
SIHH 2016: Montblanc TimeWalker ExoTourbillon Minute Chronograph [cena]
Do linii TimeWalker po raz pierwszy dołączył model z opatentowanym przez firmę Montblanc ExoTourbillonem. Limitowany do 100 egzemplarzy zegarek doposażono dodatkowo w chronograf typu monopusher.
TimeWalker to sportowo-casualowa część oferty Montblanca. Zegarki sygnowane tą nazwą na ogół charakteryzuje wykorzystanie nowoczesnych materiałów połączone z technicznym wyglądem. Za przykład może posłużyć testowany przez nas TimeWalker Extreme Chronograph DLC. Nie inaczej jest tytułowym czasomierzem – 44mm, czarna koperta powstała z tytanu, włókna węglowego i DLC (diamond-like carbon). Taki mariaż gwarantuje zarówno niewielką wagę, jak i dużą odporność np. na zarysowania.

Clou zegarka stanowi opatentowany przez Montblanca ExoTourbillon, do tej pory znany głównie z kolekcji Heritage Chronométrie. Pisaliśmy o nim TUTAJ, ale przypomnę że exo w nazwie to z greckiego „na zewnątrz” i odnosi się do balansu, który został tu umieszczony poza klatką. Rozwiązanie takie pozwala na zmniejszenie powierzchni klatki i jej wagi, a tym samym zapotrzebowania na energię (około 30% w stosunku do tradycyjnego tourbillonu). Umieszczenie balansu na zewnątrz całej, obracającej się konstrukcji niweluje ponadto wpływ bezwładności klatki, a zatem wpływa pozytywnie na precyzję chodu.
Koncepcja Montblanca pozwoliła na dodanie funkcji stop-sekundy, dzięki której można precyzyjnie ustawić czas – odciągnięcie koronki powoduje natychmiastowe zablokowanie wirującego balansu. Przestawienie koronki w kolejną pozycję daje z kolei możliwość zmiany ustawień wskazówki godzinowej w skokach co jedną godzinę zarówno do przodu jak i do tyłu.
Wspomniane funkcje połączono dodatkowo z chronografem z kołem kolumnowym obsługiwanym jednym, zintegrowanym z koronką przyciskiem. Energia potrzebna do obsługi wszystkich komplikacji gromadzona jest w dwóch bębnach sprężyny automatycznego mechanizmu MB R230. Werk pracuje z częstotliwością 3Hz, jego płytę główną ozdobiono groszkowaniem, a mostki pasami genewskimi. Od strony tarczy, układ poszczególnych elementów przywodzi na myśl znaną kolekcję stoperów firmy Montblanc tj. Nicolas Rieussec. Każdy ze 100 egzemplarzy przeszedł trwające 500 godzin testy, których zadaniem jest – jak zapewnia producent – imitowanie występujących w życiu codziennym sytuacji.

Wspomniana na początku koperta zegarka składa się z kilku części – m.in. pokrytego czarnym DLC bezela wykonanego z piaskowanego tytanu oraz części wykonanej z kilkudziesięciu warstw włókna węglowego połączonych ze sobą w wysokiej temperaturze i pod naciskiem 10 ton sztuczną żywicą. Nie zapomniano również o jednym ze znaków rozpoznawczych kolekcji TimeWalker – szkieletowanych uszach. Pod frontowym, szafirowym szkiełkiem zamknięto czarną tarczę. Z jej górnej części można odczytać czas oraz datę, natomiast na dolnej połowie umieszczono dwie „półtarczki” odpowiedzialne za wskazania stopera (sekundy i minuty) oraz ExoTourbillon.
Zegarek dostępny będzie na czarnym pasku ze skóry aligatora z czerwonymi przeszyciami. Za jeden ze 100 egzemplarzy trzeba będzie zapłacić około 40.000USD (~160.000PLN).