Zenith Pilot Montre d’Aéronef Type 20 GMT 1903
Do dynamicznie rozwijającej się linii Pilot dołączył właśnie model poświęcony pionierom lotnictwa – braciom Wright. Numer 1903 w nazwie nawiązuje do roku, w którym ich samolot po raz pierwszy wzbił się w powietrze.
Wszyscy zapewne pamiętają rok 2012 i odświeżony model Montre d’Aeronef Type 20. Z racji swojej średnicy (57,5mm) zegarek, nazywany żartobliwie „patelnią”, trafił głównie w ręce kolekcjonerów. Sam design czasomierza natomiast wzbudził – zarówno wśród dziennikarzy jak i sprzedawców – tak pozytywne emocje, że Zenith postanowił rozbudować kolekcję o kolejne wersje np. z wiecznym kalendarzem, GMT czy all black – tyle, że już w rozsądniejszych rozmiarach (więcej o nich pisaliśmy TUTAJ). Pomysł chwycił i dzięki temu teraz możemy zapoznać Was z najnowszym członkiem rodziny – modelem Montre d’Aéronef Type 20 GMT 1903. Swoją drogą – nazwa mogłaby być krótsza…
1903-ka to mechanizm Elite Dual Time Calibre 693 zamknięty w tytanowej kopercie pokrytej czarnym DLC o sporej wciąż średnicy – 48mm. Z pięciokrotnie piaskowanej, czarnej tarczy odczytamy godziny, minuty, sekundy (tarczka małej sekundy znajduje się na godz. 9) oraz – za pośrednictwem zakończonej czerwonym grotem wskazówki – czas w drugiej strefie. Zenith dla GMT zastosował 24-godzinny system (wskazówka drugiej strefy okrąża tarczę raz na dobę) połączony z czerwoną skalą na tarczy i przyciskiem do ustawiania czasu na godz. 10. Kompozycję dopełniają duże cyfry arabskie odpowiadające indeksom godzinowym. Pokryto je specjalną mieszanką luminowy, która nie ma jednolitej barwy. Dzięki temu każdy z zegarków tworzących limitowaną serię jest inny i ma specyficzny, vintage’owy charakter.
Jak na lotnika przystało – wszystko jest proste i bardzo czytelne. O przeznaczeniu zegarka świadczy też sporej wielkości karbowana koronka.
Pasek wykonano z szerokiego, beżowego zamszu (łącznie z dużą podkładką). Od jego wewnętrznej strony wytłoczono napis „Zenith Flying Instruments” oraz historyczne logo marki.
Wspomniany wcześniej mechanizm osłania pełny, zdobiony dekiel. Wybito na nim wizerunek Orville’a Wrighta na pokładzie samolotu „Flyer” oraz jego brata Wilbura biegnącego po plaży Kitty Hawk 17 grudnia 1903 roku. Użyty kaliber zapewnia rezerwę chodu na poziomie 50h i pracuje z częstotliwością 28.800 wahnięć/h. Wahnik ozdobiono wzorem Côtes de Genève.
Czasomierz będzie limitowany do 1903 egzemplarzy, co stanowi nawiązanie do roku, w którym wykonano pierwszy lot. O samym wyczynie braci Wright możecie przeczytać TUTAJ.