Historia marki Eterna

Ciągłe poszukiwanie nowych możliwości jest głęboko zakorzenione w historii Eterny. Powstanie firmy było związane z chęcią stworzenia czegoś całkowicie nowego. W połowie XIX wieku, mieszkańcy miasta Grenchen znajdującego się w północno-zachodniej części Szwajcarii, u podnóża Gór Jura, byli zmuszeni do znalezienia konkretnego sposobu na to, by sprowadzić przemysł do swego regionu, zdominowanego dotychczas przez rolnictwo. 7 listopada 1856 roku fizyk, dr Josef Girard oraz nauczyciel Urs Schild założyli firmę nazwaną Dr. Girard & Schild w celu produkcji mechanizmów zegarkowych. Takie były początki Eterny.
Mimo to plany Ursa Schilda związane z firmą znacznie wykraczały poza produkcję jedynie mechanizmów. Jego wizja i upór były siłą napędową, która przekształciła firmę w manufakturę produkującą kompletne zegarki. W roku 1876 pierwszy taki zegarek opuścił fabrykę. To wydarzenie było pierwszym spośród wielu kroków milowych, które sprawiły, że Eterna wciąż znajduje się na czele rozwoju branży zegarmistrzowskiej.
Kamienie milowe w historii Eterny:

1914 – Zegarki naręczne były wciąż czymś na kształt ciekawostki, gdy Eterna zaprezentowała pierwsze przełomowe rozwiązanie w swej historii: podczas wystawy w Bernie, firma przedstawiła pierwszy na świecie zegarek naręczny z alarmem (tę techniczną rewolucję Eterna opatentowała już w roku 1908).
1926 – Na rynku pojawił się pierwszy zegarek w zapalniczce papierosowej. Każde użycie zapalniczki nakręcało zegarek.

1930 – Eterna wyróżniła się tworząc najmniejszy, seryjnie produkowany zegarek w kopercie typu bagietkowego. To wydarzenie udowodniło, że moda i postęp technologiczny nie muszą się wykluczać. Nowy produkt Eterny cieszył się niezwykłą popularnością wśród pań.
1931 – Na rynek trafia pierwszy zegarek z alarmem, z 8 dniową rezerwą chodu.
1932 – Firma dzieli się na dwa przedsiębiorstwa: ETA SA (produkująca mechanizmy zegarkowe) oraz Eterna SA (zajmująca się zegarkami).
1947 – Thor Heyerdahl wyrusza w swoją legendarną ekspedycję Kon-Tiki wykorzystując do pomiaru czasu niezawodne zegarki firmy Eterna. Dzisiaj nazwa Kon-Tiki jest przypisana do sportowej linii zegarków Eterny.

1948 – Pięć niewielkich kulek staje się światowym standardem: Eterna wpisała się do historii zegarmistrzostwa tworząc legendarny mechanizm Eterna-Matic, w którym łożysko kulowe zmniejszające tarcie zostało wykorzystane przy wahniku. Takie rozwiązanie wciąż pozostaje standardem w mechanizmach z naciągiem automatycznym, a pięć kulek stało się logiem Eterny.
1956 – Eterna świętuje setną rocznicę założenia poprzez stworzenie niezwykle płaskiego zegarka z automatycznym naciągiem nazwanego Centenaire. Ten czasomierz stał się hitem sprzedaży firmy, a reklamował go światowej sławy wiolonczelista Yehudi Menuhin.

1958 – Na rynku pojawia się pierwszy seryjnie produkowany zegarek sportowy Eterna-Matic Kon Tiki. Do kolekcji dołącza także Eterna-Matic Golden Heart. Czasomierz ten był wyposażony w najmniejszy w owym czasie mechanizm automatyczny i złoty wahnik. Zegarek zdobył serca wielu kobiet, między innymi samej Giny Lollobrigidy i Brigitte Bardot.
1962 – Eterna prezentuje zegarek Eterna-Matic 3000, będący najbardziej płaskim męskim zegarkiem naręcznym tego okresu. Pomimo posiadania automatycznego naciągu i daty mierzył zaledwie 3,6 mm wysokości.

1970 – Pojawia się Eterna Sonic -pierwszy zegarek elektroniczny firmy.
1976 – Eterna Royal Quartz Kon Tiki z datownikiem i wodoszczelnością do 100m, zostaje najcieńszym zegarkiem kwarcowym na świecie.
1979 – Eterna Linea Quartz Squelette przy grubości 1.5 mm zostaje najcieńszym zegarkiem kwarcowym jaki kiedykolwiek wyprodukowano.

1980 – Eterna po raz kolejny zadziwia świat produkując zegarek o wysokości zalewie 0.98mm (wraz z kopertą). Dzięki temu wyczynowi firma otrzymuje nagrodę Grand Prix de l`Excellence Europeenne.
1981 – Na rynek trafia Eterna CXXV .
1986 – Eterna tworzy model Galaxis – “Poetry in blue”, który ma konkurować na rynku luksusowych zegarków biżuteryjnych.

1994 – Do kolekcji powracają zegarki sportowe z linii Kon-Tiki.
1995 – F.A. Porsche przejmuje Eterna SA. Na rynek trafiają modele Pininfarina, 1935 i Art Deco.
2004 – Na wystawie BaselWorld zaprezentowany zostaje rewolucyjny zegarek Porsche Design “Indicator”, chronograf z mechaniczno-cyfrowym wskazaniem pomiaru czasu.

2007 – Swą premierę ma nowy mechanizm Eterny 3800 w którym wykorzystano ceramiczne łożyska, dzięki czemu jeszcze bardziej zmniejszono siłę tarcia działającą na elementy mechanizmu i ponownie wyznaczono nowe standardy zegarmistrzostwa.
tłumaczenie i opracowanie: Patryk Kozak