IWC Pilot’s Watch Chronograph, reedycja pierwszego chronografu dla pilotów [dostępność, cena]

Kilka miesięcy po premierze inspirowanego modelem vintage Marka XVIII, IWC składa hołd kolejnemu ze swoich historycznych pilotów – chronografowi Ref.3706 z 1994 roku.

Pilot’s Watches na dobre wpisały się w DNA firmy IWC Schaffhausen – na równi z liniami Portugieser, Aquatimer i Portofino. Historycznie linia dedykowana pilotom jest być może nawet ważniejsza niż dwie z wymienionych, a IWC nie zapomina o tym fakcie. Pierwsze, duże piloty budowano dla pilotów i nawigatorów niemieckiej Luftwaffe. Podobnie było z pierwszym zegarkiem z serii Mark, przygotowanym pod zamówienie wojskowe. Jak to zwykle bywa, militarne referencje z czasem zyskały status cywilnych i trafiły na nadgarstki kolekcjonerów, którzy cenią sobie ich prostotę i surowość.

Ostatni w serii Marków – Mark XVIII – zadebiutował na SIHH 2016. Na jego bazie IWC przygotowało m.in. wersję „Le Petit Prince” (jej test znajdziecie TUTAJ) i mocno inspirowaną reedycję pierwszego Marka. W tym samym klimacie utrzymana jest reedycja pierwszego z chronografów w linii pilotów.

IWC Pilot’s Watch Chronograph
IWC Pilot’s Watch Chronograph

Ref.3706 firma IWC pokazała światu nie tak dawno temu, bo w roku 1994. Choć technicznie zegarek nie jest modelem vintage, wśród kolekcjonerów cieszy się sporym powodzeniem, także z racji ciągle bardzo niewygórowanej ceny. Jego reedycja będzie droższa niż używane egzemplarze pierwowzoru, ale dostosowana do współczesnych realiów. Projekt oparto o chronograf pokazany 2 lata temu.

Oryginalny Pilot’s Chrono miał 39 mm średnicy. Nowy ma 43 mm masywnej, zrobionej ze stali koperty (15,1 mm grubości z pełnym, stalowym deklem i wypukłym szafirem od frontu). Tak jak we wspomnianym Marku tak i tutaj cyferblat jest czarny z aplikacjami z beżowej luminowy i białymi skalami oraz prostymi indeksami. Na godz.3 ulokowano podwójny datownik (dzień tygodnia, data). Wszystkie wskazania napędza kaliber 79320 z automatycznym naciągiem i 44h rezerwy chodu. Mechanizm umieszczony został w dodatkowej, antymagnetycznej wkładce wewnątrz koperty.

IWC Pilot’s Watch Chronograph
IWC Pilot’s Watch Chronograph

Pilot’s Chronograf Ref.IW377724 zestawiono z pasującym do militarnego charakteru paskiem NATO z zielonego nylonu, podszytego brązową skórą. Na start, do końca września tego roku, zegarek dostępny jest dla klientów z USA tylko online na iwc.com, w cenie 4.950USD (~17.670PLN). W październiku trafi do szerszej dystrybucji.

IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Chronograph

ProducentIWC Schaffhausen
Nazwa modeluPilot’s Watch Chronograph
Ref.IW377724
Mechanizmz automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmuCalibre 79320
Rezerwa chodu (h)44
Tarczaczarna
Kopertastal
Średnica (mm)43
Wysokość (mm)15,1
PasekNATO