BASEL 2010: ETERNA Madison Eight-Days

Szwajcarska manufaktura ETERNA zaprezentowała właśnie najnowsze dzieło swoich zegarmistrzów – model Madison Eight-Days wyposażony w stworzony we własnych warsztatach mechanizm Eterna Spherodrive z 8-dniową rezerwą chodu.

Założona w 1856 w Grenchen manufaktura zegarmistrzowska ETERNA to uznany członek szwajcarskiej branży. Marka, od ponad półtora wieku tworząca wyjątkowe zegarki mechaniczne z nierzadko pionierskimi rozwiązaniami, na tegoroczne targi BASELWORLD przygotowała kolejne piękne, klasyczne, a jednocześnie technologicznie zaawansowane i nowoczesne zegarmistrzowskie dzieło – czasomierz Madison Eight-Days.

foto: Eterna
foto: Eterna

Bazując na długoletnich doświadczeniach w tworzeniu i produkowaniu precyzyjnych, spełniających najwyższe standardy mechanizmów, zegarmistrzowie ETERNY przygotowali na ten rok model, w którym zastosowano przedstawione w 2009 roku rozwiązanie nazwane Spherodrive. Określenie to odnosi się do nowatorskiego sposobu konstrukcji bębnów sprężyny obracających się na łożyskach kulkowych.

foto: Eterna
foto: Eterna

Zastosowane w napędzającym zegarek kalibrze Eterna 3510 z naciągiem ręcznym rozwiązanie gwarantuje zwiększoną żywotność, dokładność i niezawodność tego elementu mechanizmu zegarka. Połączone ze sobą dwa bębny sprężyny dzięki rozwiązaniu Spherodrive eliminują praktycznie jakiekolwiek tarcie i co za tym idzie, zużywanie się elementów normalnie narażonych na znaczne naprężenia i tarcie. Wykonane z tlenku cyrkonu kulki łożysk nie wymagają smarowania, a co ważniejsze, są praktycznie odporne na jakiekolwiek zużycie. Dodatkowo serwisowanie takich łożysk jest znacznie prostsze, niż w wypadku łożysk standardowych.

Gwarantujący 192 godziny nieprzerwanej pracy (przy pełnym naciągu) mechanizm Eterna 3510 pracuje na 22 kamieniach z częstotliwością 28.800 wahnięć/h. Oprócz wspomnianego rozwiązania Spherodrive (w sumie w mechanizmie umieszczono 7 łożysk kulkowych) kaliber wyposażony jest w glucydurowy balans oraz wskazanie dużej daty(duże okienko datownika). Posiada oczywiście również podstawowe funkcje, czyli centralne wskazanie godzin, minut i sekund, oraz wskaźnik rezerwy chodu umieszczony na tarczy między godziną 7 a 8.

foto: Eterna
foto: Eterna

Stalowa, mierząca 53.3×38.5×13.25mm, beczułkowata koperta z szafirowym szkłem skrywać będzie 3 warianty kolorystyczne gliszowanej tarczy: srebrny, szary lub czarny. Sama polerowana koperta została eleganacko wykończona dekoracyjnym wzorem na jej bokach. Na godzinie 10 umieszczono przycisk do szybkiej korekty datownika – ukłon w stronę osób często zmieniających strefy czasowe. W zależności od wariantu kolorystycznego, zegarek dostępny będzie na pasku ze skóry aligatora w kolorze brązowym, szarym lub czarnym.

Informacje techniczne

Mechanizm:

Eterna 3510 z naciągiem ręcznym; 192h rezerwy chodu; 28.800 wahnięć/h; 22 kamienie; 7 łożysk kulkowych; podwójny bęben sprężyny
Funkcje:
wskazanie godzin, minut, sekund ; duża data; wskazanie rezerwy chodu
Koperta:
53.3×38.5×13.25mm; wykonana ze stali
Dekiel:
stalowy, przeszklony szafirowym szkłem
Tarcza:
srebrna, szara, czarna
Szkiełko:
szafirowe
Wodoszczelność:
30m (3 bar)
Pasek:
ze skóry aligatora w kolorze brązowym, szarym lub czarnym
Limitacja:

Numer referencyjny:
7720.41.13.1229 – wersja ze srebrną tarczą
7720.41.53.1231 – wersja z szarą tarczą
7720.41.43.1228 – wersja z czarną tarczą

źródło: ETERNA
tłumaczenie i opracowanie: Łukasz Doskocz