Eterna KonTiki Bronze Manufacture – Basel 2017 [dostępność, cena]

70 lat po legendarnej ekspedycji Thora Heyerdahla manufaktura Eterna przygotowała rocznicowy model nurka z własnym mechanizmem i kopertą ze szczotkowanego brązu.

Thor Heyerdhal, norweski etnograf i podróżnik, ma dla Eterny znaczenie podobne do tego, co Buzz Aldrin dla Omegi i Steve McQueen dla TAG Heuera. Jego wyprawa tratwą o wdzięcznym imieniu „Kon-Tiki” przeszła do historii podróżnictwa, a że na nadgarstku miał ze sobą zegarek Eterna, swój kawałek uszczknęła i zegarkowa marka. Tratwa wypłynęła na wody Oceanu Spokojnego 28 kwietnia roku 1947, czyli dokładnie 70 lat temu. Jubileusze – zwłaszcza te okrągłe – świętować wypada. KonTiki Bronze Manufacture nawiązuje właśnie do tego wydarzenia.

Brąz we współczesnym zegarmistrzostwie zyskuje coraz większą popularność, choć materiałem nowym nie jest. Ponieważ kojarzy się automatycznie morzem i nurkowaniem, najczęściej trafia do diverów. Limitowana Eterna KonTiki ma zrobioną z tego nie korodującego metalu kopertę, bezel, dużą koronkę (z logo) i klamerkę paska. Całość ma spore 44mm średnicy i 14.05mm grubości. W bezelu zamocowano ceramiczną wkładkę z podziałką dekompresyjną. Jak na nurka przystało, zegarek zamocowany jest na wodoodpornym pasku, który zrobiono z brązowej, impregnowanej skóry, z pętelkami z białej nici przy uszach.

Eterna KonTiki Bronze Manufacture
Eterna KonTiki Bronze Manufacture

Po szafirowym szkłem z antyrefleksem Eterna zamknęła czarny (choć wygląda na szary) cyferblat ze strukturą przypominającą granit. Nałożono na niego trójkątne indeksy godzinowe z luminową, pozłacane wskazówki i logo, wkomponowane w największy indeks na godz.12.

Napędem zegarka jest manufakturowy kaliber 3902A. Mechanizm powstaje w należącej do marki fabryce w Grenchen, jako jeden z serii kalibrów z licznymi możliwościami rozbudowy o komplikacje (więcej TUTAJ). Ta konkretna konstrukcja ma 65h rezerwy chodu, balans taktowany na 28.800A/h, 30 kamieni i łożyskowany kulkowo wahnik automatycznego naciągu.

Eterna kaliber 3902A
Eterna kaliber 3902A

Powstanie 300 egzemplarzy KonTiki Bronze Manufakture, każdy za 2.690EUR (~11.550PLN). Premierę przewidziano na Baselworld 2017.