IWC Pilot’s Watch Chronograph, reedycja pierwszego chronografu dla pilotów [dostępność, cena]

Kilka miesięcy po premierze inspirowanego modelem vintage Marka XVIII, IWC składa hołd kolejnemu ze swoich historycznych pilotów – chronografowi Ref.3706 z 1994 roku.

Pilot’s Watches na dobre wpisały się w DNA firmy IWC Schaffhausen – na równi z liniami Portugieser, Aquatimer i Portofino. Historycznie linia dedykowana pilotom jest być może nawet ważniejsza niż dwie z wymienionych, a IWC nie zapomina o tym fakcie. Pierwsze, duże piloty budowano dla pilotów i nawigatorów niemieckiej Luftwaffe. Podobnie było z pierwszym zegarkiem z serii Mark, przygotowanym pod zamówienie wojskowe. Jak to zwykle bywa, militarne referencje z czasem zyskały status cywilnych i trafiły na nadgarstki kolekcjonerów, którzy cenią sobie ich prostotę i surowość.

Ostatni w serii Marków – Mark XVIII – zadebiutował na SIHH 2016. Na jego bazie IWC przygotowało m.in. wersję „Le Petit Prince” (jej test znajdziecie TUTAJ) i mocno inspirowaną reedycję pierwszego Marka. W tym samym klimacie utrzymana jest reedycja pierwszego z chronografów w linii pilotów.

IWC Pilot’s Watch Chronograph
IWC Pilot’s Watch Chronograph

Ref.3706 firma IWC pokazała światu nie tak dawno temu, bo w roku 1994. Choć technicznie zegarek nie jest modelem vintage, wśród kolekcjonerów cieszy się sporym powodzeniem, także z racji ciągle bardzo niewygórowanej ceny. Jego reedycja będzie droższa niż używane egzemplarze pierwowzoru, ale dostosowana do współczesnych realiów. Projekt oparto o chronograf pokazany 2 lata temu.

Oryginalny Pilot’s Chrono miał 39 mm średnicy. Nowy ma 43 mm masywnej, zrobionej ze stali koperty (15,1 mm grubości z pełnym, stalowym deklem i wypukłym szafirem od frontu). Tak jak we wspomnianym Marku tak i tutaj cyferblat jest czarny z aplikacjami z beżowej luminowy i białymi skalami oraz prostymi indeksami. Na godz.3 ulokowano podwójny datownik (dzień tygodnia, data). Wszystkie wskazania napędza kaliber 79320 z automatycznym naciągiem i 44h rezerwy chodu. Mechanizm umieszczony został w dodatkowej, antymagnetycznej wkładce wewnątrz koperty.

IWC Pilot’s Watch Chronograph
IWC Pilot’s Watch Chronograph

Pilot’s Chronograf Ref.IW377724 zestawiono z pasującym do militarnego charakteru paskiem NATO z zielonego nylonu, podszytego brązową skórą. Na start, do końca września tego roku, zegarek dostępny jest dla klientów z USA tylko online na iwc.com, w cenie 4.950USD (~17.670PLN). W październiku trafi do szerszej dystrybucji.

IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Chronograph

Producent IWC Schaffhausen
Nazwa modelu Pilot’s Watch Chronograph
Ref. IW377724
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Calibre 79320
Rezerwa chodu (h) 44
Tarcza czarna
Koperta stal
Średnica (mm) 43
Wysokość (mm) 15,1
Pasek NATO