IWC Pilot’s Watch – SIHH 2019

Rok 2019 będzie dla IWC Schaffhausen rokiem linii Pilot’s. Zmiany dotkną zapewne całej kolekcji, ale na razie ich zapowiedzią są cztery nowe modele, a raczej wersje istniejących już referencji.

Jak co roku IWC przy okazji kolejnego SIHH skupia się na konkretnej rodzinie zegarków ze swojego portfolio. W 2019 będzie to linia Pilot’s, dedykowana oczywiście pilotom i szeroko pojętemu lotnictwu. Firma IWC ma w tym zakresie bogatą historię, a ostatni raz zmiany w kolekcji wprowadzała przy okazji SIHH 2016. Dla mnie był to wyjątkowy Salon International de la Haute Horlogerie Genève – czemu? Sprawdźcie TUTAJ. Co dokładnie pokaże marka w styczniu w Genewie jeszcze nie do końca wiemy, choć nowości maja dotyczyć kolekcji Spitfire, Top Gun i Le Petit Prince. Na początek pokazano cztery nowe modele.

Pilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition “The Longest Flight”

Zegarek poświęcono specjalnemu projektowi „The Longest Flight” („Najdłuższy Lot”), którego IWC będzie głównym sponsorem. Projekt zakłada przelot dookoła świata… myśliwcem Spitfire. Dokonać tego mają dwaj piloci: Steve Boultbee Brooks i Matt Jones.

IWC Pilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition “The Longest Flight”
IWC Pilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition “The Longest Flight”

Spitfire z komplikacją wskazania czasu we wszystkich strefach ma 46 mm kopertę ze stali (15,2 mm grubości, WR 6 bar), dużą, cebulkowa koronkę, aluminiowy, obrotowy bezel i zielony, tekstylny pasek. Na czarnym cyferblacie umieszczono dodatkowe okienko ze wskazaniem 24-godzinnym oraz datę, w okienku na godz.3.

Wewnątrz koperty IWC zamknęło nowy, manufakturowy kaliber 82760. To pierwsza taka konstrukcja od firmy, łącząca własny, automatyczny werk bazowy z opatentowaną komplikacją Timezoner. Pilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition „The Longest Flight” będzie limitowany w liczbie 250 egzemplarzy.


Pilot’s Watch Chronograph Spitfire

Drugi w linii Spitfire model to dużo bardziej klasyczny (estetycznie i rozmiarowo) chronograf. Opakowano go w 41 mm kopertę z brązu, z brązowymi przyciskami i koronką, tytanowym deklem, skórzanym paskiem i oliwkowo-zieloną tarczą.

IWC Pilot’s Watch Chronograph Spitfire
IWC Pilot’s Watch Chronograph Spitfire

Napędem modelu jest automatyczny kaliber 69380 z 46h rezerwą chodu, 4-Hercowym balansem i specjalną, antymagnetyczną wkładką.

IWC Pilot’s Watch Chronograph Spitfire
IWC Pilot’s Watch Chronograph Spitfire

Pilot’s Watch Double Chronograph TOP GUN Ceratenium

Kolekcja czarnych zegarków dedykowanych amerykańskiej szkole pilotów wojskowych w Nevadzie teraz doczeka się jeszcze bardziej czarnego wcielenia. Zasługa to po części Ceratenium – nowego kompozytu, łączącego w sobie zalety tytanu i ceramiki. Jak zapewnia IWC, nowy materiał ma być lekki i wytrzymały jak tytan oraz odporny na zarysowania i twardy jak ceramika. Co więcej, z Ceratenium zrobione są wszystkie zewnętrzne elementy zegarka, łącznie z przyciskami, koronką, deklem a nawet zapięciem gumowo-tekstylnego paska. Cała konstrukcja ma 44 mm średnicy, 16,8 mm grubości i WR 6 bar.

IWC Pilot’s Watch Double Chronograph TOP GUN Ceratenium
IWC Pilot’s Watch Double Chronograph TOP GUN Ceratenium

Do czerni zewnętrza nowego TOP GUNa dopasowana jest czarna tarcza z elementami z szarej luminowy. Jedyne akcenty kolorystyczne to czerwona końcówka jednego z sekundników stopera i delikatna, czerwona otoczka wokół przycisku split-seconds, na wysokości godz.10. Za wszystkie funkcje odpowiada automatyczny kaliber 79230 z 44h rezerwy chodu i antymagnetyczną osłoną.


Big Pilot’s Watch Constant-Force Tourbillon Edition „Le Petit Prince”

Przez lata IWC zdążyło nas przyzwyczaić do swojego (czasem dziwnego) zamiłowania do wkładania Wielkich Komplikacji do wszystkich swoich kolekcji. Teraz trend ten dotknie linię Pilot’s, w formie modelu z tourbillonem z wychwytem stałej siły.

IWC Big Pilot’s Watch Constant-Force Tourbillon Edition „Le Petit Prince”
IWC Big Pilot’s Watch Constant-Force Tourbillon Edition „Le Petit Prince”

Constant-Force pojawiło się u IWC dobrych 7 lat temu, w formie ultra-drogiego i tworzonego na indywidualne zamówienie Portuguese Siderale Scfusia (czytaj TUTAJ). Mechanizm użyty w modelu Pilot’s jest może nieco mniej skomplikowany, ale dalej oparty o wspomniany Constant-Force Tourbillon. W manualnie nakręcanym kalibrze 94805 zestawiono go ze wskazaniem faz Księżyca i wskaźnikiem rezerwy chodu, wynoszącej 96h.

IWC Big Pilot’s Watch Constant-Force Tourbillon Edition „Le Petit Prince”
IWC Big Pilot’s Watch Constant-Force Tourbillon Edition „Le Petit Prince”

Jak wszystkie modele dedykowane postaci Małego Księcia, tak i ten ma niebieski cyferblat, zestawiony z aplikacjami z różowego złota. Złota jest też 46 mm koperta i duża, „diamentowa” koronka. IWC zrobiło je ze specjalnego, utwardzanego stopu złota, które nazywa „Hard Gold”. Ma ono być od 5 do 10 razy bardziej odporne na uszkodzenia. Big Pilot’s Watch Constant-Force Tourbillon Edition „Le Petit Prince” powstanie w mocno limitowanej serii raptem 10 egzemplarzy.

Resztę nowości IWC zaprezentujemy przy okazji SIHH 2019, już 14 stycznia.