Recenzja IWC Ingenieur Racer

Nowy chronograf Ingenieur Racer od IWC jest jak będące inspiracją sportowe bolidy Mercedesa – techniczny i surowy, a przy tym wyrafinowany i bardzo „charakterny”.

Sportowe chronografy o dużych gabarytach, technicznym designie i stricte męskim charakterze znajdziemy dzisiaj w kolekcjach prawie każdej liczącej się marki zegarkowej. Swoje „macho-chrono” mają: Audemars Piguet – Royal Oak Offshore, Jeager-LeCoultre – Master Compressor, Omega – Planet Ocean, Corum – Admiral’s Cup AC 45, Richard Mille – RM011, Hublot – Big Bang Unico, Zenith – Stratos itp. itd. Wymieniać można by długo, ale prędzej czy później wspomnieć trzeba o wpisującym się w ten segment zegarku manufaktury z Schaffhausen – Ingenieurze. „Inżynier” to zegarek nie tylko techniczny z nazwy, ale i z charakteru, stylu i inspiracji, choć jego początki miały zgoła inny charakter.

Gerald Genta

Ingenieura SL Ref.1832 (1976)
Ingenieura SL Ref.1832 (1976)

Za obecnym wizerunkiem Ingenieura stoi nie kto inny jak sam Gerald Genta, chyba najwybitniejszy zegarkowy designer wszech czasów. Projekt sportowego, technicznego czasomierza dla International Watch Company – Ingenieura SL Ref.1832 – powstał w roku 1976 (pierwszy Ingenieur w klasycznej, okrągłej kopercie to rok 1955). Zbliżony do pozostałych kreacji Genty zegarek ze stali w charakterystycznej formie, z piorunem na tarczy i pięcioma wydrążonymi w bezelu otworami, zapisał się w historii marki na tyle mocno, że konsekwentnie powielany był w modelach takich jak SL Ref.3505 z roku 1983, Ref.3350 w kopercie z tytanu z roku 1985, antymagnetyczny Ref.3508 Automatic „500.000A/m” czy Ref.3227 z roku 2005. Reaktywując serię w 2013 IWC konsekwentnie postawiło dokładnie na ten sam design. Tym bardziej, że jego techniczny styl idealnie wpisuje się w odnowione niedawno partnerstwo szwajcarskiej manufaktury i wyścigowego teamu F1 – Mercedes AMG Petronas.

Mercedes AMG Petronas
Mercedes AMG Petronas

Ingenieur i Mercedes

Stoisko IWCPartnerstwo o którym mowa, obie marki oficjalnie zawarły w maju ubiegłego roku. Na jego mocy IWC zostało wyłączną marką zegarkową ekipy Mercedesa, choć w przeciwieństwie do podobnych związków, opartych zwyczajowo na czystym marketingu, marka postawiła sobie poprzeczkę znacznie wyżej. Formalnie tytuł owego związku brzmi „Official Engineering Partner”. Zamiast sprowadzać go do prostego oklejenia swoim logotypem wszystkich możliwych miejsc na bolidzie i kombinezonach kierowców, manufaktura postanowiła blisko współpracować z techniczną stroną teamu Mercedesa i wspólnie (oczywiście zachowując odpowiednie proporcje) zaprojektować odnowioną kolekcję czasomierzy. Owoc tej kooperacji pokazano na tegorocznym SIHH, w anturażu imitującym padok rodem z toru wyścigowego Formuły 1.

Ingenieur Perpetual Calendar i AMG Black Series Ceramic / foto:Watch-anish
Ingenieur Perpetual Calendar i AMG Black Series Ceramic / foto:Watch-anish

Odrodzona kolekcja Ingenieurów to cały przekrój zegarków, od nawiązującego do wersji Genty modelu Automatic, przez wersje w karbonie i ceramice, chronografy, GMT i wreszcie wieczny kalendarz i troubillon z wychwytem „Constant Force”. I choć cała seria wypadła naprawdę pozytywnie (Perpetual Calendar w wersji cyfrowej w połączeniu z tytanową kopertą, tekstylnym paskiem i transparentną tarczą jest rewelacyjny!) mi od samego początku szczególnie przypadł do gustu jeden z prostszych modeli – Racer – chronograf w stali z pięknie grawerowanym na deklu bolidem Mercedesa. I to właśnie ten model miałem przyjemność przetestować.

