Eterna Granges 1856 [dostępność, ceny]

Nowa kolekcja zegarków Eterna swoją nazwą nawiązuje do daty i miejsca związanego z początkami firmy. Tworzą ją dostępne w kilku wersjach kolorystycznych klasyczne modele zasilane przez manufakturowy kaliber automatyczny.

Dzieje Eterny – opisane przez nas TUTAJ – to liczne upadki i wzloty. Firma wsławiła się zastosowaniem łożyskowanego pięcioma kulkami wahnika (stąd logotyp marki), ale znana jest przede wszystkim jako eks-właściciel ETY – największego obecnie producenta szwajcarskich mechanizmów. Po wielu latach mozolnych prac wygląda na to, że historia zatacza koło. Eterna ponownie wytwarza in-house’owe werki i dostarcza je dla coraz większej ilości firm zewnętrznych. Jednym z manufakturowych kalibrów jest 3030, uznawany za jedną z najcieńszych konstrukcji z automatycznym naciągiem i dużą datą. To właśnie on zasili nową rodzinę czasomierzy.

Eterna Granges 1856
Eterna Granges 1856

Kolekcja Eterna Granges 1856 to modele z czarną, niebieską, szampańską lub srebrną tarczą. Część z nich dostępna będzie z arabskimi cyframi pełniącymi rolę indeksów (12,6 i 9), a część z cyframi rzymskimi. W każdym z przypadków kupujący zdecyduje, czy chce zegarek na skórzanym pasku, czy też na stalowej bransolecie.

Eterna Granges 1856
Eterna Granges 1856

Stalowe, częściowo polerowane, częściowo szczotkowane koperty nowych Etern otrzymały średnicę 42mm (szczerze mówiąc, przy tak klasycznych zegarkach aż prosiłoby się o zejście do 39-40mm) i klasę wodoszczelności 50m. We wnętrzu koperty zamknięto wspomniany wcześniej werk o numerze 3030 z 48-godzinną rezerwą chodu. Mechanizm jest lekko wypukły, co wymusiło m.in. zastosowanie specjalnej konstrukcji (również wypukłej) dysków daty.

Eterna Granges 1856
Eterna Granges 1856

Wypukła jest również chroniona przez szafirowe szkiełko, ozdobiona szlifem słonecznym tarcza zegarka. Taki ruch wymusił zastosowanie lekko zakrzywionych wskazówek, ale i sprawił, że na powierzchni cyferblatu ładnie załamuje się światło.

Eterna Granges 1856
Eterna Granges 1856

Zegarek – dostępny m.in. przez stronę eterna.com – na skórzanym pasku wyceniono na 4.900CHF (~19.600PLN), natomiast na bransolecie na 5.100CHF (~20.400PLN). W ramach bonusu, kupujący może zlecić grawer dekla.