Omega Seamaster Summer Blue – jubileuszowa, „niebieska” kolekcja [dostępność, cena]
Przypadające w tym roku 75-lecie linii Seamaster Omega uczciła serią jedenastu modeli, które spaja odcień niebieskiego o nazwie Summer Blue. Kolor nawiązuje do morskiej wody i głębokości, na jakie można spokojnie zanurzyć zegarki.
75 lat to może nie okrągłe urodziny, ale z drugiej strony jubileusz warty podkreślenia. Zwłaszcza, jeśli dotyczy niezwykle lubianej kolekcji Seamaster (jej historię opisaliśmy w detalach TUTAJ), która swą popularność zawdzięcza przede wszystkim niezwykłej uniwersalności tworzących ją modeli. Czasomierze z linii Seamaster są dobre zarówno do pracy (Bond nosił je nawet do garnituru), ale i weekendowy czy wakacyjny wyjazd. A że wakacje właśnie się rozpoczynają, pewnie i część z Was stanie przed dylematem wyboru zegarka, mającego umilić czas relaksu np. w jednym z nadmorskich kurortów. Takie też miejsce wybrano na oficjalną premierę nowych Seamasterów, która odbyła się na greckiej wyspie Mykonos, w towarzystwie słońca, Morza Egejskiego oraz charakterystycznych, białych zabudowań.
Nim jednak całkowicie popadniemy w wakacyjny nastrój, wróćmy do zegarków. Omega przygotowała łącznie 11 nowych referencji, które łączy odcień gradientowej, niebieskiej tarczy o nazwie Summer Blue. Kolor ma budzić skojarzenia z morską wodą, podkreślając jednocześnie wysoką wodoszczelność Seamasterów. Poza kolorystyką, wszystkie nowe Seamastery mają pełne dekle, przedstawiające Posejdona z trójzębem oraz towarzyszące mu hippokampy – motyw wykorzystany przez Omegę już w 1956 roku. Co ciekawe, Szwajcarzy wykorzystali też substancję świecącą (Super-LumiNova) o delikatnie niebieskim zabarwieniu.
Na całą rocznicową kolekcję składa się 11 modeli z linii takich jak Aqua Terra, Diver 300 M, Seamaster 300, Ploprof, Planet Ocean, czy Ultra Deep. Przyjęto zasadę, że im zegarek ma większą klasę wodoszczelności, tym kolor tarczy jest ciemniejszy. Oznacza to, że w przypadku modeli Aqua Terra (WR 150m) będzie jaśniejszy, a PO Ultra Deep (WR 6000 m) niemal czarny.
Aqua Terra 38 Summer Blue
W ramach linii Aqua Terra Omega zaproponowała aż 3 zegarki. Pierwszy z nich ma kopertę o średnicy 38 mm, grubości 12,3mm i bazuje na kolorowych modelach Shades (jeden z nich przetestowaliśmy TUTAJ). Wypolerowaną kopertę zestawiono z ozdobioną szlifem słonecznym tarczą, której kolor przechodzi od jasno do nieco bardziej ciemnoniebieskiego. Za zasilanie zegarka posłużył zamknięty za pełnym deklem mechanizm Co-Axial Master Chronometer 8800 z 55-godzinną rezerwą chodu. Zestawiony ze stalową bransoletą zegarek wyceniono na 35 600 PLN
Aqua Terra 41 Summer Blue
Drugi z modeli – Aqua Terra 41 – ma kopertę 41 mm x 13,2 mm i stylistyką nawiązuje do klasyki gatunku. Oznacza to, że na tarczy znajdziemy charakterystyczne poziome pasy, nawiązujące do struktury stosowanego na jachtach drewna tekowego. W dolnej części widoczne jest okienko daty z niebieskim dyskiem, który kolorystyką łączy się z niebieską barwą cyferblatu. Są też nakładane, trójkątne indeksy oraz centralne wskazówki, z minutową zakończoną trójkątnym grotem (tzw. broad arrow). Za napęd wskazań posłużył kaliber 8900, zapewniający 60-godzinną rezerwę chodu kumulowaną w dwóch bębnach. W tym wariancie zegarek będzie można zamówić na gumowym pasku (32 700 PLN) lub bransolecie (33 900 PLN).