Ingenieur Racer
Ingenieur Racer

Techniczna stylistyka + wysoka jakość

Dwie rzeczy uderzają szczególnie przy pierwszym kontakcie z Ingenieurem Racer: to zegarek wielki i bardzo techniczny, a przy tym nadspodziewanie dobrze wykończony i wykonany. Już same liczby robią imponujące wrażenie: 45mm średnicy, 15mm wysokości, wszechobecna stal i pełne 250g wagi – nawet bez brania zegarka w ręce można sobie wyobrazić, że to gabaryty konkretne. Czego nie można sobie natomiast wyobrazić to to, jak komfortowo (przy tych wymiarach) zegarek wypada na ręce. Dzięki zintegrowanym uszom i znakomicie spasowanej bransolecie (najlepszej, z jaką miałem do czynienia obok tej w zegarkach Rolex i AP) z genialną, prostą mikroregulacją (przycisk na górze zapięcia pozwala swobodnie zmieniać jej rozmiar nawet do kilku milimetrów) czasomierz doskonale układa się na nadgarstku i nie wywołuje uczucia dyskomfortu. Jest duży, ale nie przytłaczający.

Ingenieur Racer
Ingenieur Racer

Wspomniałem też o wykończeniu – jest ono absolutnie na najwyższym poziomie. Całość wykończono dość delikatnym szczotkowaniem, które świetnie kontrastuje z wypolerowanymi na błysk krawędziami. Wygląda to naprawdę znakomicie, zważywszy na złożoność konstrukcji koperty i jej techniczne smaczki, jak osłona koronki, proste przyciski (niczym pedały samochodowe) czy bezel z pięcioma wywierconymi otworami i wygrawerowaną skalą tachymetru.

Ingenieur Racer
Ingenieur Racer
Ingenieur Racer
Ingenieur Racer

Ingenieur Racer dostępny jest z dwoma wersjami cyferblatu: biało-srebrnej z niebieskimi i szarej z czarnymi i srebrnymi detalami. Zdecydowanie ciekawiej wypada ta druga kombinacja – ma po prostu wyraźnie sportowy charakter. Antracytową bazę zdobi szlif słoneczny i 10 nałożonych, wypolerowanych indeksów z niewielką ilością zielonej luminowy. Dwie wpuszczone nieco w bazę tarczki małej sekundy i liczników stopera maja kolor czarny, białe indeksy i wypolerowane, stalowe otoczki. W małą sekundę wkomponowano okienko datownika (czarny dysk z białymi cyframi). Całości dopełniają kanciaste, ładnie wykończone wskazówki (także z luminową) i białe napisy. Przełamanie monochromatycznej kompozycji to trzy małe, czerwone detale: 60-tka na skali minutowej, mały indeks na liczniku chronografu i grot wskazówki sekundowej stopera.

Ingenieur Racer
Ingenieur Racer

Choć w designie tarczy próżno doszukiwać się fajerwerków, w jej surowej prostocie i wykończeniu tkwi pełen urok plus idealna czytelność. Szlifowana powłoka przypomina nieco bębny hamulcowe z aut wyścigowych, a dodatkowo pięknie odbija świetlne refleksy. Z czasem zdążyłem się też przyzwyczaić do licznika chronografu łączącego dwa w jednym – licznik godzin i minut na jednej małej tarczy.

89361

Jeśli śledzicie uważnie nasze recenzje, mieliście już okazję przeczytać o wspomnianym przed chwilą patencie IWC – połączeniu dwóch totalizatorów chronografu w jeden – niczym zegarek w zegarku. Rozwiązanie to zaimplementowano w manufakturowym kalibrze 89361 „Made In Schaffhausen”. Dla przypomnienia, werk – niemal taki sam jak w recenzowanym wcześniej Portuguese Yacht Club – ma zintegrowany chronograf z funkcją flyback i usprawniony system automatycznego naciągu Pellaton. Zauważalna różnica pomiędzy oboma kalibrami (ten z PYC miał numer 89360) to przeniesienie okienka datownika z godz.3 na 6. Po resztę detali technicznych zapraszam do recenzji Yacht Cluba, natomiast teraz słów kilka o samym jego działaniu.

kaliber 89360
kaliber 89360

Zintegrowane w jeden licznik wskazania chronografu to moim zdaniem rozwiązanie ciągle kontrowersyjne. Z jednej strony – teoretycznie – ułatwia odczytanie mierzonego czasu a dodatkowo odciąża stylistykę tarczy. Z drugiej jednak klasyczne rozwiązanie ma swoje niezaprzeczalne zalety i, dobrze zaprojektowane, jest chyba mimo wszystko nieco bardziej czytelne. I jeszcze jeden mały problem. Ponieważ 89361 nie posiada koła kolumnowego, operowanie nim jest nieco oporne. Przyciski niby są duże i wygodne, ale włączanie i resetowanie stopera wymaga siły, plus wydaje dość nieprzyjemny, metaliczny dźwięk.

