SIHH 2013: Jaeger-LeCoultre – Duomètre Unique Travel Time
Duomètre Unique Travel Time to powiew świeżości wśród skomplikowanych zegarków z funkcją GMT. Zegarmistrzowie z Vallée de Joux wykorzystali w nowym modelu mechanizm z systemem 'Dual-Wing’.
Propozycja Jaeger-LeCoultre jako pierwsza wśród mechanicznych czasomierzy daje możliwość ustawienia czasu w innej strefie co do minuty. Funkcja Worldtime umożliwia również podróżnikom ustawienie wskazania dla strefy czasowej na wszystkich kontynentach i krajach.
Nowy mechanizm zegarka oparto o system Dual-Wing. Oznacza to, że w kopercie zamknięte zostały jakby dwa werki połączone wspólnym elementem regulacyjnym, ale z osobnymi źródłami energii. Dzięki temu ograniczono niepotrzebne straty wynikające z interakcji pomiędzy poszczególnymi częściami (komplikacjami) mechanizmu i poprawiono dokładność chodu czasomierza. Pierwszy z „mechanizmów” odpowiada za wskazania czasu lokalnego, natomiast drugi napędza moduł, dzięki któremu możliwy jest odczyt wskazań w drugiej strefie. Rezerwa chodu każdego z nich wynosi ~50h, a „ładowanie” całości jest bajecznie proste – kręcenie koronką zgodnie z ruchem wskazówek zasila bęben sprężyny odpowiedzialny za wskazania drugiej strefy, a przeciwnie – ten dostarczający energię dla części z której odczytujemy czas lokalny.
Na strebrnej tarczy modelu Duomètre Unique Travel Time umieszczono symetrycznie dwie tarczki. Pierwsza z nich – na godz. 2 – pozwala na odczyt czasu lokalnego. Druga – na godz. 10 – odpowiada za czas w drugiej strefie. W przypadku GMT do dyspozycji mamy wskazówkę minutową oraz okienko ze skaczącą godziną. W okienku tym dwie z cyfr są czerwone (7 i 9), co stanowi nawiązanie do adresu butiku Jaeger-LeCoultre przy Placu Vendome w Paryżu (na którego otwarciu czasomierz zadebiutował). Wskazanie dnia / nocy – w postaci trójwymiarowej kuli ziemskiej, otoczonej przez ring z podziałką godzinową – wkomponowano na godz. 6.
Napędzający całość Calibre 383 składa się z ręcznie fazowanych i polerowanych mostków oraz kół zębatych. Zdobienie mechanizmu przywodzi na myśl dekoracje stosowane kiedyś w zegarkach kieszkonkowych. Na ringu dekla wygrawerowano nazwy 24 miast symbolizujących wszystkie strefy czasowe. Sam werk ma wymiary 34,3mm x 7x25mm, składa się z 498 części i pracuje z częstotliwością 28.800 wahnięć/h.
Częściowo polerowana (uszy), a częściowo szczotkowana koperta (WR 5atm) mierzy 42mm średnicy i została wykonana z białego złota. Duomètre Unique Travel Time powstanie w limitowanej ilości 100 egzemplarzy i trafi do sprzedaży na pasku ze skóry aligatora z klamrą z białego złota.