Aqua Terra Worldtimer Summer Blue
Ostatnim zegarkiem w ramach linii Aqua Terra jest Worldtimer. Rozmiarami i stylistyką nie różni się od pokazanego ostatnio Worldtimera, stąd koperta ze stali o rozmiarze 43 mm x 14,1 mm i charakterystyczny projekt tarczy (utrzymanej w kolorze „Summer Blue”) z widoczną w centralnej części, wygrawerowaną laserowo na tytanowej bazie kulą ziemską, otaczający ją 24-godzinny ring zabarwiony na jasny (odpowiednik dnia) i ciemny niebieski (noc). Poza tym na cyferblacie znaleźć można pionowe pasy (ponownie odniesienie do drewna tekowego) oraz listę miejscowości, które reprezentują różne strefy czasowe. Mechaniczne serce zegarka to taktowany na 3,5 Hz kaliber 8938 z wychwytem współosiowym Co-Axial, certyfikatem Master Chronometer oraz 60-godzinną rezerwą chodu. Omega Seamaster Aqua Terra Worldtimer Summer Blue oferowana będzie na niebieskim, gumowym pasku z tłoczeniami (50 800 PLN) lub stalowej bransolecie (52 000 PLN).
Seamaster 300 Summer Blue
Seamaster 300, czyli utrzymany w stylistyce vintage zegarek nurkowy Omegi, został przez Szwajcarów odświeżony w 2021 roku (do poczytania TUTAJ). W nowej odsłonie diver ma kopertę o średnicy 41 mm, grubości 13,9 mm i klasie wodoszczelności 300 metrów, którą wykonano z polerowanej i szczotkowanej stali. W projekcie pominięto datownik, a niebieska tarcza bazuje na strukturze kanapki (spodnia warstwa jest jasnoniebieska, a wierzchnia, gradientowa – nieco ciemniejsza niż w modelach Aqua Terra). Nie zapomniano o wskazówce broad arrow oraz sekundniku lollipop. Od góry całość wieńczy obrotowy bezel z niebieską, ceramiczną wkładką oraz skalą wykonaną z jasnoniebieskiej emalii.
Za wskazania zegarka odpowiada taktowany na 3,5 Hz kaliber 8912 z dwoma bębnami sprężyny (60 godzin rezerwy chodu). W werku zastosowano elementy z krzemu, które wpływają na podwyższoną odporność na pola magnetyczne (potwierdzoną certyfikatem METAS). W tym wariancie zegarek oferowany będzie na stalowej bransolecie (38 000 PLN).
Seamaster 300M Summer Blue
Następca zegarka Bonda (który Pierce Brosnan założył w filmie GoldenEye). Jedną z poprzednich wersji zrecenzowaliśmy dla Was w formie filmu wideo (do zobaczenia TUTAJ). A co wyróżnia tegoroczny wariant? Przede wszystkim gradientowa tarcza w kolorze Summer Blue. Ozdobiono ją tradycyjnie dla tej linii wzorem przypominającym fale, a dodatkowo udekorowano delikatnym szlifem słonecznym. Do odczytu czasu służą częściowo szkieletowane, rodowane wskazówki wypełnione Super-LumiNovą. Tak stworzona całość została zamknięta w stalowej kopercie (WR 300m) o średnicy 42 mm i grubości 13,6 mm.
W obudowie zamocowano również zawór helowy oraz obracający się w jednym kierunku, nurkowy bezel z ceramiczną wkładką i jasnoniebieską podziałką wykonaną techniką emalierską Grand Feu. Jubileuszowy Seamaster 300M wykorzystuje kaliber 8800 z 55-godzinną rezerwą chodu. Omega zaoferuje go na ciemnoniebieskim, gumowym pasku (30 400 PLN) lub stalowej bransolecie (32 100 PLN).
