Oris ProDiver Dive Control Limited Edition [dostępność, cena]

Czarny ProDiver z żółtymi akcentami to propozycja dla miłośników prawdziwych głębin. Zegarek o klasie wodoszczelności 1000 metrów wyposażono w opatentowany przez Orisa sposób blokady obrotowego bezela nurkowego – Rotation Safety System.

Model Dive Control powstał we współpracy z Romanem Frischknechtem – komercyjnym nurkiem głębinowym ze Szwajcarii. Jak informuje Oris, to właśnie ta kooperacja pozwoliła w przeszłości na stworzenie RSS (Rotation Safety System), czyli rozwiązania blokującego bezel przed przypadkowym przestawieniem, wykorzystywanego przez firmę w zegarkach nurkowych z kolekcji ProDiver. Aby zmienić ustawienie bezela, należy złapać za otaczające go, gumowe elementy, a następnie unieść do góry. Pomiędzy nim, a kopertą pojawi się wówczas żółty ring (widoczny na zdjęciu powyżej). Teraz wystarczy obrócić bezel w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek i ustawić w preferowanej pozycji, a następnie ponownie docisnąć go do koperty. Proste i skuteczne.

Oris ProDiver Dive Control Limited Edition
Oris ProDiver Dive Control Limited Edition

ProDiver Dive Control Limited Edition to kawał zegara. Koperta mierzy potężne 51 mm (!) i aby nie była przesadnie ciężka, wykonano ją z tytanu pokrytego warstwą czarnego DLC (zwiększa odporność na zarysowania). W ciemnej bryle znajdziemy liczne żółte akcenty np. wskazówki, część skali chronografu, elementy przycisków stopera czy część podziałki w ceramicznej wkładce bezela. Kolor wybrano ze względu na lepszą widoczność pod powierzchnią wody.

Czarny cyferblat zdobi wzór przypominający fale, a widoczne na nim tarczki to mała sekunda (godz. 9) oraz liczniki obsługiwanego dokręcanymi przyciskami chronografu (minutowy i godzinowy). Odczyty wskazań ułatwić ma luminowa, której nie żałowano we wskazówkach i nakładanych indeksach godzinowych.

Oris ProDiver Dive Control Limited Edition
Oris ProDiver Dive Control Limited Edition

Zegarek otrzymał klasę wodoszczelności 1000 m (chociaż przetestowano dla 125 atmosfer) i niezbędny w tego typu modelach zawór helowy (automatyczny).

Oris ProDiver Dive Control Limited Edition
Oris ProDiver Dive Control Limited Edition

Za napęd limitowanego do 500 egzemplarzy Orisa posłuży automatyczny kaliber 774 (na bazie Sellity SW500). Po pełnym „naładowaniu” czerwonym rotorem jest w stanie pracować przez 48h. W komplecie znajdą się dwa gumowe paski – czarny i żółty – oraz narzędzie do ich wymiany. Cena za jeden egzemplarz to 4 850 CHF (~18 500 PLN).

Oris ProDiver Dive Control

Producent Oris
Nazwa modelu ProDiver Dive Control
Ref. 01 774 7727 7784
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Cal. 774
Rezerwa chodu (h) 48
Tarcza czarna
Koperta tytan z powłoką DLC
Średnica (mm) 51
Wodoszczelność inna
Pasek gumowy
Limitacja 500