Basel 2016: Eterna Super KonTiki Chronograph [ceny]

Korzystając ze swoich rosnących, manufakturowych możliwości Eterna pokaże na tegorocznym Baselworld nurkowy model Super KonTiki w wersji z własnym, automatycznym chronografem flyback.

Kilka (nawet kilkanaście) ostatnich lat było dla manufaktury Eterna okresem wzlotów i upadków, ale od pewnego czasu daje się zauważyć obiecująca stabilizację. Już rok temu w Bazylei widzieliśmy pierwsze tego stanu owoce, na czele z początkiem serii manufakturowych kalibrów 39 (więcej o tym TUTAJ) i inspirowaną stylem vintage (jakżeby inaczej) serią Super KonTiki (opis i zdjęcia live TUTAJ). Jedynie kwestią czasu pozostawało, jak szybko będzie rozwijała się rodzina manufakturowych mechanizmów made-by-Eterna – i swego rodzaju odpowiedź na to pytanie dostaniemy już niebawem. Do bazowego mechanizmu automatycznego Callibre 39 dołożono komplikację stopera z kołem kolumnowym i powracającą sekundą.

kaliber 3916A
kaliber 3916A

Powstały w ten prosty sposób kaliber 3916A ma 65h rezerwy chodu i 4-Hercowy balans oraz – poza wspomnianym już chronografem flyback – datę. Wedle zapewnień marki 70% części werku powstaje w fabryce w Grenchen. Tam też aplikowane są raczej skromne dekoracje pokroju niebieskich śrubek i wypolerowanych, stalowych części.

Eterna Super KonTiki Chronograph
Eterna Super KonTiki Chronograph

3916A premierowo trafi do sportowego modelu Super KonTiki Chronograph. Jego koperta to stalowa, beczułkowata konstrukcja o mocno masywnych gabarytach: 45mm średnicy (prawie 51mm z uszami) i 16.05mm grubości. WR określono na poziomie 200m. Kopertę od góry wieńczy czarny, obrotowy bezel z podziałką minutową, a od spodu pełny dekiel. Czarny cyferblat ma dwie małe, srebrne tarcze – sekundnika i licznika minutowego – plus okienko daty na godz.6. Do tego dołożono pokaźną ilość luminowy wypełniającej trójkątne indeksy godzinowe i dwie wskazówki.

Eterna Super KonTiki Chronograph
Eterna Super KonTiki Chronograph

Do sprzedaży Super KonTiki Chrono trafi w opcji z gumowym, czarnym paskiem albo plecioną ze stali bransoletą mesh. Za pierwszy wariant zapłacić trzeba 4.650EUR (~20.100PLN). Za bransoletę 200EUR więcej.

O historii Eterny i genezie modeli z linii KonTiki możecie przeczytać więcej TUTAJ.