ETERNA Calibre 39

Manufaktura Eterna wraca jako poważny gracz szwajcarskiej branży zegarmistrzowskiej z nową rodziną własnych kalibrów mechanicznych.

Eterna to jedna z tych szwajcarskich marek zegarkowych, które na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat przeszła prawdziwą karuzelę nastrojów i emocji – od poważnego i szanowanego zegarmistrzostwa, przez etapy zastoju i względnego zapomnienia po współczesne odrodzenie pod nowym kierownictwem i właścicielem. Oznaką tego najbardziej współczesnego etapu w historii marki był system Spherodrive (rok 2006) – specjalne, kulkowe łożyskowanie bębnów sprężyny naciągowej, znacznie poprawiające ich właściwości mechaniczne. Rzeczony Spherodrive zadebiutował następnie w beczułkowatym modelu Madison Eight-Days z manualnie nakręcanym kalibrem 3510 i pokaźną, 8-dniową rezerwą chodu. Jak się okazuje, już wtedy zegarmistrzowie Eterny pracowali nad kolejnym, własnym mechanizmem, który miał mocno zrewolucjonizować pozycję i możliwości marki. Ten kaliber to „39”.

Calibre 39
Calibre 39

Nowa konstrukcja Eterny to de facto bazowy kaliber (opatrzony numerem 39) który spełnia trzy kryteria, które przyświecały jego stworzeniu. Po pierwsze pozwoli na w pełni przemysłową produkcję odpowiednich ilości mechanizmów. Po drugie umożliwił zaprojektowanie chronografu tri-compax z trzema licznikami na godz. 3, 6 i 9. Po trzecie jego modułowa konstrukcja i bardzo prosty system modyfikacji daje możliwość, według marki, stworzenia w sumie 88(!) różnych kalibrów mechanicznych, zarówno z manualnym jak i automatycznym naciągiem.

Calibre 39 (baza i chronograf)
Calibre 39 (baza i chronograf)

Podstawowe dane kalibru bazowego to także spore 68h rezerwy, chronometryczne wartości chodu, technologia Spherodrive i całkiem ładne wykończenie na czele z pasami genewskimi i termicznie niebieszczonymi śrubkami. Chronograf natomiast wyposażony będzie w koło kolumnowe i flyback. Wszystko Swiss Made z 70% komponentów wytwarzanych w obrębie miasta Grenchen – siedziby manufaktury.

Źródło: Eterna
Opracowanie: Łukasz Doskocz