Basel 2014: ZENITH Pilot Type 20 Grand Feu

Koperta z szafirowego szkła o średnicy 60mm z zamkniętą w środku emaliowaną tarczą oraz mechanizmem El Primero 5011K – tak w skrócie można opisać nowy, limitowany do 10 egzemplarzy model Zenitha.

Nie wiem czy pamiętacie, ale o Pilotach Zenitha zrobiło się głośno 2 lata temu, podczas targów Baselworld. To właśnie wtedy szwajcarski producent zaprezentował model Montre d’Aeronef Type 20, który z racji swego rozmiaru (57,5mm) znalazł nabywców głównie wśród kolekcjonerów. Sam design tak spodobał się odwiedzającym targi, że już rok później w skład kolekcji wchodziły modele z GMT, chronografem, rocznym kalendarzem, tourbillonem, all black czy zwykła, prosta wersja w 40mm kopercie. Wszystkie te zegarki przybliżyliśmy Wam TUTAJ.

Zenith Pilot Type 20 Grand Feu
Zenith Pilot Type 20 Grand Feu

W tym roku liczna rodzina Pilotów Zenitha wzbogaci się o jeden, bardzo wyjątkowy model – Type 20 Grand Feu. Z racji rozmiarów (gigantyczne 60mm!) będzie to zegarek przeznaczony raczej dla kolekcjonerów, którzy nie noszą wszystkich swoich nabytków na nadgarstku. O jego wyjątkowości świadczy koperta z szafirowego szkła oraz emaliowana, wykonana w technice Grand Feu tarcza czasomierza. Na jej białej powierzchni – prócz tarczki małej sekundy (godz. 9) i tej ze wskazaniem rezerwy chodu (godz. 3) – znajdziemy cyfry arabskie wykonane charakterystyczną dla tej kolekcji Zenitha czcionką oraz pracujące nad całością dwie centralne, szkieletowane wskazówki w kolorze niebieskim. Oryginalności projektu dopełnia bezel, koronka czy wewnętrzna wkładka koperty, ozdobione ręcznie wykonanym grawerem.

Zenith Pilot Type 20 Grand Feu
Zenith Pilot Type 20 Grand Feu

Za napęd zegarka posłużył nagrodzony przez obserwatorium w Neuchâtel (w latach 60. minionego stulecia) mechanizm z ręcznym naciągiem El Primero 5011K. Werk z certyfikatem chronometru trafiał w przeszłości głównie do chronometrów morskich i zegarków kieszonkowych, a niedawno niewielką ilość oryginalnych egzemplarzy kalibru odnaleziono w magazynach Zenitha. Po stosownych pracach renowacyjnych i dekoracyjnych mechanizmy wykorzystano w opisywanym modelu Pilot Type 20 Grand Feu.

El Primero 5011K
El Primero 5011K

El Primero 5011K składa się ze 134 części, pracuje z częstotliwością 18.000 wahnięć/h i zapewnia nieprzerwaną pracę przez 48 godzin od momentu pełnego naciągnięcia sprężyny. Z racji niewielkiej dostępności werku, stopnia skomplikowania koperty, tarczy oraz licznych grawerunków model objęty jest bardzo ścisłą limitacją – powstanie zaledwie 10 egzemplarzy.

Zenith Pilot Type 20 Grand Feu
Zenith Pilot Type 20 Grand Feu