Planet Ocean 600M 39,5 mm Summer Blue
Na bazę dla „letniej” wersji modelu Planet Ocean Omega wybrała mniejszy wariant divera, tj. ze stalową kopertą w rozmiarze 39,5 mm (grubość 14,2 mm, WR 600m). Niebieska, ceramiczna wkładka obrotowego bezela łączy się tu z jasnoniebieską, 60-minutową skalą. W kopercie zamocowano też zawór helowy.
Tarczę w przypadku modelu Planet Ocean 600M Summer Blue wykonano z ceramiki, pokryto warstwą PVD i poddano pionowemu szczotkowaniu, które nadaje jej bardziej surowy wygląd. Omega postawiła też na niebieskie wskazówki oraz indeksy – podobnie jak w innych przypadkach, wypełnione ciekawą, jasnoniebieską Super-LumiNovą.
Pod pełnym deklem Szwajcarzy zamknęli kaliber 8800, a w uszach zamocowano stalową bransoletę. Cena na metce to 38 000 PLN.
Ploprof 1200M Summer Blue
Rocznicowa kolekcja to także wielki comeback najbardziej nurkowego z nurkowych zegarków Omegi. Model Ploprof (nazwa pochodzi od francuskich słów PLOngeur PROFessionnel oznaczających zawodowego nurka) wraca w rozmiarze, w jakim występował w latach 70. tj. 55 mm x 45 mm i z kopertą monobloc wykonaną z opatentowanej stali O-MegaSteel (którą pierwszy raz wykorzystano w modelu Ultra Deep).
Zegarek wyróżnia rzadko spotykany kształt koperty, zabezpieczenie dokręcanej koronki, nietypowy przycisk bezpieczeństwa na godzinie 2 (zabezpiecza bezel przed przypadkowym obrotem) oraz fakt, że mechanizm montuje się od frontu. Werkiem tym jest kaliber 8912 z wychwytem Co-Axial i certyfikatem Master Chronometer.
Pod przednim, szafirowym szkłem Omega umieściła niezwykle prostą i przejrzystą tarczę w barwach Summer Blue. Przy czym tu gradient przechodzi od jasnoniebieskiego do bardzo ciemnego granatu, a sam cyferblat ozdobiono szlifem słonecznym. Do odczytu czasu służą centralnie mocowane wskazówki, które wykonano w dwóch różnych kolorach.
Zegarek – jako jedyny z całej palety nowości – trafi do sprzedaży pod koniec roku, a cenę ustalono na 73 000 PLN.
Ultra Deep 6000M Summer Blue
Od momentu prezentacji modelu Ultra Deep – z którym Omega dotarła do najgłębszego miejsca Rowu Mariańskiego i jednocześnie najgłębszego miejsca na Ziemi – minęły 4 lata. W międzyczasie marka z Biel pokazała wersję „cywilną” – nadal kawał zegarka (45,5 mm średnicy i 18,12 mm grubości) – wprowadzoną do seryjnej produkcji. Na niej oparto jubileuszową odsłonę Summer Blue.
Koperta modelu Ultra Deep Summer Blue powstała ze stali O-MegaSteel, a w jej wnętrzu zamknięto tarczę ze wzorem, stanowiącym odwzorowanie Głębi Challengera – miejsca, którego mapy wykonała ekipa ekspedycji Five Deeps (określając za pomocą sonaru niemal milion punktów). Cyferblat polakierowano i jeśli skierujemy na niego światło UV, zobaczymy napis OMEGA WAS HERE. Tekst „Omega tu była” wskazuje na rekordowe zanurzenie na 10 935 metrów oraz lokalizacje zachodniego, centralnego i wschodniego basenu Głębi.
Za wszystkie wskazania odpowiada kaliber 8912 – taki sam, jak w modelu Ploprof. Omega Ultra Deep 6000M Summer Blue oferowana będzie na bransolecie ze stali O-MegaSteel w cenie 66 600 PLN.