BREITLING Chronomat B01 – pierwszy „in-house” szwajcarskiej manufaktury

Kultowa szczególnie wśród miłośników lotnictwa firma BREITLING zaprezentowała mechaniczny chronograf z wyprodukowanym – po raz pierwszy w historii – we własnej manufakturze kalibrem automatycznym B01.

Charakterystyczny, sportowy design zgodny z DNA marki. Mechanizm z chronografem w całości zaprojektowany i wykonany „in-house”. Mieszanka stylu i elegancji idealnie prezentująca się na nadgarstku. BREITLING stworzył zegarek będący kwintesencją popularnej linii Chronomat, zaprojektowany celem zapewnienia maksymalnej niezawodności i funkcjonalności.

foto: breitling.com
foto: breitling.com

Wykonana ze stali, złota, lub ich połączenia koperta nawiązuje swoim wyglądem do klasycznych modeli manufaktury. Wytwarzana w wyniku skomplikowanego, wieloetapowego procesu wytłaczania na zimno, wraz z systemem ochrony koronki i przycisków chronografu, charakteryzuje się wodoszczelnością aż do 500 metrów (50 bar). Elegancko wykończoną, polerowaną całość dopełnia obracany (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) bezel, grawerowany, zakręcany dekiel oraz szafirowe szkło z obu stron pokryte powłoką antyrefleksyjną.

Czasomierz dostępny jest w kilkunastu wersjach kolorystycznych ze starannie zaprojektowaną, gliszowaną tarczą (z ręcznie nakładaną podziałką godzinową, lub rzymskimi indeksami). Na każdej tarczy symetrycznie umieszczono minutowy i godzinowy totalizator chronografu, tarczkę małej sekundy i datownik. Wskazówki oraz indeksy pokryto masą luminescencyjną.

Kaliber B01.

foto: breitling.com
foto: breitling.com

Tym, co stanowi o sile i wyjątkowości modelu Chronomat B01 jest jego pracujący z częstotliwością 28,800 wahnięć na godzinę mechanizm o zawartym w nazwie zegarka numerze B01 – duma manufaktury z La Chaux-de-Fonds. Jest to pierwszy w historii mającej już 125 lat firmy całkowicie własny, opatrzony kilkoma patentami kaliber z komplikacją chronografu, wyposażony w koło kolumnowe. Dysponuje on rozwiązaniami gwarantującymi płynny start i reset chronografu, precyzyjną regulację, łatwy montaż i ewentualne serwisowanie. Przy pełnym naciągu sprężyny gwarantuje 70-godzinną rezerwę chodu. Stworzony z myślą o wysoce wydajnym, a zarazem nie nastręczającym kłopotów mechanizmie, B01 poddawany w fazie produkcji licznym komputerowym i elektronicznym testom sprawności, opatrzony jest certyfikatem chronometru COSC.

Tworząc tak precyzyjny instrument pomiaru czasu BREITLING dołączył do wąskiego, ekskluzywnego grona manufaktur mogących poszczycić się własnym chronografem mechanicznym.

Informacje techniczne

foto: breitling.com
foto: breitling.com

Mechanizm:
BREITLING kaliber B01, naciąg automatyczny, rezerwa chodu 70 godzin, 28.800 wahnięć na godzinę, 47 kamieni, certyfikat COSC

Funkcje:
wskazanie godzin, minut, mała sekunda , chronograf z centralną sekundą, licznikiem 30-minutowym i 12-godzinowym, wskazanie daty

Koperta:
43.5mm; wykonana ze stali, 18 karatowego różowego złota lub bi-kolor; przyciski i koronka (zakręcane) i bezel ze stali lub różowego złota

Dekiel:
stalowy lub z różowego złota, grawerowany, zakręcany

Tarcza:
wersja stalowa: Antarctica white, Pearl, Onyx black, Riviera blue, Metallica blue, Blackeye blue, Blackeye gray, Sierra silver, Gray Pearl, Gray Pearl Diamond, Mirage red, Carbon black, Amber, Metallica Brown
Wersja złota i bi-kolor: Antarctica white, Pearl, Pearl Diamond, Onyx black, Riviera blue, Metallica
blue, Sierra silver, Mirage red, Amber, Metallica Brown

Totalizatory chronografu na godzinie 3 i 6, mała sekunda na godzinie 9; indeksy pokryte masa luminescencyjną

Szkiełko:
szafirowe pokryte z obu stron powłoką antyrefleksyjną

Wodoszczelność:
500 metrów (50 barów) – wersja stalowa; 100 metrów (10 barów) wersja z różowego złota

Pasek / bransoleta:
stalowa lub złota bransoleta; pasek wykonany ze skóry lub gumowy z polerowanym zapięciem motylkowym

źródło: breitling.com
tłumaczenie i opracowanie: Łukasz Doskocz