wszystkie na granatowym pasku ze skóry aligatora. Cena – 55 000 USD (~ 210 000 PLN).