Zegarek Roku 2017 – zwycięzcy

Po burzliwych debatach, zaciętym głosowaniu i merytorycznej dyskusji, jury tegorocznego „Zegarka Roku” wybrało – przed Wami najciekawsze zegarkowe debiuty minionych 12 miesięcy.

Zegarek Roku wybieramy na ch24.pl już po raz 8. – i za każdym razem proces ten jest coraz trudniejszy. Nie wiem, czy to tym razem zasługa aż 60 nominowanych czasomierzy, sytuacji branży, czy może ewoluującego gustu, który każe nam jeszcze bardziej skrupulatnie i z rozwagą przyglądać się konkurentom. 1 września ogłosiliśmy listę wszystkich wyłonionych drogą głosowania nominacji w 6. konkursowych kategoriach: zegarek klasyczny, sportowy, z komplikacjami, damski oraz innowacje i zegarek do 10.000PLN.

Zegarek Publiczności – Wybór Internautów

Swojego wyboru dokonaliście także Wy – nasi czytelnicy, głosujący w kategorii „Wybór Internautów”. Zarejestrowaliśmy rekordowe ponad 12.000(!) głosów. Walka do końca była zacięta, ale ostatecznym triumfatorem okazała się zegarkowa klasyka – Tissot Heritage 1948chronograf inspirowany chlubną historią szwajcarskiej marki. Model powstał na bazie muzealnego eksponatu z 1948 roku i swą atrakcyjną ceną skusi pewnie niejednego z Was.

Tissot Heritage 1948
Tissot Heritage 1948

Grand Prix Zegarka Roku (oficjalny tytuł naszym zdaniem najlepszego zegarka 2017) oraz Nagrodę Specjalną Jury przyznamy podczas finałowej gali 19 października, a teraz przed Wami laureaci wszystkich (poza wspomnianą dwójką) konkursowych kategorii.


Zegarek Klasyczny

Dziesiątka nominowanych klasyków pokazała, jak szerokie może być spektrum komplikacji użytych w zegarku o tradycyjnym, garniturowym wręcz charakterze. W zestawieniu znalazły się dwa chronografy, model z fazami Księżyca, superpłaski automat, remontoire (wychwyt stałej siły) i klasyczny minimalizm. Wygrała odrobina zegarmistrzowskiego romantyzmu zamknięta w złotej kopercie modelu Slim d’Hermes L’Heure Impatiente. Przypomnienie nadchodzącego spotkania, biznesowej kolacji albo randki z ukochaną – to wszystko zapewni oryginalny system zaimplementowany w mechanice Hermesa.

Slim d’Hermes L’Heure Impatiente
Slim d’Hermes L’Heure Impatiente

Zegarek Sportowy

Z definicji to pewnie dla każdego z Was coś innego. My w dziesiątce nominowanych zegarków zawarliśmy pełen przekrój czasomierzy, które śmiało można uznać za idealne na co dzień (choć pewnie do zupełnie różnych rodzajów aktywności). Zwycięzca – Jaeger-LeCoultre Master Control Chronograph – furorę zrobił już na genewskim SIHH. Choć z pozoru to pewnie najbardziej klasyczna propozycja w całym zestawieniu – ma w sobie dużo luźnego charakteru, sportową z zasady komplikację i urok zegarka, który chciałoby się nosić bez przerwy.

Jaeger-LeCoultre Master Control Chronograph
Jaeger-LeCoultre Master Control Chronograph

Zegarek z Komplikacjami

Wielkie komplikacje są dla zegarkowych pasjonatów tym, co sportowe auta dla pasjonatów motoryzacji i uszyty na londyńskiej Savile Row garnitur dla eleganckiego gentlemana. Trudno w tej kategorii zaskoczyć czymś zupełnie świeżym, ale w komplikacjach nie o rewolucję chodzi. Greubel Forsey Grande Sonnerie według wielu ekspertów jest repetycją niemal doskonałą, z krystalicznie czystym dźwiękiem i zaawansowanym technicznie mechanizmem prosto spod ręki zegarmistrzów marki, która dotychczas kojarzyła się głównie z tourbillonem (odmienianym przez wszelkie możliwe zegarmistrzowskie przypadki).

Greubel Forsey Grande Sonnerie
Greubel Forsey Grande Sonnerie

Zegarek Damski

Jeden rzut oka na 10 nominowanych zegarków wystarczy by zauważyć, jak ewoluują damskie czasomierze i jak ważną rolę odgrywa jakość, wzornictwo i klasowa mechanika. Audemars Piguet Royal Oak Frosted Gold wygląda może jak klasyczna, męska wersja tego kultowego modelu, ale specjalna technika, jaką ozdobiono złotą kopertę i bransoletę daje w rezultacie zupełnie nowy zegarek i nowe odczucia estetyczne.

Audemars Piguet Royal Oak Frosted Gold
Audemars Piguet Royal Oak Frosted Gold

Innowacje w Zegarmistrzostwie

Są tacy, którzy nieustannie podkreślają, że zegarkowy świat naprzód pchać mogą tylko odważne i bezkompromisowe innowacje. Choć większość znanych i używanych dzisiaj rozwiązań pochodzi sprzed wieków, najtęższe zegarmistrzowskie umysły nie ustają w rewolucjonizowaniu ich podstaw. I choć zwykle lepsze jest wrogiem dobrego, Singer Reimagined udowodnił, że chcieć to móc. Do spółki ze studiem Agenhor (Jean-Marca Wiederrechta) twórca customowych Porsche 911 stworzył chronograf, który wywraca do góry nogami przeciętne wyobrażenie o mechanicznym stoperze na nadgarstek. Robi to dodatkowo w estetyce lat 70. – złotej ery zegarkowego designu.

Singer Track 1
Singer Track 1

Zegarek do 10.000PLN

Zegarek za relatywnie niewielkie pieniądze od początku jest kategorią, która wzbudza największe emocje i oczekiwania. Pokazanie szalonego, skomplikowanego arcydzieła jest bowiem niczym w porównaniu do zaprojektowania zegarka, który wyróżni się na tle konkurencji, a przy tym zaoferuje dobrą jakość za niewygórowaną cenę. Od lat znakomicie robi to Longines, zaś tegoroczny Heritage 1945 jest tego kolejnym, znakomitym przykładem. Za czasomierzem stoi ciekawa historia, minimalistyczny design i masa charakteru – a to warte każdej wydanej złotówki.

Longines Heritage 1945
Longines Heritage 1945

Finał tegorocznego Zegarka Roku już w październiku. Statuetki powędrują w ręce zwycięskich manufaktur tradycyjnie już w gościnnych wnętrzach Pałacu Sobańskich, siedziby Klubu Polskiej Rady Biznesu. Partnerami wydarzenia są: Porsche Polska, firma Jura, Klub Miłośników Zegarów i Zegarków oraz butikowy hotel H15. Patronem medialnym został magazyn Men’s Health.

Zapraszamy na oficjalną stronę Zegarka Roku – TUTAJ.

Relację z gali finałowej będziecie mogli śledzić Live na naszym Instagramie, a pełna relację znajdziecie wkrótce na CH24.PL.