
IWC Da Vinci Chronograph Edition „Laureus” – SIHH 2017 [zdjęcia live, cena]
Manufaktura z Schaffhausen od 11 lat pielęgnuje tradycję tworzenia modeli dedykowanych charytatywnej fundacji „Laureus Sport For Good Foundation”. Ostatni w serii jest chronograf Da Vinci.
W całej gamie tegorocznych referencji odświeżonej linii Da Vinci wyraźnie brakowało jednego modelu – chronografu. Oczywiście jego warianty pojawiły się w modelach z dodatkowym wiecznym kalendarzem albo tourbillonem (czytaj TUTAJ), ale zwykłego chronografu zabrakło, przynajmniej w regularnej kolekcji. Model z tą lubianą komplikacją zarezerwowany został tym razem tylko dla specjalnej edycji „Laureus”. IWC wspiera fundację od roku 2006, a Da Vinci jest już 11-tym dedykowanym czasomierzem. Wszystkie łączą dwa spójne elementy: niebieska tarcza i specjalny grawerunek na deklu. Oba znajdziemy również w Da Vinci.

Zrobiona ze stali koperta zegarka ma 42mm średnicy, ruchome uszy i pasek ze skóry aligatora uszyty przez włoską markę Santoni. Na osłaniającym mechanizm deklu tym razem znalazł się rysunek 12-letniego Chińczyka Hou Ye. Obrazek przedstawia jego samego po udanym przejeździe narciarskim. Tradycyjnie IWC wybiera zwycięską pracę spośród wielu wykonanych przez dzieci włączone w projekty fundacji Laureus.

Front stalowej, wypolerowanej koperty zamknięto szafirowym, lekko wypukłym szkłem. Pod nim elegancko prezentuje się ozdobiony słonecznym szlifem cyferblat z białymi aplikacjami (skale, arabskie cyfry i logotypy) i kilkoma czerwonymi akcentami, które ożywiają kompozycję. Na godz.12 ulokowano połączony licznik stopera, na godz.6 małą sekundę i wkomponowany w nią datownik. Wskazówki i 10 dużych, nałożonych indeksów godzinowych są srebrne i pozbawione jakiejkolwiek luminowy.

Za ich dokładną pracę odpowiada manufakturowy kaliber IWC o numerze 89361. Automatyczny naciąg (nakręcający sprężynę ruchem w obu kierunkach obrotu) ładuje bęben sprężyny energią niezbędną na 68h pracy. Do tego dochodzi 4Hz balans i 38 kamieni. Ten sam kaliber opisywaliśmy już i testowaliśmy przy okazji recenzji Ingenieura Racer oraz Portuguese Chronograph Classic.
Część dochodu ze sprzedaży każdego z egzemplarzy Da Vinci „Laureus” przekazana zostanie na pracę i rozwój fundacji. Cena jednej sztuki z limitacji wynoszącej 1.500 egzemplarzy to równe 13.500EUR (~58.200PLN).

Świetnie, że manufaktury wspierają różnego rodzaju fundację. Jest bardzo szczytne i potrzebne tym organizacjom oraz podopiecznym tych organizacji. Sam model IWC to zakupowy strzał w dziesiątkę. Wszystko w nim jest starannie dopasowane. Wszystkie elementy pracują na markę IWC. Zarówno ten model jak i manufakturę należy jak najbardziej pochwalić.