grawerowany dekiel Ingenieura Racer
grawerowany dekiel Ingenieura Racer

2 tygodnie na nadgarstku

Na koniec garść wrażeń z samego użytkowania testowanego IWC. Mówiąc najogólniej – zegarek, który podobał mi się już na samych prasowych grafikach tylko zyskał po przeszło dwutygodniowym, codziennym użytkowaniu. Zaliczyłbym Racera do tych testowanych czasomierzy, z którymi naprawdę ciężko było się rozstać. Choć z biegiem czasu coraz mniej imponują mi wielkie, masywne czasomierze, Ingenieur na ręce nie sprawia wrażenia stalowego klocka bez polotu. Jest świetnie zaprojektowany i wręcz znakomicie wykonany, doskonale czytelny oraz łatwy w obsłudze (mimo lekko opornego stopera). Ma bezbłędnie techniczny, „inżynieryjny” charakter i wyścigowe zacięcie – klimaty, które w zegarku tego typu doceni wielu mężczyzn (wszak pasja zegarkowa i motoryzacyjna często idą ze sobą w parze).

Ingenieur Racer
Ingenieur Racer

Za wersję testowaną (stal plus stalowa bransoleta) trzeba zapłacić 13.100EURO (~56.000PLN). I choć nie chcę oceniać, czy jest to kwota adekwatna (bo obiektywnie ocenić to niezwykle ciężko), za manufakturowy chronograf wydaje się być rozsądną propozycją. Zwłaszcza, gdy spojrzymy choćby na dwukrotnie wyższą cenę chronografu Royal Oak Offshore od Audemars Piguet. W sumie całą nową kolekcję Ingenieur odbieram więcej niż pozytywnie – wygląda na to, że współpraca z wyścigowym teamem z Brackley (to tu pracują inżynierowie Mercedesa) wyszła manufakturze z Schaffhausen tylko na dobre.

Ingenieur Racer
Ingenieur Racer

P.S. Auto, które posłużyło nam za tło sesji zdjęciowej Ingenieura to flagowy bolid inżynierów Mercedes-Benz ze Stuttgartu – SLS AMG Roadster. Benzynowy, potężny silnik AMG V8 o pojemności 6.3l, moc rzędu 560bhp przekazywana na tylną oś, prędkość maksymalna 317 km/h, przyspieszenie (0-100km/h) 3.8s, a przy tym mierząca sobie przeszło 4.5m długości i ledwie 1.2m wysokości opływowa karoseria z aluminium w kolorze metalicznego brązu, składany dach typu „softtop” i kompaktowe, 2-miejscowe wnętrze ze skóry, karbonu i wypolerowanego metalu. A przede wszystkim ten niesamowity ryk, wydobywający się z podwójnego, sportowego wydechu – jednym słowem auto genialne. Cena na metce – ponad 1mln.PLN.

SLS AMG Roadster
SLS AMG Roadster

Video: Ingenieur Racer

Na (+)
– techniczny a przy tym znakomicie wykonany i wykończony
– męski, sportowo-wyścigowy charakter
– szaro-czarna tarcza ze szlifem
– manufakturowy kaliber
– znakomita bransoleta…
– …z genialną mikroregulacją
– bolid na deklu

Na (-)
– pokaźne gabaryty i potężna waga
– oporne przyciski stopera

IWC Ingeniur Racer
Ref: IW378508
Mechanizm: 89361, automatyczny, 68h rezerwy chodu, 28.800 A/h, mała sekunda, datownik, chronograf
Tarcza: szara z czarnymi licznikami, indeksy z luminową
Koperta: 45×15mm, stal, szafirowe szkło z antyrefleksem, stalowy dekiel
Wodoszczelność: 12bar
Pasek: stalowa bransoleta, zapięcie na zatrzask z zabezpieczeniem i mikroregulacją
Limitacja: —
Cena: 56.000PLN

Zegarek do testów dostarczyło IWC Schaffhausen.
Auto do sesji udostępnił Mercedes-Benz Polska.Opracowanie: Łukasz Doskocz
Zdjęcia: Michał Grygalewicz – MADRUGADA foto art