Eterna 1948 For Him Réveil [zdjęcia live, dostępność, cena]

Każde kolejne targi Baselworld maja swoich głównych i cichych bohaterów. O jednych mówi się tygodniami, inni – jak nowa Eterna Reveil z mechanicznym alarmem – przechodzą w sumie niezauważone.

Zważywszy, że w Bazylei swoją premierę ma pewnie kilkaset (jeśli nie tysięcy) nowych czasomierzy, nie można się temu stanowi rzeczy dziwić. Są premiery, takie jak choćby tegoroczna Daytona, które całkowicie zdominowały targowe dyskusje i relacje praktycznie wszystkich zegarkowych mediów. Są i takie, których nie zauważa prawie nikt, choć w kuluarach o nich głośno. Dokładnie tak było z Eterną 1948 Reveil – limitowanym do jedynie 70 egzemplarzy zegarku z linii Heritage.

Eterna 1948 For Him Réveil
Eterna 1948 For Him Réveil

Jest kilka aspektów, za które można docenić nową referencję Eterny, ale wiodącym z punktu widzenia pasjonatów z pewnością będzie mechanizm. Z tego co podaje marka, gdzieś w zakurzonych magazynach znaleziono 70 sztuk ręcznie nakręcanego kalibru AS 1475 z mechanicznym alarmem. Werk ma 46h rezerwy chodu i dwie koronki – jedną do regulowania i nakręcania alarmu, drugą do obsługi wskazania czasu. Brak bliższych detali dotyczących pochodzenia i parametrów kalibru. Wiadomo natomiast, że znaleziono ich dokładnie tyle, ile będzie zegarków – i ani jednej sztuki więcej.

Do klasycznego mechanizmu Eterna dopasowała klasyczny design, mocno inspirowany stylistyką vintage. Stalowa koperta z polerowanymi i satynowanymi wykończeniami ma 40mm średnicy i 12.41mm grubości. Czarny, prosty, skórzany pasek zamontowano w uszach o formie tzw. „kraba”.

Eterna 1948 For Him Réveil
Eterna 1948 For Him Réveil

Zamknięta pod szafirowym szkiełkiem tarcza ma kolor skorupki jaja (kremowo-beżowy), namalowane ciemnoszare indeksy z brązowymi obwódkami i zestaw czarnych wskazówek. Jedną z nich zakończono sporym, czerwonym grotem i to właśnie ona wskazuje czas aktywacji alarmu, który odpowiednio nakręcony, wybrzmiewać będzie – całkiem głośno – przez 12s. O właściwy rezonans dźwięku dba także pełny, stalowy dekiel.

Mając na uwadze skromną ilość przygotowanych egzemplarzy, ciekawy mechanizm oraz ładną stylistykę, Eterna 1948 For Him Reveil z ceną 4.900CHF (~19.600PLN) powinna sprzedać się praktycznie od ręki.

Eterna 1948 For Him Réveil
Eterna 1948 For Him Réveil