Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition [dostępność, cena]

Dokładnie 50 lat temu amerykańscy astronauci wylądowali na Księżycu wykonując „jeden mały krok dla człowieka i jeden wielki krok dla ludzkości”. Na rękach mieli Speedmastery, i to Speedmasterem właśnie Omega świętuje ten wiekopomny moment w historii.

21 lipca 1969 roku oczy całego świata zwrócone były w niebo. Dosłownie, bo jak często wspomina George Clooney, ludzie albo siedzieli przed małymi, czarno-białym odbiornikami telewizyjnymi, albo wręcz bezpośrednio patrzyli w górę licząc, że dostrzegą coś na powierzchni Księżyca. Prom Apollo 11 wylądował na powierzchni naszego naturalnego satelity, a Neil Armstrong, a po nim Buzz Aldrin, jako pierwsi ludzie w naszej historii postawili stopę na jego powierzchni. Historia zapisała się wielkimi literami, nie tylko ta kosmiczna zresztą. Amerykanie udowodnili coś całemu światu, a szwajcarska Omega zaznaczyła chyba najważniejszy moment w swojej całej, długiej historii. Jak już doskonale wiecie, Aldrin i Armstrong mieli na rękawach swoich skafandrów zapięte Omegi Speedmaster. Ponieważ Armstrong swoją zostawił w lądowniku, to ta z przedramienia Aldrina była pierwszym zegarkiem na powierzchni Księżyca. Reszta jest historią, celebrowaną przez Omegę niezmiennie od tamtego lipcowego wieczoru.

Buzz Aldrin i Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition
Buzz Aldrin i Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition

By uhonorować tak wzniosły dla siebie i dla ludzkości moment, Omega przygotowała specjalną serię 1014 egzemplarzy Speedmastera w żółtym złocie i z bezelem w kolorze burgunda. Zegarki trafiły w starannie wyselekcjonowane ręce (w tym astronautów NASA oraz ówczesnego prezydenta i wiceprezydenta USA), a więcej o tej historii możecie przeczytać u naszych przyjaciół z Fratello Magazine TUTAJ. Model BA145.022 dzisiaj jest prawdziwym kolekcjonerskim rarytasem. Jego cena pewnie niebawem pójdzie jeszcze bardziej do góry, bo to ta właśnie referencja wybrana została na pierwszy z jubileuszowych modeli misji Apollo 11 50th Anniversary.

Nowy złoty Speedmaster to tylko z pozoru wierna reedycja oryginału, choć rzeczywiście podobieństwo jest łudzące.

Identyczne jak w kultowej wersji są gabaryty zegarka (42 mm średnicy), asymetryczna koperta ze zintegrowaną osłoną koronki oraz przycisków stopera po prawej stronie, bezel w kolorze burgunda ze skalą tachymetru i złota tarcza z czarnymi aplikacjami. I choć to wszystko wygląda podobnie, diabeł tkwi w detalach.

Buzz Aldrin i Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition
Buzz Aldrin i Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition

Koperta i bransoleta zegarka (5-rzędowa, taka jak w modelu vintage) zrobione są z nowego stopu żółtego złota. Stop nazwano moonshine gold, a jego barwa, bledsza niż standardowe żółte złoto, zainspirowana jest ponoć kolorem Księżyca na tle granatowego nieba. Osadzona w złotym bezelu wkładka ma kolor burgunda i wykonano ją z kolorowej ceramiki, ze skalą ze złota Ceragold. Złoty jest zamknięty pod szkłem cyferblat, z wyraźnym pionowym szczotkowaniem, nałożonym logo Omega, czarnymi aplikacjami i złotymi, wypolerowanymi ramkami indeksów, których środki wypełnia czarny onyks. Czarne wskazówki oryginału zastąpiono złotymi z czarną, lakierowaną wstawką.

Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition
Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition

BA145.022 z 1969 roku miał pełny, złoty dekiel ze specjalną dedykacją. Edycja 50th Anniversary ma  szafirowy dekiel z specjalnie wykonaną, niebiesko-czarną otoczką. Ważniejszy jest jednak kaliber pracujący pod spodem – nowa konstrukcja Omegi, kaliber 3861. Manualnie nakręcany mechanizm wyposażono, pierwszy raz w takiej wersji Speedmastera, w krzemowy włos balansu oraz wychwyt współosiowy Co-Axial. Mechanizm ma także certyfikat METAS (patrz TUTAJ).

kaliber 3861
kaliber 3861

Złoty Speedmaster Moonwatch Apollo 11 trafi do salonów Omegi już w lipcu, we wspomnianej liczbie 1014 numerowanych egzemplarzy. Specjalny zegarek dostarczony będzie w specjalnym pudełku z ceramicznymi ściankami i księżycowym wzorem. Za jeden egzemplarz przyszłym właścicielom przyjdzie zapłacić 131 900 PLN.

Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition jest pierwszym z jubileuszowych Speedmasterów, jakie zobaczymy w tym roku.

Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition
Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition

Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition

Producent Omega
Nazwa modelu Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu 3861
Tarcza złota
Koperta żółte złoto Moonshine
Średnica (mm) 42
Wodoszczelność 50m
Pasek bransoleta
Limitacja 1014
Cena (PLN) 131900